25-28.10.2018

3. UKRAINA! Festiwal Filmowy

kategoria: festiwale

W dniach 25 – 28 października odbędzie się 3. UKRAINA! Festiwal Filmowy. Tegoroczna edycja stawia na pokazanie współczesnej kultury ukraińskiej, trendów rozwijających się w kinematografii oraz w muzyce i sztuce współczesnej. Pokazy będą odbywały się w KINOTECE oraz Kinie Iluzjon.

Nowy plakat festiwalu symbolizuje kulturalne „przebudzenie się na Ukrainę”. Założeniem 3. edycji jest pokazanie współczesnej kinematografii ukraińskiej. Tegoroczny festiwal pragnie „zburzyć mur”, który budowany przez obie strony ze stereotypów i schematów, nie pozwala nam na otwarcie się na nową jakość w relacjach polsko-ukraińskich. Ukraina to też kraj młodych, kreatywnych ludzi, którzy stawiają na nowoczesność i rozwój. Festiwal pokaże to poprzez bogaty program filmowy, koncert oraz wystawę sztuki współczesnej. Będą goście, spotkania i rozmowy o tym jak wygląda życie Ukraińców. Tegoroczny festiwal chce obudzić Polaków i mieszkańców Warszawy do otwarcia się na nowych kolegów z pracy, sąsiadów i przyjaciół.

W programie tegorocznej edycji znajdą się najnowsze produkcje filmowe, filmy fabularne i dokumentalne, również koprodukcje polsko – ukraińskie. Zaplanowaliśmy również pokaz dla najmłodszych widzów. „Chcemy, żeby festiwal przemówił głosem prawdziwej Ukrainy, dlatego zaprosiliśmy do zespołu programowego Ukraińców mieszkających od kilku lat w Polsce.” – mówi Dyrektor Festiwalu Beata Bierońska – „Dwie poprzednie edycje pokazały jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. W Polsce mieszka coraz więcej Ukraińców, to nasi sąsiedzi, współpracownicy, koledzy. Przyjeżdżają tutaj uciekając przed wojną lub w poszukiwaniu lepszego życia. Chcemy, aby Festiwal UKRAINA! symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy” – dodaje Bierońska.

W tym roku na festiwalu zostanie pokazana ukraińsko-polsko-macedońska produkcja KIEDY PADAJĄ DRZEWA. To pełnometrażowy debiut urodzonej w Kijowie reżyserki, scenarzystki i pisarki Marysi Nikitiuk, ze zdjęciami Michała Englerta, uznawany za zwiastun pokoleniowej zmiany w ukraińskim kinie. Film był prezentowany w sekcji Panorama podczas tegorocznego festiwalu Berlinale, a także zdobył nagrodę na Festiwalu Filmowym w Odessie dla grającej jedną z głównych ról Anastazji Pustovit. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Wśród fabuł znajdzie się również ukraiński thriller BRAMA w reżyserii Wołodymyra Tichego. Film opowiada historię rodziny, która po awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu pozostała w Strefie Wykluczenia. – BRAMA jest spojrzeniem na Czarnobyl, jakiego jeszcze nie było. Zazwyczaj awaria w elektrowni jądrowej rozpatrywana jest przez pryzmat danych statystycznych: ile osób zmarło, ile zachorowało. Natomiast nie było w kinie głębszej analizy psychiki tych, którzy przeżyli tragedię. Film koncentruje się na tym, co stało się z osobą, która była w epicentrum katastrofy nie tylko ekologicznej, ale i kulturowej. Jak to wpłynęło na jej życie, zmieniło otaczający świat. „Bohaterowie filmu są jednocześnie komiczni i tragiczni” – tak o filmie mówi reżyser Wołodymyr Tichyj.

Kolejnym filmem festiwalu będzie nagrodzony w Cannes DONBAS Sergieja Łoźnicy, który w filmie przygląda się konfliktowi rosyjsko-ukraińskiemu. – „To dla mnie bardzo ważne, aby skierować uwagę międzynarodowej opinii publicznej na Donbas” – mówi o swoim najnowszym filmie Łożnica. – „To nie jest opowieść o regionie, kraju, albo systemie politycznym, ale o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji, o każdym z nas” – zaznaczył reżyser. DONBAS uroczyście otworzył sekcję Un Certain Regard tegorocznej edycji festiwalu w Cannes. Jest ukraińskim kandydatem do OSCARA.

Jeden wieczór festiwalu poświęcony będzie OLEGOWI SENCOWOWI, ukraińskiemu reżyserowi, który po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku, przewieziony do Rosji i po ponad roku spędzonym w areszcie, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat więzienia. Oleg Sencow, który zdobył uznanie za debiut fabularny GRACZ na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2012 roku, jest wspierany przez środowisko filmowców, które walczy o jego uwolnienie. Oleg Sencow od 16 maja prowadzi strajk głodowy i domaga się zwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji. Film Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow w reż. Askolda Kurova zdobył Nagrodę Publiczności podczas 2. edycji festiwalu. Festiwal UKRAINA! wspiera Sencowa, organizując co roku zbiórkę pieniędzy
i prowadząc wśród widzów kampanię informacyjną na jego temat.


opublikowano: 2018-09-12
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
26 grudnia 2024 (czwartek), godz. 16:00
GWIAZDO ŚWIEĆ, KOLĘDO LEĆ
26 grudnia 2024 (czwartek), godz. 17:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski
26 grudnia 2024 (czwartek), godz. 17:30
Spektakl saunowy w czterech aktach, czyli Męskie Grzanie
26 grudnia 2024 (czwartek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
26 grudnia 2024 (czwartek), godz. 19:00
GWIAZDO ŚWIEĆ, KOLĘDO LEĆ
26 grudnia 2024 (czwartek), godz. 19:00
GWIAZDO ŚWIEĆ, KOLĘDO LEĆ
26 grudnia 2024 (czwartek), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
Polityka Prywatności