28 maja 2015 (czwartek), godz. 19:00

Przedpremierowy pokaz filmu "Plemię" oraz debata z gośćmi w Kinie Praha

kategoria: kino

W czwartek, 28. maja o godz. 19.00 Kino Praha zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „Plemię”. Po pokazie odbędzie się debata „Czy Głusi i słyszący oglądają te same filmy”.

Dyskusja wokół "Plemienia" dotyczyć będzie odbioru filmów przez Głuchych i słyszących. Dialogi w dziele Myrosława Słaboszpyc'kyj'ego pokazywane są wyłącznie w języku migowym, któremu nie towarzyszą żadne wyjaśniające napisy. Stwarza to przynajmniej dwie płaszczyzny narracyjne dla dwóch grup widzów: Głusi mogą odczytywać gesty postaci i na tej bazie budować sobie obraz opowieści. Słyszący natomiast skupiają się na istotnej w "Plemieniu" ścieżce dźwiękowej. Jak te różnice wpływają na doświadczanie, przeżywanie i interpretację filmu? W jakich punktach obie grupy widzów się spotykają i czego mogą się od siebie nauczyć? Grupa kulturoznawców i muzykologów porozmawia wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia "Migam" o tym, jak słyszymy i jak nie słyszymy, co robimy z dźwiękiem i jaka jest w tej układance rola samego wzroku i patrzenia.

Po pokazie filmu "Plemię" zapraszamy na dyskusje z gośćmi:
prof. dr hab. Tadeusz Gałkowski - Interesuje się problematyką psychologicznych podstaw rehabilitacji osób z niepełnosprawnością fizyczną i umysłową. W ramach działalności społecznej pełni stanowisko przewodniczącego organizacji pozarządowych zajmujących się głuchotą (Polski Komitet Audiofonologii, Krajowe Towarzystwo Autyzmu). Jest kierownikiem Katedry Psychologii Rozwoju i Edukacji na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie.
Antoni Michnik - Absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, student Kolegium MISH UW. Członek-założyciel naukowo-performatywnej Grupy ETC oraz Zespołu Badań Praktyk Późnej Nowoczesności przy Instytucie Kultury Polskiej UW. Współpracownik Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.
Krzysztof B. Marciniak - młody warszawski muzykolog, krytyk, ekolog akustyczny. Redaktor magazynu o muzyce współczesnej "Glissando".
Joanna Ciesielska - Miga całe życie (CODA), a zawodowo tłumaczy od 1998 r. Od 2012 r. jest biegłą sądową z zakresu języka migowego (w języku potocznym: tłumaczem przysięgłym). Z wykształcenia ekonomistka (AGH w Krakowie), z zamiłowania "studentka".
Agnieszka Osytek - Z wykształcenia surdopedagog. Doświadczenie jako tłumaczka języka migowego zdobywała pracując na uczelni oraz w organizacjach pozarządowych. W Migam uwielbia nowe wyzwania.
Sławek Łuczywek (Chief Communications Officer firmy Migam) - Czuwa nad tłumaczami języka migowego w projektach KinecTranslator oraz tłumacza języka migowego online.

"Plemię" - Niesłyszący Sergey zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem - szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu. Przemoc, napady, prostytucja - tak wygląda ich codzienność. Aby zostać przyjętym w poczet członków Plemienia, a tym samym awansować w społecznej hierarchii, trzeba wykazać się zdolnościami w łamaniu prawa. Biorąc udział w kilku udanych kradzieżach, Sergey zapracowuje na nową, lepszą pozycję - zostaje alfonsem. Ma teraz pod opieką dwie dziewczyny, obsługujące nocą kierowców ciężarówek. Szybko zakochuje się w jednej z nich. Problem polega jednak na tym, że jego wybranka jest także dziewczyną szefa. Mimo to, bohaterowie spotykają się potajemnie i zostają kochankami. Łamiąc w ten sposób kodeks Plemienia, stawiają się w sytuacji bez wyjścia.

Spotkanie poprowadzi Sebastian Smoliński - amerykanista, kulturoznawca, student Kolegium MISH UW. Pasjonata historii kina, krytyk filmowy i operowy. Publikuje bądź publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Kinie", "Filmie", "Dwutygodniku" i "Krytyce Politycznej". Współpracuje z "Kulturą Liberalną" i Festiwalem Dwa Brzegi.

opublikowano: 2015-05-22
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
23 listopada 2024 (sobota), godz. 11:00
21. Warszawskie Targi Sztuki
23 listopada 2024 (sobota), godz. 13:30
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 23.11 | KONKURENCJA
23 listopada 2024 (sobota), godz. 15:00
CZYTANIE ETR: PAN TADEUSZ. ŻYWIOŁY OPOWIEŚCI | 19. MFSO
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
ARTYSTYCZNE MARKI, IV EDYCJA – KONCERT GALOWY
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
Kosmiczny Pokój
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
23 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Worakls Orchestra | Warszawa II KONCERT
23 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
Polityka Prywatności