„Hiszpanka” – spotkanie z twórcami filmu w kinie Iluzjon, 28 kwietnia 2015; godz. 19:30
28 kwietnia po projekcji "Hiszpanki", organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserem, scenarzystą i montażysta filmu - Łukaszem Barczykiem, scenografką - Jagną Janicką oraz autorem kostiumów - Andrzejem Szenajchem, którzy opowiedzą o kulisach powstawania tej superprodukcji.Rozmowę poprowadzi dziennikarka filmowa, wykładowczyni uniwersytecka - Katarzyna Taras.
Jagna Janicka - scenograf, kostiumograf, dekorator wnętrz. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Pracę rozpoczęła w 1989 roku jako scenograf spektakli telewizyjnych. W ciągu blisko 26 lat pracy zawodowej zrealizowała scenografię do 15 spektakli telewizyjnych oraz 10 filmów fabularnych oraz zaprojektowała kostiumy do ponad 30. produkcji filmowych i teatralnych. Dziewięciokrotnie nominowana do nagród Polskiej Akademii Filmowej ORŁY. W 2012 roku nagrodzona na FPFF w Gdyni za kostiumy do filmu "W ciemności" Agnieszki Holland.
Andrzej Szenajch - Aktor i kostiumograf. Wybitny znawca militariów. Początkowo pracował jako aktor teatralny i filmowy. Wciela się zwykle postaci charakterystyczne ale raczej drugoplanowe i epizodyczne. Na swym koncie ma 135 ról filmowych m.in. w takich obrazach jak "Cwał", "Obce ciało", "Pan Tadeusz", "Król Olch" czy "Pułkownik Kwiatkowski". W latach 70. XX wieku rozpoczął pracę jako konsultant od koni i sprzętu wojskowego. Wykonał kostiumy do 42 filmów historycznych, m.in. "Generała Nila", "Katynia" "Panien i wdów". Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 1977 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Podczas realizacji "Hiszpanki" wystąpił w podwójnej roli - autora kostiumów oraz aktora wcielającego się w postać Generała Schimmelpfeninga.
Łukasz Barczyk uznawany jest za jednego z najbardziej intrygujących polskich twórców młodego pokolenia. Artysta wszechstronny - jest autorem scenariuszy, reżyserem, producentem, montażystą, bywa także scenografem i reżyserem obsady. Z powodzeniem porusza się w materii filmowej, jak i teatralnej. Jego teatry telewizji zdobywają ogromne uznanie nie tylko na festiwalach m.in. w Sopocie ("Dwa Teatry"), Kazimierzu Dolnym czy Huston, ale także wśród widowni.
Uwagę krytyki filmowej zwrócił już swym debiutanckim filmem "Patrzę na Ciebie, Marysiu" zrealizowanym w ramach projektu Pokolenie 2000. Następnie powstały, nagrodzone na MFF w Turynie, poruszające "Przemiany", uznany za jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów ostatnich lat - "Nieruchomy poruszyciel" czy intymny "Italiani". Dotychczasowe jego filmy to kameralne, głęboko psychologicznie opowieści o relacjach międzyludzkich, braku bliskości i porozumienia, o samotności. Na tym tle najnowsza produkcja Barczyka - "Hiszpanka" - zdaje się być dziełem wyjątkowym zarówno pod względem formalnym jak i fabularnym.
W jednym z wywiadów autor opisał swój najnowszy film jako "transowy, stylowy, trzymający w napięciu przelot przez rzeczywistość Polski i Europy 1918 r. To wielka przygoda dla widzów. Podróż przez postacie, kraje, bitwy, tajne gabinety, wirujące stoliki, i sypialnie. To historia zdradzająca kulisy jedynego zwycięskiego polskiego powstania, ale opowiedziana w kompletnie zaskakujący sposób. W swoim gatunku "Hiszpanka" niczym nie ustępuje współczesnym produkcjom europejskim czy amerykańskim. Ale nie udaje i nie naśladuje żadnego obcego kina. To polski film, o polskiej historii, zanurzony w tradycji zarówno polskiej myśli pozytywistycznej jak i w polskim mistycyzmie, i czerpiący z obu tych wielkich tradycji."
Hiszpanka 110 min., Polska 2014
reż. i scen.: Łukasz Barczyk, zdj.: Karina Kleszczewska; wyk.: Crispin Glover, Jakub Gierszał, Jan Frycz, Patrycja Ziółkowska, Karl Markovics, Bruce Glover
Akcja filmu rozgrywa się w grudniu 1918 roku. Z Londynu do Warszawy próbuje dotrzeć kompozytor, pianista i mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski - ma objąć tekę premiera niepodległej Polski. Mistrz zbliża się do Poznania pozostającego cały czas pod rządami Prus, a jego przybycie może stać się impulsem do kolejnego powstania. Prusy próbują powstrzymać Paderewskiego, wzywając na pomoc podejrzane i mroczne siły, nad którymi jednak nie potrafią zapanować... Zrealizowana z niezwykłym rozmachem produkcja przedstawia historię, która przekracza granice wyobraźni. Nie wiadomo, czy powiązane z powstaniem wielkopolskim wydarzenia są prawdą, czy jedynie iluzją. Porywają efekty specjalne, które zabierają widzów w niezwykłą, pełną przygód podróż w innym wymiarze.
Ceny biletów na seans: 15 zł - ulgowy; 17 zł normalny
Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa