Już po raz siódmy, z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, Dom Spotkań z Historią, instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy, zaprasza warszawiaków na odbywający się w ramach Święta Wolności festiwal Wyłącz system. Tematem przewodnim będzie w tym roku cenzura.
Przyjrzymy się nie tylko historii, roli i skutkom cenzury w PRL, ale będziemy również zadawać pytania dotyczące dzisiejszych granic wolności. Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk został zlikwidowany 25 lat temu, ale czy wolność słowa w systemie demokratycznym jest - i czy powinna być - nieograniczona? A jeśli ulega ograniczeniom - to kiedy, dlaczego i w jakim zakresie? Jak to wygląda z perspektywy ludzi kultury, sztuki, mediów, użytkowników Internetu? O tym wszystkim będziemy rozmawiać w trakcie "Spotkań ocenzurowanych", których gośćmi będą artyści, dziennikarze, publicyści, pisarze, fotograficy i muzycy.
Program dopełnią wycieczki piesze i rowerowe, m.in. śladami dawnych "niepokornych" kin studyjnych oraz jednej z najstarszych polskich wytwórni filmowych.
Tradycyjnie wydarzeniem kulminacyjnym obchodów będzie FIESTA, w tym roku pod tytułem CENZURA BEZ PAZURA. Imprezę wyreżyseruje Adam Sajnuk: 5 czerwca w murach Teatru WARSawy spróbujemy odtworzyć euforyczną atmosferę po wygranych wyborach 4 czerwca 1989 i jednocześnie za pomocą skeczy, działań performatywnych i teatralnych, estradowej konferansjerki, piosenek i etiud filmowych pokażemy - przy zachowaniu atmosfery radosnej Fiesty - krótką historię cenzury od czasu PRL aż po dziś.
Festiwal Wyłącz system PROGRAM 2015
SPOTKANIA "OCENZUROWANE"
• FILM I POLITYKA (cenzura w filmie)
23 maja (sobota) godz. 17.00, DSH (ul. Karowa 20)
Gość: Andrzej Wajda Prowadzenie: Tomasz Raczek
Punktem wyjścia do rozmowy będzie Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego i rozwiązanie Zespołu Filmowego X Wajdy. Pokażemy ocenzurowane fragmenty słynnego filmu Bugajskiego. Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu Przesłuchanie (godz. 19.00).
• POPRAWNOŚĆ W KADRZE (cenzura w fotografii)
25 maja (poniedziałek), godz. 19.00, Bar Studio (PKiN)
Goście: Anna Brzezińska-Skarżyńska (red. nacz. PAP Foto), Wojciech Druszcz (fotoreporter i fotograf, pracował m.in. dla "Magazynu Gazety Wyborczej", "Rzeczpospolitej" i "Polityki"), Maciej Jeziorek (fotograf, fotoreporter, współzałożyciel agencji Napo Images, związany Polską Agencją Fotografów FORUM), Marcin Kapica (fotoedytor, pracował m.in. dla tygodników "Przekrój" i "Wprost)
Prowadzenie: Adam Mazur (historyk i krytyk fotografii, magazyn "Szum")
Jaki wpływ miała cenzura na pracę fotoreportera w PRL? Kto dziś dyktuje warunki wolnym mediom? Czym jest autocenzura?
• CHCEMY BYĆ SOBĄ! (cenzura w muzyce)
26 maja (wtorek), godz. 19.00, Bar Studio
Goście: Krzysztof Grabowski (Dezerter), Mirosław Pęczak (socjolog), Paweł "Kelner" Rozwadowski (Izrael i Deuter) Prowadzenie: Marcin Kusy (Polskie Radio Jedynka)
O wpływie cenzorów na pracę muzyków i autorów tekstów, o cenzurze obyczajowej przed i po 1989, subkulturach w latach 80. W programie pokaz fragmentów teledysków oraz filmu Historia Polskiego Rocka. Wydział śledczy IPN Jarocin.
• CENZURA POD PIÓREM (cenzura w prasie i literaturze)
1 czerwca (poniedziałek), godz. 19.00, Bar Studio
Goście: Jacek Żakowski ("Polityka", kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas), Tomasz Wołek (dziennikarz i publicysta), Michał Ogórek (dziennikarz, satyryk, felietonista "Gazety Wyborczej") Prowadzenie: Ewa Wanat (red. nacz. RDC Polskie Radio)
Jaki wpływ miała cenzura na pracę dziennikarza w PRL? Kim byli cenzorzy przed 1989 rokiem, a kim są dzisiaj? Czy autocenzura chroni, czy ogranicza naszą wolność?
• MY FILMUJEMY NARÓD (cenzura w filmie)
2 czerwca (wtorek), godz. 18.00, DSH
Goście: Anna Szczepańska (reżyserka filmu My filmujemy naród), Marcel Łoziński (reżyser) Prowadzenie: dr Marcin Durbas (Ośrodek Kultury Francuskiej UW)
Pokaz filmu dokumentalnego Anny Szczepańskiej, dotyczącego relacji między twórcami a władzą z perspektywy polskiej kinematografii przed 1989. Przed pokazem rozmowa z reżyserką.
• WOLNOŚĆ W SIECI? (cenzura w Internecie)
3 czerwca (środa), godz. 19.00, Bar Studio
Goście: Katarzyna Szymielewicz (prawniczka, Fundacja Panoptykon), Kamil Śliwowski (trener edukacji medialnej, Fundacja Panoptykon; autor bloga otwartezasoby.pl), Jan Kapela (pisarz, publicysta Krytyki Politycznej) Prowadzenie: Ewa Siedlecka ("Gazeta Wyborcza")
Współpraca: Fundacja Panoptykon.
Czym jest wolność w dobie telefonii komórkowej, wszechobecnego monitoringu i Internetu? Jak chronić się w sieci przed Wielkim Bratem i jakie są granice naszej wolności w Internecie? Czy w imię bezpieczeństwa powinniśmy zrezygnować z prawa do prywatności?
WYCIECZKI
• Zwiedzanie WFDiF i wystawy "PLAN FILMOWY - Miasto 44"
28 maja (czwartek), godz. 14.00: zwiedzanie Zakładów WFDiF (Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych), godz. 15.30: zwiedzanie wystawy "PLAN FILMOWY - Miasto 44". [zbiórka przed wejściem głównym WFDiF]
• Zwiedzanie wnętrz kin studyjnych
6 czerwca (sobota), godz.9.30: zwiedzanie kina Iluzjon; godz. 11.00: zwiedzanie kina Kultura; godz. 13.00: zwiedzanie budynku dawnego kina WARS [zbiórka przed wejściem głównym]
• Tu było kino - wycieczka rowerowa szlakiem peerelowskich kin studyjnych i nie tylko…
7 czerwca (niedziela), godz. 11.00
Zbiórka przed wejściem do fabryki Wedla (na rogu ulic Lubelskiej i Zamoyskiego). Przewodnicy: Kacper Gontar i Agnieszka Tomasińska.
Podczas wycieczki dowiemy się m.in. gdzie odbyła się polska premiera Gwiezdnych wojen, które kino było dostępne jedynie dla pracowników KC PZPR, czy E. Wedel był znawcą kina, kto specjalizuje się w przerabianiu kin na teatry, które kino otwarto jako pierwsze w powojennej Warszawie.
WYDARZENIA SPECJALNE
• Pokaz filmu Michała Bielawskiego 1989 oraz warsztaty plastyczno-historyczne dla dzieci
4 czerwca (czwartek), DSH, godz. 16.00
1989 - film poświęcony przemianom roku Okrągłego Stołu, opisujący ówczesny stan ducha Polaków przez pryzmat oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii oraz wspomnień świadków.
Pieczątka Cenzora i niecenzuralne słowa - warsztaty, w trakcie których dzieci wybiorą się w podróż w czasie do urzędu cenzorskiego. Uczestnicy poznają warunki życia w państwie, w którym miejsce wolności słowa zajmuje cenzorska pieczątka. Następnie dzieci same zastanowią się nad tym, czy we własnym życiu stosują cenzurę lub są cenzurowane. Wspólnie stworzymy listę niecenzuralnych słów. Każdy uczestnik zajęć otrzyma przydatny na co dzień Zestaw Cenzora.
• POŻAR W BURDELU, ODC. 23 - HEROSI TRANSFORMACJI 2
29, 30, 31 maja oraz 1, 2, 3, 6, 7 czerwca - bilety w kasie Teatru WARSawy: www.teatrwarsawy.pl; 4 czerwca, godz. 20.00 - pokaz bezpłatny, szczegóły na profilu Wyłącz system na FB.
Najgłośniejszy kabaret stolicy - trupa Pożaru w burdelu - w odcinku nawiązującym do przełomu '89 roku i jego skutków. Nie zabraknie inteligentnego i absurdalnego humoru odnoszącego się do najbardziej aktualnych wydarzeń z życia Warszawy.
• FIESTA: CENZURA BEZ PAZURA
5 czerwca (piątek), godz. 20.00, Teatr WARSawy (Rynek Nowego Miasta 5/7)
Reżyseria: Adam Sajnuk
Obsada: Monika Marriotti, Anna Smołowik, Agnieszka Bogdan, Maciej Adamczyk
Oprawa muzyczna: Zorza-Cen pod batutą i kierownictwem artystycznym Maćka Tryfonidisa
Zapisy: http://www.wylaczsystem.pl/fiesta/zapisy-na-fieste
Szczegółowy program wydarzeń: www.wylaczsystem.pl