11 kwietnia Studium Teatralne zaprasza na ostatni w tym sezonie pokaz spektaklu „Szepty Ziemi’’ w reżyserii Piotra Borowskiego, na podstawie tekstu Marcina Cecki.
SZEPTY ZIEMI, 11 kwietnia (sobota), g. 19:00
Reżyseria: Piotr Borowski
Tekst: Marcin Cecko
Aktorzy: Waldemar Chachólski, Magda Czarny, Danny Kearns, Michał Lorent
Scenografia: Piotr Szczygielski, Patrycja Petryk (video)
Kostiumy: Ewelina Ciuchta i zespół
Muzyka: Arek Waś
Czasami trudno odróżnić to, co rzeczywiste od tego, co wytwarzają nasze myśli, emocje i pragnienia. Życie jawi się jako gra, którą prowadzimy z coraz większym wyrachowaniem, by przyciągnąć uwagę innych i ubić swój mały interes. Co można przeciwstawić tej grze, temu procesowi napędzanemu mechanizmami rynkowymi? Wewnętrzne spełnienie. Spektakl mówi o tym, co się stanie, gdy brak wewnętrznego spełnienia przerodzi się w prawdziwe poszukiwanie.
Bohaterowie dramatu to dwie pary postaci. Pierwsza para to humanista i technik. Ich pragnieniem jest poznanie świata pozazmysłowego, metafizycznej tajemnicy życia. Do ukazania procesu oderwania się od zmysłów posłużyła sceniczna metafora lotu w kosmos. Druga para to mężczyzna i kobieta. Podczas gdy dla pierwszej pary cel stanowi pokonanie grawitacji i oderwanie się od świata zmysłów, dla tych drugich - do tego świata przybycie, zasiedlenie i nazywanie go na nowo. Obie pary są niczym osobne kultury. Przebywają jednak w jednej przestrzeni. Mężczyzna i kobieta podważają zakorzenione w nich wierzenia i poglądy na wszystko, co wpoiła im kultura. Ciśnienie, jakie spowodują swą odmiennością, doprowadzi do ich wyeliminowania przez technika i humanistę.
Nastąpi lot w kosmos, który da humaniście posmak całkowitej wolności.
W końcowej scenie kosmicznej katastrofy, kiedy już nic nie będzie wiadomo i już nic nie będzie jasne, nastąpi ponowne spotkanie. W obliczu pustki chciałoby się usłyszeć od tych ludzi coś miłego, coś ciepłego, po prostu ludzko wypowiedzianego od siebie. Jednak wizja pragnienia humanisty, który wcześniej otarł się o całkowitą wolność, teraz grawituje ku egocentrycznej nowej wizji spotkania z inteligentną pozaziemską istotą.
Data: 11 kwietnia (sobota), g. 19:00
Miejsce: Studium Teatralne, Lubelska 30/32, Warszawa
Bilety: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)