19 lutego o godzinie 20.00, zapraszamy do Iluzjonu na kolejną odsłonę cyklu I Love Polish Cinema. Co miesiąc, prezentujemy w nim arcydzieła polskiego kina z angielskimi napisami. Przed każdym seansem prelekcję, również w języku angielskim, wygłasza filmoznawca – Michał Chaciński. Widzowie zobaczą film – Barwy ochronne w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.
Już jutro, o godzinie 20.00 zapraszamy do kina Iluzjon na film Barwy ochronne w reżyserii Krzysztofa Zanussiego - kolejny film z cyklu: I LOVE POLISH CINEMA realizowanego przez Filmotekę Narodową oraz Cyfrowe Repozytorium Filmowe. Projekt ten stworzony został z myślą o obcojęzycznych mieszkańcach Warszawy, ale także o wszystkich tych, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności językowe i wzbogacić swoją filmową wiedzę! Projekcje polskich filmów z angielskimi napisami to świetna lekcja języka angielskiego, ale również spotkanie z filmami tworzącymi historię polskiej kinematografii. Przed każdym seansem, kilkuminutową prelekcję, na temat filmu wygłosi filmoznawca, były dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Michał Chaciński.
Na spotkania w ramach cyklu filmowego: I LOVE POLISH CINEMA zapraszamy do kameralnej sali Mała Czarna w stołecznym kinie Iluzjon.
Filmy prezentowane będą w wersji zrekonstruowanej.
OPIS FILMU
Barwy ochronne 99 min., Polska 1976
reż. i scen.: Krzysztof Zanussi; zdj.: Edward Kłosiński; wyk.: Piotr Garlicki, Zbigniew Zapasiewicz, Christine Paul-Podlasky, Mariusz Dmochowski, Magdalena Zawadzka, Krystyna Sznerr, Eugeniusz Priwieziencew
Młody filolog Jarosław przekonuje się, że w świecie nauki rządzi tchórzliwy konformizm. Jego koledzy słuchają niewolniczo tępawego i nieuczciwego prorektora, który w życiu kieruje się wyłącznie własnymi korzyściami. Diaboliczny docent Jakub wykorzystuje swój wrodzony spryt, by manipulować ludźmi. Próbuje wprowadzić młodszego kolegę w tajniki praw, rządzących uczelnianymi karierami. Brutalnie wykorzenia młodzieńczy idealizm Jarosława. Przekonuje go, że sukcesy naukowe odnoszą ludzie niekoniecznie zdolni, za to cyniczni i pozbawieni skrupułów. Film należy do klasyki kina moralnego niepokoju. Uczelniany światek jest tutaj metaforą PRL-u, w którym kompromisy się opłacają, a wszelkie układy to element obowiązującej w Polsce "gry w życie". Nagroda Grand Prix - Lwy Gdańskie w 1977 r.
Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl
Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon:
Ulgowy - 15 zł
Normalny - 17 zł
Rezerwacje:
Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina - 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl