17 września 2016 (sobota), godz. 19:00
Kazimiera Szczuka w Kluboksięgarni Radio Telewizja - I spotkanie z cyklu „W głąb ziemi, w głąb pamięci”
17 września o godzinie 19:00 w Kluboksięgarni Radio Telewizja rusza cykl spotkań prowadzonych przez Kazimierę Szczukę zatytułowany „W głąb ziemi, w głąb pamięci”. Zaproszeni goście: naukowcy, pisarze, artyści będą rozmawiać o historii i niełatwej współczesności warszawskiego Muranowa. Pierwszym z gości będzie profesor Jacek Leociak.
Historia Muranowa jest długa i skomplikowana. Nazwę nadał mu w 1686 roku Józef Szymon Bellotti, włoski architekt, na cześć swojej rodzinnej wyspy Murano. Jednak nad losami tego obszaru ciąży również inne słowo z włoskim rodowodem - getto.
Cykl otwartych spotkań poświęcony przeszłości Muranowa ma zamysł popularyzatorki. Badacze i twórcy przybliżą lokalnej społeczności swoje prace, a uczestnicy - być może - wejdą z nimi w dialog. Czym jest dzisiejszy Muranów? Dla jednych to po prostu dzielnica, dla innych - unikalne miejsce na ziemi. Przestrzeń odkrywa współistnienie ludzi i duchów a niewidzialne zdaje się niekiedy bardziej realne od widzialnego. Archeologia pamięci przecina się i plącze z rzeczywistą archeologią gruzów, tekstów i świadectw. Zapraszamy do szczególnego rodzaju podróży do wnętrza - wnętrza czasu, miejsca, poznania i samopoznania - mówi Kazimiera Szczuka.
Historię Muranowa przybliży cykl spotkań "W głąb ziemi, w głąb pamięci", organizowany przez nowe miejsce przy ulicy Andersa 29 - Kluboksięgarnię Radio Telewizja. Cykl jest autorskim projektem Kazimiery Szczuki, która do rozmów zaprasza pasjonatów i znawców Muranowa: naukowców, pisarzy, artystów oraz publiczność. Pierwsze spotkanie, zatytułowane "Tu jesteś", odbędzie się 17 września o godzinie 19:00.
Gościem pierwszego spotkania będzie literaturoznawca i historyk literatury, profesor Jacek Leociak, kierownik Zespołu Badań nad Literaturą Zagłady Instytutu Badań Literackich PAN, członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Z autorem książek "Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście" i "Spojrzenia na warszawskie getto" Kazimiera Szczuka będzie rozmawiać o przestrzeni realnej i symbolicznej Muranowa. Rozmówcy nakreślą niewidzialną mapę Muranowa, wytyczoną nieistniejącym murem żydowskiego getta.
Spotkanie odbywa się w ramach Dni Andersa - imprezy, która obejmie całe sąsiedztwo warszawskiej ul. Andersa w sobotę 17 września 2016 r. W Kluboksięgarni Radio Telewizja tego dnia w godzinach 14:00-15:00 oraz 15:30-16:30 odbędą się także warsztaty dla dzieci z języka węgierskiego. Warsztaty poprowadzi Elżbieta Kuźmińska, wstęp jest wolny.
Kolejne spotkania z cyklu "W głąb ziemi, w głąb pamięci" poświęcone będą małej i dużej architekturze Muranowa, tradycjom polskiej tożsamości Żydów, muzyce, sztuce czy kuchni.
Kazimiera Szczuka - krytyczka literacka, historyczka literatury, nauczycielka akademicka, dziennikarka i działaczka feministyczna. Autorka między innymi: "Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji" i "Janion. Transe - traumy - transgresje".
Kluboksięgarnia Radio Telewizja to nowe miejsce warszawskiego Muranowa. W latach 50. mieścił się tu sklep ze sprzętem RTV, dzisiaj rządzi papier. W przestrzeni Kluboksięgarni znaleźć można profesjonalną obsługę, świeżą kawę, a także miejsce do pracy i relaksu.
Merytorycznym opiekunem programu Kluboksięgarni Radio Telewizja jest SZUSTOW. Kultura i komunikacja.
W GŁĄB ZIEMI, W GŁĄB PAMIĘCI
Spotkanie I - "Tu jesteś"
gościem Kazimiery Szczuki jest prof. Jacek Leociak
17 września 2016 r, godz. 19:00
Kluboksięgarnia Radio Telewizja
ul. Andersa 29,
00-159 Warszawa
opublikowano: 2016-09-07