W poniedziałek, 9 listopada o godz.19.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wykład prof. Michała Hellera pt. „Gdy przestrzeń była Bogiem. Nauka a nasz obraz świata”. Spotkanie poprowadzi redaktor Hanna Maria Giza.
Przestrzeń, to scena, na której dzieją się procesy wszechświata (...) Ludzkie sprawy dzieją się w przestrzeni. Jeżeli Bóg ma interweniować w losy człowieka, to musi jakoś wejść w przestrzeń. Tymi słowami prof. Heller parafrazuje powiedzenie Platona, że "Bóg geometryzuje" i mówi, że "Bóg uprawia matematykę". Być może odwołując się do przestrzeni euklidesowej, czyli "rozciągającej się do nieskończoności. A nieskończoność jest przymiotem Boga..." - próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj, w świecie rządzonym prawami nauki wyobrażać sobie działanie Boga?
Michał Heller - teolog, filozof przyrody, fizyk, kosmolog, badacz relacji pomiędzy nauką a wiarą, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. uhonorowany nagrodą Templetona w 2008 roku. Autor kilkudziesięciu książek, m.in. "Granice nauki", "Filozofia kosmologii", "Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu", "Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą".
Wykład prof. Michała Hellera pt. "Gdy przestrzeń była Bogiem. Nauka a nasz obraz świata" - 9 listopada (poniedziałek), godz.19.00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie). Po zakończeniu wykładu odbędzie się dyskusja.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Imienne zgłoszenia prosimy kierować na adres: nauka.dwojka@polskieradio.pl.