Debata odbędzie się 11 lutego w Centrum Nauki Kopernik z okazji 10 lecia Programu "PROJEKTOR - wolontariat studencki" a jej organizatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacja Rozwoju Wolontariatu.
Debata odbędzie się podczas gali 10-lecia istnienia Programu PROJEKTOR-wolontariat studencki, a jej organizatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacja Rozwoju Wolontariatu, która od 5 lat realizuje Programu PROJEKTOR - wolontariat studencki.
W debacie "Kapitał (ludzki) potrzebny od zaraz" - którą poprowadzi red. Beata Jakoniuk-Wojcieszak związana z TVP Info - udział wezmą:
· Irena Wóycicka - Minister w Kancelarii Prezydenta RP,
· Agnieszka Bieniak - Senior HR Manager w Grupie Pracuj,
· Katarzyna Tuz - HR Manager w BRE Ubezpieczenia TUiR S.A.,
· Joanna Malinowska-Parzydło - CEO Personal Brand Institute,
· Jacek Babiel - redaktor naczelny magazynu Benefit,
· Krzysztof Grabowski - wolontariusz Programu PROJEKTOR-wolontariat studencki.
Udział w wydarzeniu można zgłosić, wypełniając formularz na stronie: www.projektor.evenea.pl
W Raporcie podsumowującym III edycję badań BKL (PARP) "Młodość czy doświadczenie? Kapitał ludzki w Polsce" czytamy, że dosłownie garstka absolwentów uczelni wyższych uważa, że komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, podejmowania decyzji, samodzielnej analizy i wyciągania wniosków to cechy, na które zwracają uwagę potencjalni pracodawcy. Z kolei co trzeci pracodawca, na czołowych miejscach wśród deficytów młodych ludzi, plasuje brak umiejętności pracy z klientem, umiejętności rozwiązywania problemów, a także kompetencji interpersonalnych i umiejętności pracy w grupie. Jak wynika z powyższego zestawienia absolwenci i pracodawcy mają kompletnie odmienną perspektywę postrzegania potrzeb i umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Jaki będzie tego skutek? Pracodawcom coraz trudniej będzie znaleźć wykwalifikowanych ale też przygotowanych do podjęcia pracy kandydatów. Z kolei rzesze młodych wykształconych ludzi nie będą mogły znaleźć satysfakcjonującej pracy, która zapewni im godziwe pensje i rozwój. Jako realizator Programu PROJEKTOR - wolontariat studencki, wiemy z doświadczenia, że cechy pożądane przez pracodawców, a niestety niejednokrotnie pomijane przez programy nauczania w szkołach i na uczelniach, doskonale są uzupełniane gdy młodzi ludzie realizują projekty wolontaryjne. Podczas debaty porozmawiamy czy można przeciwdziałać erozji kompetencji społecznych, czy doświadczenia wolontaryjne sprawdzają się w biznesie i jak w praktyce budować kapitał społeczny - mówi Zdzisław Hofman, prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu, realizator Programu PROJEKTOR-wolontariat studencki.
Fundacja Rozwoju Wolontariatu powstała by tworzyć warunki dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce. Fundacja ma na celu także promowanie idei wolontariatu a przez to zaangażowanej, odpowiedzialnej i aktywnej postawy wśród Polaków. W rozumieniu Fundacji wolontariat jest skuteczną metodą budowania kapitału społecznego, dlatego szczególną wagę przywiązuje do zwiększania świadomości i edukacji nt. wolontariatu, w tym do zwrócenia uwagi różnych środowisk - studentów, uczniów, pracodawców, społeczności i władz lokalnych - na korzyści płynące z doświadczeń wolontariackich.
PROJEKTOR - wolontariat studencki to ogólnopolski program mający na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. W ramach programu studenci docierają do dzieci i młodzieży z małych miejscowości przekazując im wiedzę, ale także pozytywne wzorce i własnym przykładem zachęcają do dalszego rozwoju i nauki. Program PROJEKTOR w unikatowy sposób łączy dziecięcą chęć uczenia się i poznawania świata ze studenckim zaangażowaniem. Dzięki tej inicjatywie środowisko akademickie, szkolne, a także samorządy i społeczności lokalne wymieniają się wiedzą oraz doświadczeniami, czerpią inspirację i nawiązują kontakty. W ciągu 10 lat trwania programu wolontariusze zrealizowali ponad 25 tysięcy projektów edukacyjnych, w których udział wzięło przeszło 250 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski.
Więcej informacji oraz szczegółowy program 10 lecie programu PROJEKTOR - Debata
Wstęp wolny. Aby wziąć udział w debacie należy wypełnić formularz zgłoszenia