18 czerwca startuje druga odsłona festiwalu kultury polinezyjskiej Aloha Festiwal Polska w Warszawie. W programie tradycyjne ceremonie, etniczne pokazy, projekcje filmów dokumentalnych, dyskusje i warsztaty. No i oczywiście niosący radość taniec hula.
Tuż przed wakacjami w Warszawie będzie można poczuć wibrację aloha i przyjrzeć się kulturze i tradycjom z odległego archipelagu leżącego na środku Pacyfiku. W dniach 18-21 czerwca, już po raz drugi, odbędzie się festiwal kultury polinezyjskiej. W ubiegłym roku pierwsza edycja Aloha Festiwal Polska zgromadziła wiele osób, zarówno tych, które znają i kochają tę egzotyczną kulturę, jak i tych, które podczas festiwalu zetknęły się z nią po raz pierwszy. II edycja festiwalu przybliży nam Hawaje - kraj mlekiem kokosowym płynący. Wydarzenie rozpocznie się na plaży nad Wisłą, gdzie pierwszego dnia festiwalu o godzinie 10.00 goście z Hawajów i Warszawiacy spotkają się na hawajsko-słowiańskiej ceremonii powitania słońca. Przez kolejne dni w Muzeum Azji i Pacyfiku oraz w pobliskim Steff Cafe Bar przewidziane jest wiele angażujących aktywności i atrakcji, takich jak: Lūʻau, czyli tradycyjna hawajska kolacja połączona z pokazem tańca hula, nauka gry na ukulele i wyplatania hawajskich naszyjników z kwiatów i roślin, nauka tradycyjnych pieśni w języku hawajskim, pokazy filmów dokumentalnych, bloki warsztatowe dla dzieci i młodzieży poświęcone etnicznej kulturze hawajskiej i oraz wykłady i warsztaty, które poprowadzą goście festiwalu: Nicole Kuwalu Anakalea, nauczycielka (kumu hula) etnicznego tańca hula i propagatorka kultury, Cody Kapueolaʻākeanui Pata, znany hawajski artysta, muzyk zakochany w ukulele oraz Joshua Lanakila O Ka 'Āina I Ka Pono Mangauil pieśniarz i tancerz, kierownik studiów hawajskich w Honoka'a School oraz Hawajczycy pokonają tysiące kilometrów, aby przybliżyć Warszawiakom kulturę swojej ojczyzny. Na zaproszenie organizatorów przybędzie również szkoła etnicznego tańca hula hālau WaikāUnu, która uświetni festiwal emocjonującym pokazem ilustrującym podróż bogini ognia i wulkanów Pele z Tahiti na Hawaje.
"Wsłuchujemy się w echa etnicznych głosów i czerpiemy inspirację z ze źródeł na odległych wyspach Pacyfiku. Dzielą nas tysiące kilometrów, ale łączy ta sama radość życia i więź z matką naturą. Ponieważ wszyscy jesteśmy połączeni tym samym biciem serca Ziemi, tą samą energią płynącą ze Słońca, tą samą Wodą krążącą w naszych komórkach i tym samym tchnieniem Powietrza"
- Joanna Mazurek, Fundacja Po Nitce Do Kłębka
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Po Nitce Do Kłębka zrzeszająca miłośników łączenia etnicznych kultur. Współorganizatorem jest Muzeum Azji i Pacyfiku, mieszczące się przy ul. Solec 24.
"Połączyliśmy siły, abyście mogli dotknąć etnicznej kultury i sztuki Hawajów. Odetchnąć klimatem gorącym i wilgotnym. Zakochać się w muzyce, tańcu, sztuce i opowieściach z odległych archipelagów, i tak jak my, ulec magii bezkresnego, błękitnego Pacyfiku"
- Magdalena Samojlik, Fundacja Po Nitce Do Kłębka
Pełen program festiwalu znajduje się na stronie: www.alohafestiwal.pl