Właściciele Galerii ETHER A. M. Zamoyscy oraz Autorka zapraszają na wystawę malarstwa - EMILIA GĄSIENICA-SETLAK „SOMA SPACE”. Spotkanie autorskie odbędzie się w sobotę 1 sierpnia 2015 r. o godz. 17:00 w Galerii ETHER w Warszawie przy ul. Kopernika 36/40. Ekspozycja czynna od 1 sierpnia do 15 września 2015 r.
Trzon ekspozycji stanowią prace z najnowszego cyklu Emilii Gąsienicy-Setlak "Lux In Tenebris", nawiązującego tytułem do - zdawać by się mogło - ewangelisty albo sztuki Bertolta Brechta, w zamierzeniu Artystki podejmującego jednak zagadnienia czysto malarskiego charakteru. "Światło w ciemnościach" ukazać ma pozbawioną kulturowych kontekstów, fizyczną naturę ludzkiego bytu. Malarskie medium pozwala Autorce spojrzeć na ciało zupełnie inaczej niż to czynią fotografowie za pomocą obiektywów, filtrów i migawek. Przedstawione na obrazach postacie zastygają w bezruchu, ograniczone jedynie siłą grawitacji. Nie wchodzą w interakcje z otoczeniem, nie zajmują się codziennymi sprawami, czekają... by kładące się swobodnie na skórze światło wydobyło z nich, widzianą subiektywnym okiem Malarki i opowiedzianą pędzlem, historię o kolorach, kształtach, fakturach i rządzących nimi anatomicznych zależnościach. Ponadto, w ramach wystawy "SOMA SPACE" krakowska Artystka zaprezentuje między innymi wybrane prace z cyklów "Umizgi", "Pustostan" i "Forma przejściowa".
Więcej informacji:
www.facebook.com/pages/Galeria-Ether-AM-Zamoyscy/160486070682248
www.gasienicart.wordpress.com
www.facebook.com/catepillart
EMILIA GĄSIENICA-SETLAK
ur. 1986 r. w Zakopanem. Abiturientka zakopiańskiego Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara ze specjalnością "Meblarstwo Artystyczne", 2005 r. Studiowała w pracowniach prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej i prof. Leszka Misiaka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z aneksem graficznym w pracowni drzeworytu prof. Bogdana Migi otrzymała w 2011 roku. Zajmuje się malarstwem oraz grafiką warsztatową. Meritum jej zainteresowań artystycznych są kolor, syntetyczna kompozycja oraz ich relacje z otoczeniem. Zróżnicowana twórczość malarki układa się w cykle tematyczne, z których najbardziej rozpoznawalne to abstrakcjonistyczne "Forma przejściowa" i "Zmierzch", rozpięty pomiędzy neofowizmem i realizmem "Lux In Tenebris" oraz "Umizgi", czerpiące z tradycji postimpresjonistów, "barwnych" okresów Picassa, a czasem wręcz z estetyki pop artu. Podzielając pogląd Cycerona, głoszący, że "sztuka wymaga uznania", wystawia chętnie i dużo, zarówno w Polsce jak i Hiszpanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, Emiratach Arabskich, Bułgarii oraz na Węgrzech. W dorobku ma udział w osiemnastu wystawach indywidualnych oraz w ponad pięćdziesięciu wystawach zbiorowych i targach sztuki. Prace artystki znajdują się w polskich i węgierskich zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jej prace ilustrują okładki książek Swetosława Minkowa "Siła nieczysta" (Wyd. "Scriptum", 2005) i "Nazwy wodne dorzecza Wisły" dr Urszuli Bijak (Instytut Języka Polskiego PAN, 2013) oraz gościły na okładce prestiżowego czasopisma "Women In Art 278 Magazine", 2014. Ponadto, płótna jej autorstwa wzięły udział w zdjęciach do hiszpańsko-amerykańskiego filmu fabularnego "Embers" w reżyserii Claire Carre, 2015.