11 kwietnia 2015 o godz. 14.00 w Warszawskim Centrum Atletyki (ul. Kolumbijska 3, Warszawa) odbędzie się rekrutacja zawodników do nowotworzącej się Reprezentacji Polski Kabaddi Mężczyzn! Gościem specjalnym będzie Ashok Das - trener Brytyjskiej Reprezentacji Kabaddi. W ramach utworzonej drużyny planujemy regularne treningi (pierwszy, z naszym gościem specjalnym już 12 kwietnia) oraz wyjazdy na zgrupowania i turnieje do Wielkiej Brytanii oraz Indii!
Kabaddi to gra zespołowa, która w Azji jest rozpoznawalna na poziomie piłki nożnej w Europie. Nazwa "kabaddi" pochodzi od słowa w języku hindi, które oznacza "utrzymać oddech". Dyscyplina ma korzenie hinduskie, ale w Europie Światowa Federacja zrzesza już 11 drużyn narodowych Kabaddi, a zainteresowanie tym sportem dynamicznie rośnie.
Kabaddi jest połączeniem MMA i rugby. Od zawodników wymagana jest duża siła, niekiedy wręcz walka, ale także umiejętność pracy w zespole. Strategia odgrywa tu olbrzymią rolę, a jej zrozumienie jest kluczem do sukcesu drużyny. Kabaddi, tak samo jak MMA jest bardzo widowiskowe. Rzadko kiedy zdarzają się tutaj nudne pojedynki, a raczej emocjonujące i nieprzewidywalne spektakle. Wizualnie sport ten do złudzenia przypomina momenty walki o piłkę zawodników rugby.
Najpopularniejszą zabawą ruchową wśród dzieci w Polsce jest berek. Na każdym podwórku dzieci biegają i klepiąc się w ramię przekazują "berka" kolegom. Reguły Kabaddi choć nieco bardziej zaawansowane przypominają Polakom popularną grę z dzieciństwa budząc pozytywne skojarzenia. W grze biorą udział dwie drużyny złożone z 10-12 zawodników, z czego na boisku występuje po 7 z każdej drużyny. Rozgrywka Rectangular Kabaddi odbywa się na boisku prostokątnym o wymiarach 13x10 m. Gra polega na tym, aby zawodnik drużyny atakującej tzw. Raider przedostał się do kręgu tworzonego przez drużynę przeciwną, krzycząc cały czas słowo "kabaddi". Ten atak zwany jest Cantem. Jeżeli Raiderowi się to uda, musi w czasie jednego oddechu, dotknąć przynajmniej jednego zawodnika drużyny broniącej na ich Korcie, a następnie powrócić do swojej drużyny. Przerwanie powtarzania słowa kabaddi, niewyraźne wymawianie lub wzięcie oddechu podczas powtarzania powoduje Stratę Cant. Zawodnicy dotknięci są eliminowani z gry. Zadaniem drużyny broniącej, którą tworzą Anti-Raiderzy jest wykluczenie Raidera poprzez uniemożliwienie mu w ciągu jednego oddechu powrotu do własnego zespołu. Drużyny naprzemiennie wysyłają kolejnych Raiderów. Rozgrywka toczy się pod okiem dwóch sędziów.
Do męskiej Reprezentacji Polski Kabaddi poszukujemy silnych, wysportowanych, a jednocześnie zwinnych mężczyzn w wieku 16 - 40 lat. Podczas rekrutacji objaśnimy szczegółowe zasady gry, znajomość tego sportu nie jest więc wymagana. Zapraszamy szczególnie byłych lub obecnych zawodników futbolu amerykańskiego, rugby, zapasów, MMA i innych sztuk walki.
W trakcie rekrutacji nasz gość specjalny - Ashok Das zaprezentuje wszystkim zgromadzonym zasady gry. Zawodnicy wezmą udział w treningu siłowym sprawdzającym ich przygotowanie fizyczne, a następnie zagrają ze sobą skrócone mecze kabaddi. Spośród nich wyłonimy najlepszych, którzy oprócz miejsca w Reprezentacji Polski Kabaddi mogą liczyć na regularne treningi, a także wyjazdy na zgrupowania i turnieje do Wielkiej Brytanii oraz Indii. Pierwszy trening prowadzony przez Ashoka Das odbędzie się już 12 kwietnia.