14 maja 2015 (czwartek), godz. 19:00

Swing Club, A. STANKIEWICZ, J. STROBEL, W. NAHORNY

Mazowiecki Instytut Kultury 14 MAJA godz. 19.00 Scena Elektoralna Swing Club

Wykonawcy:

Anna Stankiewicz - wokal
Janusz Strobel - gitara klasyczna
Włodzimierz Nahorny - fortepian

Adam FERCH - prowadzenie koncertu, autor koncepcji artystycznej

W programie m.in. autorskie kompozycje wykonawców.


ANNA STANKIEWICZ - piosenkarka młodego pokolenia o niezwykłej, ciepłej barwie głosu. Jej interpretacje piosenek Jonasza Kofty, Jana Wołka, Agnieszki Osieckiej tworzą wartość świadomego połączenia słowa z niezwykłą muzykalnością, muzykalnością, która uzasadnienie ma także w gruntownym wykształceniu muzycznym. Świadomy wybór piosenek przyniósł wokalistce wiele nagród na konkursach i festiwalach. Anna Stankiewicz koncertuje z wybitnymi polskimi muzykami, takimi jak Janusz Strobel, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński. Daje jej to możliwość prezentacji swojego repertuaru na najwyższym światowym poziomie. Anna Stankiewicz jest laureatką wielu konkursów: Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku, 1997: Konkursu Poezji "Pranie 97"; III Ogólnopolskiego Festiwalu SING Jazz BLUES w Białymstoku, 1998; VII Przeglądu Piosenki Francuskiej G. Brassensa w Warszawie

JANUSZ STROBEL
- jeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów gitary klasycznej. Urodził się w Gdańsku w 1947 roku w znanej muzycznej rodzinie. Ojciec był chórmistrzem, matka pianistką, a dwaj bracia są także muzykami. Karierę muzyczną rozpoczął od brawurowych występów w klubach muzycznych Wybrzeża, gdzie występował wraz z Włodzimierzem Nahornym. Grywał w Piwnicy Wandy Warskiej, w Klubie ZAKR. Wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny już, do dziś uznawany za najlepszy w Polsce, duet gitar klasycznych "Alber-Strobel". Pierwszy własny zespół założył w roku 1970. Wkrótce został laureatem festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu. Od tego czasu rozpoczął szeroką działalność koncertową w Polsce i niemalże wszystkich krajach Europy. Jest również doskonałym kompozytorem i aranżerem. Skomponował wiele przebojów, które wykonywały największe gwiazdy polskiej piosenki m.in. Ewa Bem, Hanna Banaszak, Ryszard Rynkowski, Irena Santor. Stworzył kilka formacji jazzowych, współpracując w nich z najlepszymi polskimi muzykami jazzowymi. Równocześnie jednak nie rezygnował z koncertów solowych, które dają mu możliwość wykonywania klasycznego repertuaru gitarowego. W 1991 roku Janusz Strobel założył Trio. Jego autorska płyta nagrana z Trio w 1993 roku została bardzo wysoko oceniona, uzyskując w swojej kategorii tytuł Albumu Roku. W 1999 roku Janusz Strobel skomponował muzykę do spektaklu poetycko-muzycznego Strofy dla Ciebie. Całość ukazała się na płycie kompaktowej. W tym samym roku wydany został kolejny album z muzyką Janusza Strobla - młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły- Wielka Pani. W 2005 roku ukazał się kolejny album Janusza Strobla Wierny sobie, następne zaś są w przygotowaniu wznowienie albumu Janusz Strobel Trio oraz nowy album Lekki rys szaleństwa. Obecnie, poza bogatą działalnością koncertową, Janusz Strobel poświęcił się komponowaniu muzyki teatralnej i filmowej. Równocześnie tworzy większe formy muzyczne na gitarę z orkiestrą.

WŁODZIMIERZ NAHORNY - pianista, saksofonista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja. Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych doświadczeń. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji. Przez krytyków nazwany Chopinem jazzu. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I Nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duka Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 r. Jest kompozytorem najsłynniejszej powojennej polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności. Działające od 1993 r. trio (z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji) jest bazą jego formacji i projektów fonograficznych. Nahorny Sextet (Dorota Miśkiewicz - wokal, skrzypce, Henryk Gembalski - skrzypce, Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy i sopranowy, Mariusz Bogdanowicz - kontrabas, Piotr Biskupski - perkusja) jest najdłużej istniejącym sekstetem w historii polskiego jazzu (od 1998 r.). Sextet wykonuje niepowtarzalne transkrypcje muzyki poważnej (Chopin, Szymanowski, Maciejewski) będące połączeniem oryginałów z kompozytorską inwencją lidera.
W 2000 otrzymał statuetkę Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku 2000, w 2011 roku otrzymał honorową nagrodę Złotego Fryderyka. Został uhonorowany również wieloma odznaczeniami, m.in. Odznaką Zasłużony działacz kultury (1974, 1986) i Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis (2005). W styczniu 2011 r., z rąk prezydenta RP, otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W maju 2009 Włodzimierz Nahorny obronił pracę doktorską pot tytułem Twórczość Fryderyka Chopina jako źródło inspiracji w muzyce jazzowej, a w 2013 otrzymał tytuł profesora. Wykłada na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracuje z wydawnictwem Mariusza Bogdanowicza Confiteor, płyty: Nahorny Trio Dolce far niente i nic więcej, Śpiewnik Nahornego (piosenki Nahornego w wykonaniu Lory Szafran, z triem i orkiestrą smyczkową, m.in. Jej portret, Czas rozpalić piec, Księżyc nad Kościeliskiem), Nahorny Sextet Chopin Genius Loci i najnowsza Nahorny Trio Hope.

SWING CLUB- spotkania muzyczne - koncerty - znakomici wykonawcy - dobra muzyka!
To wszystko w Warszawie na Elektoralnej 12 w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Swing Club swoje początki datuje od 2001 roku. W Mazowieckim Instytucie Kultury funkcjonuje od 2013 roku. W latach 2013 - 2014 odbyło się 27 koncertów, w których wystąpiło już ponad 150 wykonawców. Koncerty Swing Club realizowane są w co drugi czwartek miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia). Na rok 2015 zaplanowano 17 spotkań, w następujących terminach: 15 i 29 stycznia, 12 i 26 lutego, 12 i 26 marca, 23 kwietnia, 14 i 28 maja, 25 czerwca, 10 i 24 września, 8 i 22 października, 12 i 26 listopada oraz 10 grudnia.
W ramach Swing Club'u prezentowana jest przede wszystkim muzyka rozrywkowa wykonywana przez czołowych przedstawicieli tego gatunku wywodzących się głównie z polskiej sceny muzycznej. Nie brakuje także zagranicznych wykonawców.

W ostatnich dwóch latach w koncertach udział wzięli m.in.: Filip Wojciechowski, Wojciech Karolak, Bogdan Hołownia, Wojciech Kamiński, Andrzej Jagodziński, Maciej Strzelczyk, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Beatriz Blanco, Marek Walawender, Leszek Potasiński, Janusz Strobel, Anatol Wojdyna, Aleksander Michalski, Wiesław Wysocki, Paweł Tartanus, Jerzy Bartz, Janusz Szrom, Dorota Curyłło, Agnieszka Wilczyńska, Joanna Morea, Mark Shepherd, Michael "Patches" Stewart i zespoły: Old Timers, Blues Fellows, Dixie Warsaw Jazzmen, Warszawa Kyiw Express, Asocjacja HAGAW, Andrzej Jagodziński Trio, Swing Workshop.
W roku 2015 usłyszymy min. Włodzimierza Nahornego, Ragtime Jazz Band, The Warsaw Dixielanders, Singin' Birds, Cezariusza Gadzinę i Atom String Quartet.

Ta plejada znanych solistów i zespołów już w dużym stopniu określa charakter programowy koncertów. Mimo definiującej nazwy cyklu - Swing Club nie ogranicza się tylko do "starego, dobrego jazzu" czyli dixielandu i swingu, ale jest otwarty na inne historycznie sprawdzone gatunki muzyczne (muzyka latynoska, etniczna, rozrywkowa - od lat dwudziestych XX w. poprzez polskie przed i powojenne oraz współczesne przeboje, piosenkę literacką i autorską). Ta różnorodność muzyczna otwiera drzwi Swing Club'u także muzykom jazzowym młodego pokolenia, poszukującym nowych brzmień oraz środków wyrazu.
Publiczność Swing Club'u można określić jako "wielką, muzyczną rodzinę", także z powodu otwartości na nowych odbiorców, szczególnie słuchaczy młodego pokolenia, którzy licznie pojawiają się na koncertach.

Inicjatorem, gospodarzem i autorem koncepcji artystycznej spotkań Swing Club'u od 2008 r. jest będący autorytetem w środowisku jazzowym - Adam Ferch - zasłużony propagator jazzu. W 1954 r. współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, z inicjatywy Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Romana Waschko, a przede wszystkim Bohdana Wodiczko, od 1958 do 1968 r. prowadził stałe koncerty jazzowe na estradach: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Pomorskiej w Bydgoszczy, Śląskiej w Katowicach i innych. Ponadto inicjował i realizował wiele imprez propagujących wartościową muzykę jazzową.

Bilety: 12 zł, dostępne w siedzibie MIK (pn.- pt. w godz. 11.00-19.00) oraz poprzez aplikację mobilną GOING


opublikowano: 2015-04-17
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
30 października 2024 (środa), godz. 09:00
Muzeum Świat Iluzji - wystawa stała
30 października 2024 (środa), godz. 09:00
Muzeum Świat Iluzji - wystawa stała
30 października 2024 (środa), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
30 października 2024 (środa), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
30 października 2024 (środa), godz. 12:00
Alexander Adams " Od ruin do Odkupienia"
30 października 2024 (środa), godz. 12:00
Alexander Adams " Od ruin do Odkupienia"
30 października 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
30 października 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
30 października 2024 (środa), godz. 20:00
STONED JESUS + DOPELORD + THE ABBEY | WARSZAWA
31 października 2024 (czwartek), godz. 09:00
Muzeum Świat Iluzji - wystawa stała
31 października 2024 (czwartek), godz. 09:00
Muzeum Świat Iluzji - wystawa stała
 
Polityka Prywatności