Sztuka współczesna ma wiele smaków: słodki, słony albo gorzki. O tym, jak za ich pomocą możemy opisać rzeźbę, obraz czy instalację, dowiemy się podczas warsztatów towarzyszących wystawie „Adoracja słodyczy” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Już 13 i 14 stycznia odbędą się tam spotkania organizowane z myślą o zwiedzających z dysfunkcją wzroku i słuchu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Warsztaty "Lunch box dla doktora Jekylla i pana Hyde'a", towarzyszące otwartej 19 grudnia wystawie, to działania odbywające się w ramach projektu Zachęty związanego z udostępnianiem sztuki współczesnej i próbą przekraczania barier jej tradycyjnej percepcji. Warsztaty zainspirowane wystawą i nawiązujące do postaci doktora Jekylla i pana Hyde'a pokazują dwoistość natury (dobrej i złej) - tak, aby zwiedzający mogli w nowy "słodko-gorzki" sposób doświadczyć sztukę.
W trakcie warsztatów uczestnicy przygotują pudełka lunchowe dla "słodkiego" doktora Jekylla i "gorzkiego" pana Hyde'a, używając do tego zmysłu smaku, dotyku i swojej wyobraźni. W trakcie warsztatów do dyspozycji uczestników będą produkty spożywcze, które będzie można "badać" za pomocą różnych zmysłów.
Spotkanie poprowadzi Dorota Podlaska - artystka, której prace są prezentowane na wystawie. Do udziału w warsztatach zaproszone są wszystkie osoby dorosłe - zarówno pełnosprawne, jak i te z dysfunkcją wzroku i słuchu.
"Adoracja słodyczy" to najnowsza wystawa w Zachęcie, zainspirowana twórczością Krystiany Robb-Narbutt. Artystka wykorzystywała w swoich pracach proste i nietrwałe przedmioty codziennego użytku. Kolejną inspiracją stały się dla niej ciastka i cukierki, które miały uchwycić słodycz przemijającego świata. Na wystawie znalazły się prace m.in. Izabelli Gustowskiej, Zuzanny Janin, Krystiany Robb-Norbutt czy Wisławy Szymborskiej.
W ramach cyklu "Sztuka dostępna", którego celem jest przybliżanie sztuki współczesnej osobom niewidzącym i niesłyszącym, Zachęta organizuje dwa oprowadzania po "Adoracji słodyczy" - jedno z audiodeskrypcją na żywo, drugie tłumaczone na Polski Język Migowy. Uczestnicy spotkań będą mogli poznać ekspozycję oraz poszczególne prace artystów.
Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny, obowiązują zapisy (informacja@zacheta.art.pl, 22 556 96 51). Zbiórki na spotkania odbędą się w holu głównym galerii.
13 stycznia, godz. 17:00 - spotkanie dla osób z dysfunkcją słuchu
14 stycznia, godz. 17:00 - spotkanie dla osób z dysfunkcją wzroku
14 stycznia, godz. 18:00 - warsztaty "Lunch box dla doktora Jekylla i pana Hyde'a"
Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Pl. Małachowskiego 3, 13-14 stycznia, www.zacheta.art.pl