26 lutego 2015 (czwartek), godz. 19:00

Swing Club w Mazowieckim Instytucie Kultury

kategoria: koncerty

26 LUTEGO 19.00 Scena Elektoralna, Swing Club Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Wykonawcy:

OLD TIMERS
Zbigniew Konopczyński (puzon)
Jerzy Galiński -(klarnet)
Jerzy Kuszakiewicz (trąbka)
Paweł Tartanus (banjo/vocal)
Andrzej Zielak (kontrabas)
Bogdan Kulik (perkusja)
Wojciech Kamiński -(fortepian)

Adam Ferch - prowadzenie koncertu, autor koncepcji artystycznej

OLD TIMERS jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie, a już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie "Złotej Tarki" - imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jambore. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum. Następne lata to pasmo sukcesów. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie gdzie nie występował by zespół OLD TIMERS . W 1975 r. zespołowi została wręczona Złota Płyta Polskich Nagrań za album " Old Timers with Sandy Brown". W 1980r. zespół odbył wielomiesięczne tourne po krajach byłego ZSRR pod nazwą "Gwiazdy Jazzu" oraz uczestniczył w festiwalu "Jazz Yatra" w Bombaju i Kalkucie. Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego, wśród których byli: Sandy Brown, Beryl Bryden, Wild Bill Davison, Champion Jack Dupree, All Grey, Joe Newman, Albert Nkolas, Benny Waters i inni Poza występami scenicznymi , wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów jak: "Był jazz", "Va Bank" czy "Seksmisja". Uczestniczył także w realizacji spektaklu "Opera za trzy grosze" w Warszawskim Teatrze Ateneum, oraz w licznych programach telewizyjnych W ponad 40 letniej działalności skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze członkami grupy byli i są muzycy reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy. W kwietniu 2006 zespół nagrał płytę "Swing Thad Music" która została dołączona do listopadowego wydania "Jazz Forum" Nagranie to zebrało wiele znakomitych recenzji. W ankiecie czytelników "Jazz Forum" "Old Timers" został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju.

SWING CLUB- spotkania muzyczne - koncerty - znakomici wykonawcy - dobra muzyka! To wszystko w Warszawie na Elektoralnej 12 w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Swing Club swoje początki datuje od 2001 roku. W Mazowieckim Instytucie Kultury funkcjonuje od 2013 roku. W latach 2013 - 2014 odbyło się 27 koncertów, w których wystąpiło już ponad 150 wykonawców. Koncerty Swing Club realizowane są w co drugi czwartek miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia). W roku 2015 przewidzianych jest 17 spotkań, w następujących terminach: 15 i 29 stycznia, 12 i 26 lutego, 12 i 26 marca, 23 kwietnia, 14 i 28 maja, 25 czerwca, 10 i 24 września, 8 i 22 października, 12 i 26 listopada oraz 10 grudnia.
W ramach Swing Club'u prezentowana jest przede wszystkim muzyka rozrywkowa wykonywana przez czołowych przedstawicieli tego gatunku wywodzących się głównie z polskiej sceny muzycznej. Nie brakuje także zagranicznych wykonawców.

W ostatnich dwóch latach w koncertach udział wzięli m.in.: Filip Wojciechowski, Wojciech Karolak, Bogdan Hołownia, Wojciech Kamiński, Andrzej Jagodziński, Maciej Strzelczyk, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Beatriz Blanco, Marek Walawender, Leszek Potasiński, Janusz Strobel, Anatol Wojdyna, Aleksander Michalski, Wiesław Wysocki, Paweł Tartanus, Jerzy Bartz, Janusz Szrom, Dorota Curyłło, Agnieszka Wilczyńska, Joanna Morea, Mark Shepherd, Michael "Patches" Stewart i zespoły: Old Timers, Blues Fellows, Dixie Warsaw Jazzmen, Warszawa Kyiw Express, Asocjacja HAGAW, Andrzej Jagodziński Trio, Swing Workshop.W roku 2015 usłyszymy min. Włodzimierza Nahornego, Ragtime Jazz Band, The Warsaw Dixielanders, Singin' Birds, Cezariusza Gadzinę i Atom String Quartet.

Ta plejada znanych solistów i zespołów już w dużym stopniu określa charakter programowy koncertów. Mimo definiującej nazwy cyklu - Swing Club nie ogranicza się tylko do "starego, dobrego jazzu" czyli dixielandu i swingu, ale jest otwarty na inne historycznie sprawdzone gatunki muzyczne (muzyka latynoska, etniczna, rozrywkowa - od lat dwudziestych XX w. poprzez polskie przed i powojenne oraz współczesne przeboje, piosenkę literacką i autorską). Ta różnorodność muzyczna otwiera drzwi Swing Club'u także muzykom jazzowym młodego pokolenia, poszukującym nowych brzmień oraz środków wyrazu. Publiczność Swing Club'u można określić jako "wielką, muzyczną rodzinę", także z powodu otwartości na nowych odbiorców, szczególnie słuchaczy młodego pokolenia, którzy licznie pojawiają się na koncertach.

Inicjatorem, gospodarzem i autorem koncepcji artystycznej spotkań Swing Club'u od 2008 r. jest będący autorytetem w środowisku jazzowym - Adam Ferch - zasłużony propagator jazzu. W 1954 r. współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, z inicjatywy Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Romana Waschko, a przede wszystkim Bohdana Wodiczko, od 1958 do 1968 r. prowadził stałe koncerty jazzowe na estradach: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Pomorskiej w Bydgoszczy, Śląskiej w Katowicach i innych. Ponadto inicjował i realizował wiele imprez propagujących wartościową muzykę jazzową.

Bilety: 12 zł, dostępne w siedzibie MIK (pn.- pt. w godz. 11.00-19.00) oraz poprzez aplikację mobilną GOING


opublikowano: 2015-02-18
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
30 października 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
30 października 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
30 października 2024 (środa), godz. 20:00
STONED JESUS + DOPELORD + THE ABBEY | WARSZAWA
31 października 2024 (czwartek), godz. 09:00
Muzeum Świat Iluzji - wystawa stała
31 października 2024 (czwartek), godz. 09:00
Muzeum Świat Iluzji - wystawa stała
31 października 2024 (czwartek), godz. 12:00
Alexander Adams " Od ruin do Odkupienia"
31 października 2024 (czwartek), godz. 12:00
Alexander Adams " Od ruin do Odkupienia"
 
Polityka Prywatności