08 grudnia 2014 (poniedziałek)

Dzień Otwarty w Zachęcie

Oprowadzanie po najnowszych wystawach, fotografowanie „ciszy”, mapa miasta pisana emocjami — to część wydarzeń Dnia Otwartego w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Już 8 grudnia, w poniedziałek, kiedy muzea i galerie są nieczynne, Zachęta otwiera się dla publiczności. Osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu zapewnia audiodeskrypcję oraz tłumaczenie wydarzeń na Polski Język Migowy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W programie Dnia Otwartego znalazło się m.in. oprowadzanie kuratorki Andy Rottenberg po wystawach "Postęp i higiena" oraz "Gregor Schneider. Unsubscribe". Przy okazji pierwszej z wystaw zaplanowano warsztaty dla młodzieży. Po południu na kilka godzin Zachęta stanie się też placem zabaw i polem gier. Będziemy mogli zagrać w bierki inspirowane geometryczną abstrakcją Henryka Stażewskiego, spróbować sił w zabawach słownych nawiązujących do prac Stanisława Dróżdża, a także w grach losowych odnoszących się do teorii matematycznych, którymi inspirował się Ryszard Winiarski.

Prezentacja wybranych dzieł z kolekcji stanie się również tłem do przybliżenia szerokiej publiczności metod udostępniania sztuki osobom z niepełnosprawnością sensoryczną. Zachęta kładzie duży nacisk na udostępnianie sztuki współczesnej osobom niewidomym oraz z dysfunkcją słuchu. Wystawa "Dostępna kolekcja" pozwoli pokazać, w jaki sposób niewidomi mogą poznawać dzieła sztuki. Prace ze zbiorów galerii będą wyeksponowane wraz z reprodukcjami tyflograficznymi (wypukłymi) oraz audiodeskrypcjami. Zaprezentowany zostanie wybór pomocy dotykowych przygotowywanych regularnie do wystaw w Zachęcie.

Zachęta zainicjowała również powstanie encyklopedii sztuki w Polskim Języku Migowym oraz podjęła się opracowania kilkudziesięciu pojęć związanych ze sztuką współczesną. Podczas prezentacji pionierskiego projektu usłyszymy o jego genezie, celu, pracy nad encyklopedią i nowymi znakami w Polskim Języku Migowym.

Tego dnia dzieci i dorośli będą mogli uczestniczyć w warsztatach artystycznych poprowadzonych przez niesłyszących artystów z Grupy Artystów Głuchych. W ramach przeznaczonych dla dorosłych warsztatów fotograficznych "Cisza" zwiedzający spróbują uchwycić ciszę w obiektywie aparatu. Dzieci, podczas spotkania "Kolorowe punkty, kolorowe miasto", stworzą własne mapy miasta, na których kolorami zaznaczą miejsca związane z przeżytymi emocjami i przygodami.

Dzień Otwarty w Zachęcie zamknie koncert synestezyjny oparty na motywach "Solaris" Stanisława Lema, skierowany zarówno do osób słyszących, jak i niesłyszących. Formę koncertu wypracowali wspólnie muzycy z grupy HOW HOW i Młodzi Migający Muzykę.

8 grudnia, godz. 12.00-22.00, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki

Plac Małachowskiego 3, www.zacheta.art.pl, www.otwartazacheta.pl

Program:

8 grudnia 2014 (poniedziałek)

godz. 12-22 Dostępna kolekcja - wystawa

Zaprezentujemy metody, pomoce i sposoby udostępniania wystaw oraz prac z kolekcji osobom z dysfunkcją wzroku. Ekspozycja będzie doskonałą okazją do zrozumienia potrzeb środowiska osób niewidomych i słabowidzących w zakresie poznawania sztuki współczesnej.

miejsce: dolne sale wystawowe

godz. 12-20 Wielki Kiermasz Wydawnictw Zachęty

Za 50 zł możesz wynieść tyle książek, ile zmieścisz w podarowanej przez nas torbie.

więcej informacji: ksiegarnia@zacheta.art.pl, 22 556 96 64

miejsce: Mały Salon

godz. 12.30 encyklopedia sztuki w Polskim Języku Migowym - prezentacja

Prezentacja pionierskiego projektu tworzenia encyklopedii sztuki w Polskim Języku Migowym (PJM). Zachęta zainicjowała encyklopedię i podjęła się opracowania kilkudziesięciu pojęć związanych ze sztuką współczesną. Powstały krótkie filmiki w Polskim Języku Migowym na podstawie opracowanych na ten cel definicji. W czasie prezentacji opowiemy o genezie, celu i pracy nad encyklopedią oraz nad nowymi znakami w Polskim Języku Migowym wspólnie z Grupą Artystów Głuchych (GAG).

prowadzenie: Paulina Celińska

udział: Hanna Wróblewska, Tomasz Smakowski, Marek Krzysztof Lasecki

tłumaczenie na Polski Język Migowy

miejsce: sala multimedialna

godz. 14 warsztaty eksperymentalne muzyków z grup HOW HOW oraz Młodzi Migają Muzykę

Warsztaty dźwiękowo-ruchowe. Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni do twórczego współdziałania i wymiany doświadczeń osób słyszących i niesłyszących, a także poszukiwanie emocji na granicy tego, co słyszalne i tego, co wyczuwalne fizycznie.

tłumaczenie na Polski Język Migowy

miejsce: sala multimedialna

godz. 17 audiodeskrypcja wybranych prac prezentowanych na wystawie Postęp i higiena

wstęp do oprowadzania kuratorskiego Andy Rottenberg dla osób z dysfunkcją wzroku

prowadzenie: Maria Kosińska

obowiązują zapisy: a.zdzieborska@zacheta.art.pl

godz. 17 Cisza - warsztaty fotograficzne dla dorosłych

Czym jest "cisza" dla nas? Czy ma wiele znaczeń? Będziemy mogli to odkryć i uchwycić "ciszę" w obiektywie aparatu w czasie warsztatów, prowadzonych przez artystkę należącą do "świata ciszy".

prowadzenie: Karolina Jakóbczak (Grupa Artystów Głuchych)

obowiązują zapisy: informacja@zacheta.art.pl

miejsce: sala multimedialna

godz. 17-20 Gry i zabawy ze sztuką - warsztaty otwarte dla dorosłych i dzieci

Na kilka godzin sale wystawowe staną się placem zabaw, polem do gier. Zachęcamy do spróbowania swoich sił w grach słownych ze Stanisławem Dróżdżem, grze w bierki z Henrykiem Stażewskim oraz grach losowych z Ryszardem Winiarskim. To doskonała okazja, aby poznać lepiej dzieła z kolekcji Zachęty i zobaczyć je w nowym kontekście.

każdy możne dołączyć w dowolnym momencie między godz. 17 a 20

tłumaczenie na Polski Język Migowy

miejsce: dolne sale wystawowe

godz. 19 oprowadzanie kuratorskie Andy Rottenberg po wystawach Postęp i higiena oraz Gregor Schneider. Unsubscribe

oprowadzanie tłumaczone na Polski Język Migowy

zbiórka w holu głównym galerii

godz. 20.30 Formy solarystyczne - koncert synestezyjny

grupy HOW HOW

Akcja została oparta na motywach Solaris Stanisława Lema w opracowaniu skierowanym zarówno do osób słyszących, jak i niesłyszących. Warunki koncertowe oraz program zostały

przygotowane specjalnie pod kątem poszerzenia możliwości odbioru muzyki, również przy udziale innych zmysłów niż sam słuch. Koncert jest próbą odpowiedzi na potrzeby osób niesłyszących. Celem równoległym jest umożliwienie osobom słyszącym doświadczenia percepcyjnego osób niesłyszących tłumaczenie na Polski Język Migowy

miejsce: sala multimedialna

Dla grup zorganizowanych:

godz. 10-11 oraz 11.15-12.15 Kolorowe punkty, kolorowe miasto - warsztaty dla dzieci

W czasie warsztatów dzieci będą tworzyły własne mapy miasta, na których zaznaczą kolorami miejsca związane z przeżytymi przygodami i emocjami. Każda z tych map będzie odwzorowaniem mikroświata uczestników zajęć.

prowadzenie: Agnieszka Kołodziejczak (Grupa Artystów Głuchych)

tłumaczenie na Polski Język Migowy

obowiązują zapisy: a.zdzieborska@zacheta.art.pl

miejsce: sala warsztatowa

godz. 10-11.30 oraz 12-13.30 warsztaty dla młodzieży na wystawie Postęp i higiena

obowiązują zapisy: a.zdzieborska@zacheta.art.pl

miejsce: sale wystawowe

Wolontariusze mogą odebrać osoby niewidome z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Warszawie. Jeśli istnieje taka potrzeba, prosimy o kontakt: tel. 22 556 96 42, e-mail: a.zdzieborska@zacheta.art.pl


opublikowano: 2014-12-01
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
16 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
Królestwa
16 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Skorpionalia | Warszawa
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
CANZONETTE VENEZIANE
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
CANZONETTE VENEZIANE
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
Polityka Prywatności