Sinfonia Varsovia uroczystym koncertem, który odbędzie się 10 grudnia w Filharmonii Narodowej, zamknie obchody jubileuszu 30-lecia zespołu. Orkiestrę poprowadzi charyzmatyczny Andres Mustonen, solistką będzie znakomita altowiolistka, laureatka Fryderyka w 2014 roku - Katarzyna Budnik-Gałązka.
W kwietniu 1984 roku w Filharmonii Narodowej odbył się koncert rozszerzonego składu Polskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą legendarnego Yehudi Menuhina. Od tamtego momentu symbolicznie datuje się narodziny jednej z najlepszych polskich orkiestr - Sinfonii Varsovii.
Ponad 30 lat później, 10 grudnia br., Sinfonia Varsovia da uroczysty koncert wieńczący tegoroczny jubileusz. Za pulpitem dyrygenckim stanie budzący wiele emocji Estończyk - Andres Mustonen.
W pierwszej części koncertu zabrzmi "Uwertura Tragiczna" Andrzeja Panufnika. Utwór powstał w 1942 roku w okupowanej Warszawie. Słuchacze bez trudu rozpoznają w dźwiękach kompozycji odgłosy wojny. Jak pisał Panufnik w Autobiografii: "(…) w uwerturze co chwila pojawiały się ustępy zaskakująco onomatopeiczne, na przykład odgłos padającej bomby (perkusja), cichy odgłos silnika oddalającego się samolotu (glissando puzonu), seria z karabinu maszynowego (salwa perkusji w ostatnich taktach); akord końcowy całej orkiestry zdawał się być jękiem konającego i krzykiem rozpaczy."*
Koncert na altówkę i orkiestrę (1929) Williama Waltona, zapoczątkował okres dojrzałości twórczej tego brytyjskiego kompozytora. Utwór prawykonał w Londynie Paul Hindemith. W Filharmonii Narodowej wykona go z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii świetna Katarzyna Budnik - Gałązka. Młoda artystka z powodzeniem łączy karierę solową, pedagogiczną i orkiestrową (na co dzień pełni rolę lidera altówek Sinfonii Varsovii).
Po przerwie - arcydzieło, I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa. Brahms, jeden z najpopularniejszych w dzisiejszych czasach przedstawicieli romantyzmu w muzyce, nazywany jest często kontynuatorem myśli muzycznej Beethovena. Choć pierwsza część I Symfonii była gotowa już 1862 roku, Brahms dokończył ją dopiero po niemal 15 latach. Dziś symfonie Brahmsa stanowią żelazny repertuar większości orkiestr na świecie.
Bilety w cenie 25 - 50 zł dostępne są dostępne są w kasach Filharmonii Narodowej oraz w sprzedaży internetowej: https://filharmonianarodowa.