O tym, że Belgia ma najdłuższą linię tramwajową na świecie, największą produkcję czekolady i przynajmniej 160 browarów, w których warzy się około 1500 gatunków piwa wiedzą już wszyscy. Ale Królestwo Belgii to prawie 190 lat historii, której nie warto sprowadzać do kilku rekordów w księdze Guinessa. Belgijskie Popołudnie, organizowane przez Belgijską Izbę Gospodarczą pokaże wszystkim jak bogaty kulturowo jest ten kraj i jak historycznie związany z Polską i Europą.
Belgijskie Popołudnie w tym roku odbędzie się 8 października w MiTo art.café.books. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rozpoczynających rok akademicki żakom, organizatorzy przygotowali na ten dzień szereg atrakcji, z których każdy student – nie tylko ten chłonny wiedzy – powinien skorzystać!
O Belgii z Belgami
Okazją do odkrycia nieznanej dotąd nawet rodowitym mieszkańcom Warszawy będzie z pewnością Przejażdżka Belgijskim Autobusem. Podczas niej uczestnicy nie tylko odwiedzą najważniejsze miejsca w stolicy związane z Belgią, ale także dosłownie nasycą głód wiedzy, smakując słynne belgijskie frytki i wafle. Przejazdy 8 października będą bezpłatne, a uczestnikom towarzyszyć będzie profesjonalny przewodnik – pełny pakiet
na studencką kieszeń.
Wieczorem, w ramach „Historii Małżeńskich” poznamy polsko-belgijskie pary, które opowiedzą o tym, jak wygląda ich codzienne życie i z jakimi wyzwaniami kulturowymi związki dwóch różnych narodowości spotykają się na co dzień.
Ważną częścią Belgijskiego Popołudnia będzie Budowanie Atomium. To unikalne dzieło architektury zostało stworzone przez belgijskiego inżyniera André Waterkeyna z okazji Światowych Targów w Brukseli w 1958 roku. Konstrukcja symbolizuje kryształek żelaza powiększony 165 miliardów razy. Uczestnicy tegorocznych zajęć warsztatowych wybudują własny model Atomium przy użyciu styropianowych elementów. W ten sposób każdy będzie mógł tę niesamowitą konstrukcję, symbol Belgii i Brukseli, zabrać ze sobą do domu, a studenci kierunków technicznych będą mogli się wykazać i być może – dzięki swojej pracy – uzyskać zwolnienie z kolokwium.
Belgijskie Popołudnie to także rozbudowana oferta artystyczna. Dla fanów sztuki organizatorzy przygotowali kuratorskie zwiedzanie wystawy belgijskiego artysty Stéphane’a Noëla, która jest swoistym hołdem dla węglarzy z Kuby. Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie wywołane w XIX-wiecznej „technice gumy”. Wieczorem zaś nie można przegapić wyjątkowego koncertu Marie Warnant – młodej, belgijskiej wokalistki, której występy są zawsze przepiękną mieszanką poezji i muzyki. Gościnnie z Marią Warnant wystąpi Katia Priwieziencew, wokalistka zespołu Avenue, który już kilkakrotnie podbił serca warszawiaków.
Szczegółowe informacje o Dniach Belgijskich i Belgijskim Popołudniu można znaleźć na stronie internetowej Belgijskiej izby Gospodarczej www.belgium.pl, a także pod numerem telefonu: 22 456 40 09.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/644448785724117/
dodane przez agnieszszka