Kilkadziesiąt koncertów i spektakli w najbardziej prestiżowych miejscach w Warszawie, liczne wydarzenia towarzyszące i jedna wyjątkowa rocznica – już 8 czerwca rozpocznie się jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Mozartowskiego, najważniejszego przedsięwzięcia artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.
Wolfgang Amadeusz Mozart to postać kluczowa dla europejskiej kultury, kompozytor i multiinstrumentalista, który stworzył ponad 600 dzieł - nie tylko dla znawców, ale też z myślą o zwykłych słuchaczach. Muzykę pisał bez prób i poprawek - pierwszą symfonię skomponował już w wieku 8 lat. Obecnie Mozart jest nie tylko inspiracją dla kolejnych pokoleń kompozytorów, ale też najchętniej słuchanym twórcą muzyki klasycznej i popkulturową ikoną. "Zadziwiający geniusz Mozarta wyniósł go ponad wszystkich mistrzów wszystkich epok i we wszystkich dziedzinach sztuki" - pisał o nim inny wybitny kompozytor, Richard Wagner.
Festiwal Mozartowski został zorganizowany po raz pierwszy w 1991 roku, dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Pomysłodawcami Festiwalu byli reżyser Ryszard Peryt oraz założyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski. Tegoroczną, jubileuszową edycję Festiwalu Mozartowskiego otworzy premierowe wykonanie spektaklu "Wesele Figara" w Warszawskiej Operze Kameralnej - tego samego, który w 1786 roku zapoczątkował popularność Mozarta wśród szerokiej publiczności oraz poza granicami Austrii. Spektakl przygotowany został w koprodukcji z Operą Lwowską, a wyreżyserowany został przez Wasyla Wowkuna - dyrektora artystycznego lwowskiej instytucji, nagrodzonego tytułem Narodowego Artysty Ukrainy, twórcę ponad 300 wydarzeń kulturalnych i artystycznych.
Podobnie jak w poprzednich latach, poza Teatrem Warszawskiej Opery Kameralnej, muzyki wiedeńskiego klasyka będzie można posłuchać między innymi w Łazienkach Królewskich, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego czy na Zamku Królewskim. Przestrzeń zabytkowych obiektów stolicy po raz kolejny stanie się nie tylko sceną, ale też częścią scenografii i pełnoprawnym aktorem festiwalowego spektaklu. W Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu zabrzmi msza C-dur "Koronacyjna", w której usłyszeć będzie można Olgę Pasiecznik, jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych śpiewaczek operowych. Przestrzeń Zamku Królewskiego wypełnią dźwięki najbardziej efektownych symfonii i koncertów skrzypcowych, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zabrzmią arie i uwertury, a na deskach teatru Warszawskiej Opery Kameralnej zagości "Rozpustnik ukarany, czyli Don Giovanni". W trakcie Festiwalu będzie można usłyszeć zarówno te najbardziej popularne, jak i mniej znane dzieła Mozarta.
Jednym z celów, jakie stawiają przed sobą twórcy Festiwalu jest również dotarcie do nowego pokolenia melomanów, dlatego wśród festiwalowych wydarzeń nie zabraknie tych przygotowanych z myślą o dzieciach. W Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej wystawiony zostanie spektakl "W krainie czarodziejskiego fletu" przygotowany na podstawie opery "Czarodziejski Flet", a w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich spektakl "Bastienka" na podstawie opery "Bastien und Bastienne". Spotkanie w Łazienkach Królewskich poprowadzi Pan Libretto - narrator.
Festiwal Mozartowski to najważniejsze przedsięwzięcie artystyczne Warszawskiej Opery Kameralnej, które co roku przyciąga nie tylko tłumy melomanów, ale też osób rozpoczynających swoją przygodę z muzyką wiedeńskiego kompozytora. Formuła Festiwalu jest stale rozszerzana - w zeszłym roku między innymi o projekt MOZART OFF dający młodym twórcom, absolwentom i studentom uczelni artystycznych możliwość zaprezentowania się przed szeroką publicznością, oraz kontynuowany podczas tegorocznej edycji projekt MOZART DLA DZIECI.