MAJ NA FOKSAL Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Fundacja Solidarności Dziennikarskiej zapraszają na wieczór inauguracyjny Dyskusyjnego Klubu Filmowego DIALOG Michelangelo Antonioni „Powiększenie” („Blow up”) 24 maja 2017 r., środa, godz. 18.00 Centrum Prasowe Foksal w Domu Dziennikarza w Warszawie, ul. Foksal 3/5 Prowadzenie Wojciech Kwiatek
MAJ NA FOKSAL
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
Fundacja Solidarności Dziennikarskiej
zapraszają na wieczór inauguracyjny
Dyskusyjnego Klubu Filmowego DIALOG
Michelangelo Antonioni
„Powiększenie” („Blow up”)
24 maja 2017 r., środa, godz. 18.00
Centrum Prasowe Foksal w Domu Dziennikarza w Warszawie, ul. Foksal 3/5
Prowadzenie
Wojciech Kwiatek
*Wojciech Piotr Kwiatek, absolwent polonistyki UW, prozaik krytyk literacki, publicysta, radiowiec. O swej pasji do kina sam mówi tak: „Od dziecka oglądałem filmy, z początku oczywiście bajki, kreskówki; z czasem „wydoroślałem” i zachwyciły mnie klasyczne westerny, a już w szkole średniej kino sensacyjne i… dramaty obyczajowe, kino psychologiczne, a nawet awangarda filmowa z której z początku niewiele rozumiałem. Ale najważniejsze było ulec magii kina usiąść w fotelu lub krześle i patrzeć, myśleć, analizować, a potem, jeśli okoliczności sprzyjały - dyskutować, spierać się, nawet kłócić.
Najwspanialsze lata pod tym względem to były oczywiście lata studenckie. Chodziło się do kina studenckimi „paczkami”, po kilku. Lata 70. to był okres, kiedy na naszych ekranach pojawiło się więcej kina zachodniego. Wszelkie rekordy popularności biły oczywiście słynne Konfrontacje w kinie SKARPA, często jedyna okazja zobaczenia filmów, które więcej już do Polski nie trafiły, z przyczyn oczywiście politycznych. Jednego roku zdarzyło się, że pod kasą SKARPY byłem pierwszy w kolejce! Stanąłem dzień wcześniej pod kinem ok. godz. 17ej i już następnego dnia o 10ej czy 11ej rano miałem w kieszeni karnet na cały przegląd. Kto nie zna tamtych czasów, nigdy tego wszystkiego nie zrozumie.
Jak tylko zacząłem publikować pierwsze teksty, zacząłem oczywiście pisać i o kinie w miesięczniku „Nowy Wyraz”, w „Tygodniku Solidarność”, w tygodniku „Nasza Polska”, w miesięczniku „Polska dzisiaj”, w kwartalniku „Kultura i Biznes”…
Dziś nadal nie mogę bez kina żyć: chodzę na pokazy prasowe albo sam wybieram z gazety czy Internetu. I opowiadam o swoich wrażeniach w swoim Kurierze Kulturalnym na falach Radia Wnet.
„Powiększenie” Antonioniego, które zaproponowałem na inaugurację dziennikarskiego DKF DIALOG, to jeden z filmów, który zrobił na mnie największe wrażenie obraz artysty, twórcy (fotografika), którego z jego szczelnego świata sztuki wyrywa życie, rządzące się co oczywiste, ale i dramatyczne zupełnie innymi prawami!”
dodane przez SDP