30 września 2015 (środa)
(Archiwum)

Spotkanie z Tadeuszem Rolke z okazji premiery albumu „Rolke”

Już 30 września w Barze Studio odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Rolke – jednym z najlepszych polskich fotografów – z okazji premiery jego najnowszego albumu. „Rolke” ujmuje dotychczasowy dorobek artysty na prawie 200 fotografiach. Spotkanie poprowadzi Paulina Reiter, redaktor naczelna „Wysokich Obcasów”.

60 lat doświadczenia, 100 tysięcy zdjęć i niekwestionowany tytuł nestora polskiego fotoreportażu. Tadeusz Rolke od pierwszego naciśnięcia spustu migawki w trakcie powstania warszawskiego, przez uwiecznienie historycznego wiecu Gomułki po dziś wykonywane zdjęcia jest wierny fotografii momentu. Jego zdjęcia to przede wszystkim wyjątkowe świadectwo zmian historycznych i społecznych, które dokonały się na przestrzeni kilku dekad. Fotografie ukazują życie PRL, odbudowę Warszawy i pozwalają wniknąć w głąb ówczesnych środowisk twórczych, m.in. skupionych wokół galerii Krzywe Koło oraz Foksal. Zestawione ze współczesnymi zdjęciami reportażysty ukazują ciągłość niektórych sytuacji i tematów. Artysta współpracował z najważniejszymi polskimi i niemieckimi pismami, takimi jak: "Świat Młodych", "Świat", "Stolica", "Polska", "Ty i Ja", "Przekrój", "Stern", "Spiegel" "Die Zeit". Na album złożyły się fotografie wybrane z całego życiowego dorobku Tadeusza Rolke według konkretnych kluczy tematycznych. Pojedyncze fotografie wyjęto z cykli i zestawiono w nieoczywiste pary stające się dla czytelników tropem do odnalezienia inspiracji artysty.

Jak pisze we wstępie do albumu Anda Rottenberg: "Autor otwiera przed nami mimochodem rejestr swoich zawodowych umiejętności, mistrzostwo już osiągnięte, lecz nadal niestrudzenie doskonalone".

Tadeusz Rolke - urodzony w 1929 roku polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Jego prace były pokazywane na licznych wystawach, m.in. dwukrotnie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Polskim Instytucie Kultury w Bratysławie, czy berlińskiej galerii Der Ort. Obecnie współpracuje z "Magazynem Gazety Wyborczej" oraz wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie z Tadeuszem Rolke z okazji premiery albumu "Rolke"

Prowadzenie: Paulina Reiter

30 września (środa), godz. 18:00

Bar Studio, Plac Defilad 1


opublikowano: 2015-09-23
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 09:00
Centrum Interpretacji Zabytku - Wystawa stała
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 09:00
Muzeum Warszawskiej Pragi - Wystawa stała
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 09:00
Muzeum Warszawy - Wystawa główna
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 10:00
Kongo
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 10:00
Projekt Tuwim
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 10:00
Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 10:00
SZOP MÓWI STOP Bilety dla grup tel.: 797 608 101
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 10:00
Wystawa stała: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 12:30
Kongo
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 17:00
Koncert przy świecach: ABBA i Queen
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 17:00
Mój syn chodzi, tylko trochę wolniej
10 kwietnia 2026 (piątek), godz. 17:30
Grupa Krwi
Polityka Prywatności