28 października 2018 (niedziela)

Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju

kategoria: festiwale

W środę, 24 października, w Domu Kultury KADR wystąpi Stefan Wesołowski z nowatorskim dziełem opartym na modlitwie brewiarzowej odnalezionej w Klasztorze Dominikanów w Gdańsku. Autor doskonale potrafi odciąć się od tradycyjnych metod kompozytorskich, włączając w klasyczną, muzyczną przestrzeń subtelne elektroniczne plamy poszerzające dynamiczny koloryt utworu.

Dwa dni później, 26 października, w Studiu S2 Polskiego Radia wystąpią bracia Marcin i Bartłomiej Oleś, którzy wspólnie z Dominikiem Strycharskim zmierzą się z muzyką liturgiczną Koptów. Zgłębianie muzycznego kodu pierwszych chrześcijan tworzy osnowę projektu Koptycus. Jego wątkiem jest muzyczna transliteracja śpiewu koptyjskiego na język i estetykę XXI wieku.

Festiwal zamknie koncert Bramy Nieba w Muzeum Polin 28 października. Z okruchów nieistniejącego już świata narodziło się nowatorskie dzieło, pełne eterycznej muzyki, mistycznych emocji i dźwięków przenikających czas. Powstał zjawiskowy, elektroakustyczny pejzaż, w którym śpiew Vox Varshe, tria dla którego żywiołem są liturgiczne pieśni żydowskie, doskonale splótł się z brzmieniami wyczarowanymi przez Michała Jacaszka, dopełnionymi wiolonczelowymi partiami Anny Śmiszek-Wesołowskiej. Koncert będzie premierą płytową dzieła, które powstało trzy lata temu na zamówienie Muzeum POLIN jako wydarzenie towarzyszące wystawie „Frank Stella i synagogi dawnej Polski”. Na tegorocznym XXI Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” artyści zaprezentowali fragment projektu i zdobyli Grand Prix.

O pokoju staramy się myśleć tak, jak myślał o nim Jan Paweł II. A zatem nie jest to pakt o nieagresji, statyczna sytuacja, ale postawa aktywna, nastawiona na budowanie pokoju – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – Wyraża się w to w poznawaniu, szanowaniu i solidarności z drugim człowiekiem, pomocy w odkrywaniu jego powołania. W zrozumieniu, że tak wojna jak i pokój zaczynają się w sercu człowieka. Dziś jeszcze wyraźniej niż kiedyś widzim, jak rewolucyjna i potrzebna współczesnemu światu była papieska idea międzynarodowych spotkań w Asyżu.

Dlatego festiwalowi, na wzór spotkania w Asyżu, będzie towarzyszyć modlitwa o pokój, odmawiana w dniach 26-28.10 między innymi w : Cerkwii Prawosławnej Marii Magdaleny, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy, w Synagodze im. Nożyków i Synagodze Ec Chaim, w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej, Ośrodku Buddyjskim, a także w kościołach katolickich na terenie Warszawy i okolic.

Organizator festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy

Współorganizatorzy:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Dom Kultury KADR

Dzielnica Mokotów

Partner kampanii promocyjnej

Koleje Mazowieckie

Patroni medialni

Program Drugi Polskiego Radia

TVP Kultura

Cojestgrane24

Jazzarium.pl


opublikowano: 2018-10-12
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
26 października 2024 (sobota), godz. 17:00
FOTOPLASTYKON W WIEŻY- CZY UWIERZYSZ? FINAŁ PROJEKTU
26 października 2024 (sobota), godz. 17:00
Różowy Gość
26 października 2024 (sobota), godz. 17:00
Różowy Gość
26 października 2024 (sobota), godz. 18:30
Ewa Beata Ossowska - Koncert chopinowski / Chopin concert
26 października 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
26 października 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
26 października 2024 (sobota), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
26 października 2024 (sobota), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
26 października 2024 (sobota), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
 
Polityka Prywatności