Warszawa od 10 do 18 czerwca staje się centrum światowej pantomimy i teatru ruchu. Na scenach Teatru Dramatycznego zobaczymy ulubieńców festiwalowej publicz¬ności, czyli legendarny duet Bodecker i Neander z naj¬nowszym spektaklem „Światła miasta”, ukraińsko-polska „Sin Art. Company” zabierze nas do hotelu z marzeń sennych. Wrocławski Teatr Pantomimy historię świata pokaże jako dzieje okrucieństwa i przemocy, portugalska grupa Gato SA opowie o miłości i samotności, a A3 Teatr zaprezentuje słodko-gorzką opo¬wieść o szkolnej klasie. Na deser konfrontacja technik, stylów i form w etiudach artystów z całego świata czyli Wieczór Współczesnej Pantomimy.
Pantomima, choć ma w Polsce bogatą ponad pięćdziesięcioletnią tradycję, jest wciąż na nowo odkrywana przez odbiorców kultury. Między innymi dlatego na XVII edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu zaprosiliśmy spektakle, które obrazują rozwój teatru pantomimy na świecie. Sztuki bazującej na doskonałej znajomości rzemiosła teatralnego, świadomości ciała i ogromnej wrażliwości jej twórców. - mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Bartłomiej Ostapczuk.
PROGRAM
"CITY LIGHTS"/"ŚWIATŁA MIASTA" - BODECKER & NEANDER COMPAGNIE Francja/Niemcy - polska premiera
10 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
W tym roku Bodecker & Neander Company po raz dziewiąty wystąpi na Warszawskim Festiwalu. Tym razem twórcy postarają się odkryć fenomen Miasta, zabiorą widzów w podróż po miejskiej przestrzeni: niejednolitej, tajemniczej, pełnej nieznanych zakamarków i nieodkrytych miejsc. Poznamy urok peryferii, ulic, dworców, peronów, a także pozornie zwykłych przechodniów, z których każdy niesie z sobą jakąś tajemnicę.
Reżyseria Lionel Ménard
Światła: Werner Wallner
Występują: Aleksander Neander, Wolfram von Bodecker
W 1996 roku, ukończywszy studia w "École Internationale de Mimodrame de Paris" pod dyrekcją
Marcela Marceau, Wolfram von Bodecker i Alexander Neander powołują do życia Théâtre Mimo Magique. Od 2006 roku posługują się nazwą "Compagnie Bodecker & Neander". Podczas licznych światowych tournee "Compagnie Bodecker & Neander" przemierzają Europę, Azję, Amerykę Północną i Południową. Dzięki uniwersalnemu wymiarowi teatru wizualnego tej pary mimów, są oni szczególnie cenionymi gośćmi na międzynarodowych festiwalach.
WIECZÓR WSPÓŁCZESNEJ PANTOMIMY - skład międzynarodowy
11 czerwca, godzina 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
Wieczór teatralny, który stał się tradycją naszego Festiwalu. Pomyślany jako konfrontacja różnych technik, stylów i form w teatrze pantomimy. Do udziału w prezentacjach zostają zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy prezentują charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne. Zobaczymy kilkudziesięciu artystów, którzy zaprezentują różnorodność i często odmienne oblicza współczesnej sztuki teatru pantomimy.
Wystąpią m.in.: Wolfram von Bodecker (Niemcy), Alexander Neander (Francja), Luisa Braga (Szwajcaria), Mai Rojas (Hiszpania), Bartłomiej Ostapczuk (Polska), Radim Vizvary (Czechy).
WIECZÓR HISTORII TEATRU PANTOMIMY impreza towarzysząca
12 czerwca, 19:00, Scena Przodownik
W tym roku po raz trzeci przybliżymy Państwu sylwetki najważniejszych twórców teatru pantomimy. Zrobimy to rozmawiając z aktorami teatrów, które założyli, studentami szkół, które prowadzili oraz teatrologami, którzy przedstawią i zanalizują koncepcje sztuki pantomimy rozwijane na świecie. Rozmowy wzbogacone zostaną fragmentami spektakli ww. twórców oraz pokazami w wykonaniu prowadzących. Tegoroczni goście to Aleksander Neander z Francji i Wolfram von Boedecker z Niemiec.
Prowadzenie Bartłomiej Ostapczuk
Wstęp wolny
"LOST HOTEL" - SINART COMPANY - Ukraina/Polska
13 czerwca, 19:00, Scena Przodownik
Premiera.
To pełna magii i tajemnicy historia spotkania kobiety i mężczyzny. Senne wizje mieszają się z rzeczywistością deszczowego wieczoru, tworząc surrealistyczne obrazy. Przeszłość przenika się z sennym marzeniem oraz z realnością hotelowej przestrzeni.
Scenariusz i reżyseria: Ewelina Grzechnik, Artem Maunilov
Muzyka: DVA (Bara Kratochvil, Jan Kratochvil)
Scenografia: Barbara Wojtkowiak
Występują: Ewelina Grzechnik, Artem Maunilov
Zespół tworzą Ewelina Grzechink - aktorka Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Artem Manuilov - aktor wywodzący się z Lwowskiego Teatru im. Łesia Kurbasa oraz Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice.
"PLAN LEKCJI" - A3 TEATR - Polska
14 czerwca, 19:00, Scena Przodownik
Opowieść o szkolnej klasie opowiedziana gestem. Ożywają wspomnienia, uruchamiają się rytuały znane każdej klasie - podpowiadanie, dzielenie się kanapkami. W kolejnych obrazach obserwujemy pierwsze porażki, pierwsze miłości i wspólne zabawy. A3 Teatr zaprasza nas w podróż do wszystkim znanej przeszłości szkolnej, słodko-gorzkiego świata wspomnień.
Scenariusz, reżyseria: Dariusz Skibiński
Muzyka: Jacek Hałas
Występują: Dariusz Skibiński, Stanisław Vojtechowski, Jan Kochanowski/Bartłomiej Ostapczuk
A3 Teatr łączy ruch z muzyką. Przetwarza codzienność tworząc z niej kod rytuałów, niezależnych aktów, które układają się na scenie w sekwencje. W swoich spektaklach pozostawia widzom ogromną przestrzeń interpretacyjną.
"SZKOŁA BLAZNÓW" - WROCŁAWSKI TEATR PANTOMIMY
15 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
Kluczem do interpretacji tekstu belgijskiego dramaturga było ostatnie słowo padające w "Szkole błaznów" - okrucieństwo. "Szkoła błaznów" stała się impulsem do zastanowienia się nad koncepcją historii ludzkości, jako dziejów okrucieństwa, przemocy i prześladowań. Współczesny świat - obwarowany różnorodnymi aktami prawnymi, w tym konwencjami praw człowieka - nadal nie potrafi sobie poradzić z okrucieństwem. Ciągle jesteśmy świadkami przemocy i co raz bardziej wobec niej stajemy się bezsilni. W przedstawieniu Zbigniewa Szymczyka temat okrucieństwa badamy na kilku płaszczyznach: człowieka wobec człowieka, systemu wobec jednostki i natury wobec człowieka. Czy wygrywa silniejszy, czy sprytniejszy? Uratuje cię spokój ducha, czy histeryczny śmiech? A może maska błazna jest tym najwłaściwszym kamuflażem, szansą na przetrwanie?
Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Szymczyk
Kostiumy: Wanda Kowalska
Muzyka: Jacek Wierzchowski
Występują: Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Maria Grzegorowska, Paula Krawczyk-Ivanov, Sandra Kromer-Gorzelewska, Agnieszka Kulińska, Anna Nabiałkowska, Monika Rostecka, Artur Borkowski, Anatoliy Ivanov, Jan Kochanowski, Mateusz Kowalski, Piotr Sabat, Mariusz Sikorski, Krzysztof Szczepańczyk
Wrocławski Teatr Pantomimy powstał w 1956 roku. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym był choreograf i reżyser Henryk Tomaszewski. Unikalność Wrocławskiego Teatru Pantomimy to efekt wypracowanego przez Tomaszewskiego studyjnego sposobu kształcenia mima totalnego. Poszukiwania prawdy (w) ruchu oraz nowych środków wyrazu umożliwiły tworzenie choreodramów spektaklowych: widowisk o bogatej scenografii i oprawie muzycznej, w których ruch nie jest prostym ekwiwalentem słowa, a syntezą doznań i wrażeń. Osobliwe wizje reżyserskie i autorskie programy Tomaszewskiego przyniosły zespołowi popularność w kraju i za granicą oraz liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach.
"VAI VEM" - GATO SA GROUP - Portugalia
18 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
Podróż jako metafora ludzkiego losu. Cztery postacie, ich historie, wrak statku i otwarte morze. Pogoń za miłością, ucieczka przed przeszłością i poszukiwanie miejsca, gdzie można zapuścić korzenie. Vai Vem to podróż, inspirowana migracją jako wizualną przestrzenią oraz fizycznym teatrem jako narzędziem narracji. Uniwersalna opowieść o iluzji, lęku, nadziejach i miłości.
Dramaturgia: Ángela Valderrama
Reżyseria: Juan Carlos Agudelo
Występują: Helena Rosa, Marina Leonardo, Raul Oliveira, Tomás Porto
Grupa GATO SA, założona w 1988 roku w Santo André Secondary School, kładzie największy nacisk na tworzenie i eksperymentowanie z różnymi gatunkami sztuki. Portugalscy artyści inspiracji szukają również w podróżach i tradycji teatru ruchu.
Bilety