25.06-31.07.2015

Wystawa "Okamgnienie" Alina Bloch, Katarzyna Porczak, Zygmunt Łukasiewicz, Galeria Elektor

Praca Katarzyny Porczak

GALERIA ELEKTOR Warszawa, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, czynna: pn.-pt., godz. 8.00-17.00; sob., godz. 9.00-15.00. WSTĘP WOLNY. Wystawa czynna od 25 czerwca – 31 lipca.

"Okamgnienie" Słowo to zostało utworzone przez połączenie dopełniacza "oka" z rzeczownikiem odsłownym "mgnienie, mrugnięcie, chwila, moment". W całości oznaczało "czas potrzebny na mrugnięcie okiem", a współcześnie jest to po prostu "chwila". Chwila która pozwala na zapisanie obrazu w mózgu. Zarejestrowanie gry światła i koloru, który następnie zostaje uchwycony w sekwencji czasowej przez nasz wzrok i przesłany do umysłu, aby być swobodnie odtwarzanym w naszej pamięci. Zamieniając płótno na jedwab, włączamy świetlistość tworzywa w budowane obrazy natury i symbolicznych znaków, obrazy te stają się obiektami wielowarstwowymi, w naturalny sposób półprzezroczystymi, budząc w nas potrzebę uchwycenia, złapania tej chwili, momentu - okamgnienia .

Wystawa ukazuje najnowsze kompozycje jedwabne Aliny Bloch, Katarzyny Porczak oraz Zygmunta Łukasiewicza, artystów związanych z Warszawską ASP, którzy w swoich działaniach na jedwabiu stale podejmują praktykę doświadczania z materią. Czynność ta jest czymś z pogranicza magii i racjonalności, która otwiera drogę do doświadczania koloru, światła i gry z trzecim wymiarem.


Alina Bloch

W1981 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Dyplom z Wyróżnieniem w Pracowni Wystawiennictwa u prof. Jacka Damięckiego. Tytuł doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej Sztuki Piękne obroniła we wrześniu 2010 r. Obecnie jest asystentem w macierzystej uczelni na Wydziale Sztuki Mediów w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Apoloniusza Węgłowskiego. Była kuratorem wielu wystaw w galeriach DAP Okręgu Warszawskiego ZPAP. W 2007 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w latach 2009 i 2011 była stypendystką Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. na 5. Międzynarodowym Biennale Akwareli w Mexico City (2002), w cyklicznej wystawie w Wilnie, Kijowie, Ułan Bator, Sofii, Berlinie (2006), na 13. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi(2010). Alina Bloch zajmuje się malarstwem na jedwabiu oraz malarstwem sztalugowym. Tworzy malarskie instalacje przestrzenne oraz indywidualne akcje plastyczne w przestrzeni publicznej. Przedmiotem inspiracji jest szeroko pojęta natura. Na poszczególnych etapach malowania artystka uwalnia swoje obrazy od przedmiotowości. Studiując naturę, poprzez transformację, dąży do coraz większej syntezy.

Katarzyna Małgorzata Porczak
Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom uzyskała z Wyróżnieniem Dziekańskim w 2007 roku w Pracowni Rzeźby prof. Adama Myjaka. Założycielka nieformalnej grupy artystycznej Kolumna sztuki oraz przestrzeni artystycznej PeronSztuki. W latach 2002-2010 aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym Lublina. Związana między innymi z Galerią Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, Centrum Kultury w Lublinie oraz Radiem Lublin. Laureatka II Nagrody w Konkursie na Rysunek im. Andioriollego w Nałęczowie w 2006 roku, oraz wyróżnienia na Warszawskim Przeglądzie Artystycznym Pupa w 2007 roku.
Obecnie w trakcie studiów doktoranckich w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Doroty Grynczel na Wydziale Malarstwa Warszawskiej ASP.

Zygmunt Łukasiewicz
Absolwent ASP w Warszawie. Dyplom uzyskał w Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej prof. Wojciecha Sadleya w 1979 r. Zajmuje się tkaniną klasyczną i eksperymentalną, łącząc tradycję z nowoczesnością. Specjalizuje się w barwieniu przędzy tkackich, wykorzystując bogactwo naturalnych barwinków roślinnych do realizacji swoich prac. Artysta fascynuje się kosmologią i kosmogonią, to główne tematy jego perfekcyjnie wykonanych prac. Od 1992 roku realizuje projekt wyjścia gobelinu z salonów galerii sztuki w przestrzeń publiczną. Powstaje kolekcja oryginalnych ręcznie tkanych ubrań pod hasłem Kilimowa Moda. Projekt odniósł duży sukces i do dziś cieszy się zainteresowaniem. Był pokazywany na wielu prezentacjach mody w kraju i za granicą. Aktualnie artysta realizuje projekt nienawiązujący do tradycji polskiego rękodzieła. Swoje bogate doświadczenie i umiejętności tkackie oraz technologię wybarwień przekazuje studentom ASP w Łodzi oraz w rodzinnej ASP w Warszawie.

opublikowano: 2015-06-17
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
23 listopada 2024 (sobota), godz. 13:30
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 23.11 | KONKURENCJA
23 listopada 2024 (sobota), godz. 15:00
CZYTANIE ETR: PAN TADEUSZ. ŻYWIOŁY OPOWIEŚCI | 19. MFSO
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
ARTYSTYCZNE MARKI, IV EDYCJA – KONCERT GALOWY
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
Kosmiczny Pokój
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Worakls Orchestra | Warszawa II KONCERT
23 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
23 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
23 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Justyna Bacz & Mariusz Dubrawski - 30 lat minęło
Polityka Prywatności