23 września 2016 r. w Propagandzie odbędzie się wernisaż wystawy Adama Jastrzębskiego. „Trucizna” to prezentacja najnowszych prac artysty, których wspólnym tematem jest struktura chaosu. Wystawa organizowana jest w ramach Warsaw Gallery Weekend, będzie można ją oglądać do 29 października 2016 r.
Trucizna
1. substancja, która może zakłócić funkcje życiowe organizmu, a nawet spowodować śmierć
2. coś, co działa szkodliwie na zdrowie fizyczne lub na psychikę człowieka
Słownik Języka Polskiego PWN
Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza to
cykl Vinylowców, prac złożonych modułowo z ręcznie wycinanej folii winylowej. Drobne elementy grupowane są przez Jastrzębskiego w olbrzymie układy, które sprawiają wrażenie niekontrolowanego, naturalnego rozrostu. Vinylowce powstają różnie: niekiedy na podstawie kodu - Vinylogosu - dobierane są kolejne elementy układanki, w innych przypadkach w gotowej formie artysta znajduje regularności, które opisuje dobranym do pracy kodem. Powstał też
specjalny program komputerowy (stworzony przez informatyka i teoretyka internetu Krzysztofa Gajewskiego), nazwany "generatorem Vinylogosu". Program
wykorzystuje generator zdarzeń losowych do pisania przypadkowego kodu (Vinylogosu), który stanowi dla artysty instrukcję konstruowania formy. Jastrzębski pielęgnuje swoje prace niczym rośliny - akt twórczy został zredukowany do warsztatowego nadzoru.
Pierwotny tytuł tej wystawy brzmiał "Radość życia". Nawiązywał do formy prac, ich kolorystyki, rozmiarów, ale też tematu: wszystkie oscylują wokół niepohamowanego przyrostu, mniej lub bardziej spontanicznej ewolucji. Są śledzeniem resztek porządku w chaosie. Ale świadomość tego porządku, zlogarytmizowania rzeczywistości, działa jak toksyna. Prace są również zapisem dochodzenia do tej świadomości, zatruwającej proces twórczy. Stąd ostateczny tytuł - "Trucizna". - mówi Jastrzębski.
Drugim wątkiem jest realizowany z myślą o wystawie projekt, w którym
artysta z grupą osób w różnym wieku analizuje funkcjonowanie myślenia abstrakcyjnego w różnych momentach życia. Każdy z uczestników otrzymał matrycę w kratkę i poproszony został o zapełnienie czarnym kolorem dowolnych kratek w dowolnym układzie. Powstały w ten sposób chaos jest jednak intencjonalny, umyślny, więc zmienny zależnie od osoby, która go tworzy.
Z matryc Jastrzębski ułoży w galerii osobną pracę, uporządkowaną według wieku i sposobu wypełnienia matryc.
W Propagandzie zobaczyć będzie można także specyficzne obrazy Jastrzębskiego, składane z setek plastikowych kulek zamkniętych w ramie. Forma prac sprawia, że ulegają ciągłym przemianom, nigdy nie osiągają ostatecznego kształtu. Niezmienne pozostają jedynie proporcje kolorów, z których jeden często ma charakter intruza, czy toksyny.
Wystawa organizowana jest w ramach 6. edycji Warsaw Gallery Weekend. Będzie można ją oglądać do 29 października 2016 roku.
Więcej informacji na stronie:
www.prpgnd.net