Polska Akademia Nauk zaprasza 14 października 2015 r. (środa) o godz. 18.00 do Pałacu Staszica (ul. Nowy Świat 72) na wykład otwarty pt. 'Fizyka w walce z rakiem - radioterapia protonowa w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN'. Wykład poprowadzi Dyrektor Centrum Cyklotronowego Bronowice prof. Paweł Olko.
W Krakowie został zakończony proces budowy i uruchamiania pierwszego w Polsce i jednego
z najnowocześniejszych w Europie ośrodków leczenia nowotworów. O możliwościach radioterapii protonowej podczas wykładu opowie jego dyrektor prof. Paweł Olko.
Terapia - dająca możliwość precyzyjnego leczenia guzów onkologicznych umiejscowionych
w różnych częściach ciała człowieka - jest określana jako dużo precyzyjniejsza
od konwencjonalnych metod napromieniowania. Dostarcza dokładną, wysoką dawkę promieniowania do nowotworu równocześnie oszczędzając otaczające go zdrowe tkanki.
W Centrum Cyklotronowym Bronowice do użytku zostaną oddane dwa stanowiska terapeutyczne gantry, które od stycznia 2016 roku będą wykorzystywane przez lekarzy do napromieniania guzów nowotworowych. Oba stanowiska wyposażone są w najnowocześniejszy system z wiązką skanującą.
Ośrodek badawczy i radioterapeutyczny jest wyposażony w:
- Cyklotron Proteus C-235, przyspieszający protony do energii 230 MeV wraz z systemem selektora energii wiązki protonów oraz systemem transportu wiązki protonów na stanowiska pomiarowe i terapeutyczne,
- halę eksperymentalną, w której fizycy prowadzą eksperymenty z fizyki jądrowej i radiobiologii,
- stanowisko terapii nowotworów gałki ocznej,
- halę terapeutyczną z dwoma stanowiskami gantry do terapii nowotworów umiejscowionych
w różnych częściach ciała człowieka, wyposażone w głowicę z wiązką skanującą oraz optyczny system pozycjonowania i weryfikacji pozycji pacjenta.
Zainstalowany tam cyklotron Proteus C-235 jest uniwersalnym narzędziem pracy dla naukowców i lekarzy. Już od 2013 roku fizycy, inżynierowie i radiobiolodzy wykorzystują produkowane przez cyklotron wiązki protonów do badania właściwości materii, wrażliwości materiałów biologicznych na promieniowanie czy elektroniki przed lotami w kosmos.
Centrum Cyklotronowe Bronowice (CCB) jest częścią Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Budowa ośrodka CCB była możliwa przy współpracy środowiska naukowego i medycznego. W 2006 roku powstało Narodowe Konsorcjum Radioterapii Hadronowej, w skład którego wchodzą m.in. Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Uniwersytety Jagielloński, Śląski i Warszawski, Centra Onkologii w Gliwicach, Kielcach Krakowie, Poznaniu i Warszawie, Uniwersytety Medyczne w Katowicach i w Warszawie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Politechnika Warszawska. W 2012 r. ruszyła budowa budynku pod stanowisko gantry, ośrodek zakończył testy odbiorowe we wrześniu 2015 roku. CCB powstało w ramach realizacji dwóch projektów finansowanych
z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Warszawskie spotkanie z dyrektorem Centrum i wykład „Fizyka w walce z rakiem” poprzedza otwarcie Centrum Cyklotronowego Bronowice, które zaplanowane jest w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, ul. Radzikowskiego 152 w czwartek 15 października 2015 r.
o godz. 11.00.
dodane przez Wszechnica PAN