Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza wszystkich chętnych do wykonania testu w kierunku HIV (anonimowo, poufnie, bezpiecznie i bezpłatnie) do odwiedzenia Punktu Konsultacyjno- Diagnostycznego przy ulicy Chmielnej 4 w Warszawie (przychodnia IZIS). W dniach 21 – 28 listopada Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00 – 19.00. Wynik będzie możliwy do odbioru jeszcze tego samego dnia, przy zleceniu wykonania testu do godziny 13.00.
Społeczny Komitet ds. AIDS już po raz drugi jednoczy się z resztą Europy podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV (21-28 listopada 2014). Głównym celem akcji jest zwiększenie liczby osób testujących się w kierunku HIV oraz świadomości na temat tego zagadnienia. Znajomość swojego statusu serologicznego daje szansę na zapobiegnięcie nowym zakażeniom, a także odpowiednio wczesne podjęcie terapii antyretrowirusowej, która jest kluczowa dla zdrowego i normalnego funkcjonowania osoby żyjącej z HIV.
Podobnie jak w roku ubiegłym hasłem przewodnim kampanii jest: "Rozmawiaj o HIV. Zrób test na HIV". Ma ono zachęcić osoby podejmujące ryzykowne kontakty seksualne, by nie obawiały się wykonania testu na HIV - jedynego sposobu umożliwiającego weryfikację swojego stanu zdrowia. "Każda osoba aktywna seksualnie powinna wziąć pod uwagę, możliwość zakażenia HIV. W trosce o swoje zdrowie i o zdrowie partnera, razem lub osobno, warto aby taki test był przeprowadzony na początku związku, przed rozpoczęciem współżycia. Jeżeli w dalszej części relacji pozostaniemy dla siebie jedynymi partnerami seksualnymi, to ryzyko zakażenia HIV jest znikome i sprowadza się do ewidentnych kontaktów z krwią innych osób. W relacjach z niestałymi partnerami w znacznym stopniu ryzyko zakażenia wirusem rozwiązuje prawidłowo użyta prezerwatywa. Warto znać swój status serologiczny im wcześniej tym lepiej, ponieważ w przypadku dodatniego wyniku testu, prowadzenie leczenia jest znacznie prostsze i efektywniejsze." - komentuje Tomasz Małkuszewski, przewodniczący Społecznego Komitetu ds. AIDS oraz doradca w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym.
"Europejski Tydzień Testowania jest okazją by jeszcze mocniej, wraz z całą Europą, podkreślić, że testowanie na HIV jest czymś naturalnym, może dotyczyć każdego z nas i stanowi oznakę troski o własne zdrowie. Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) dają nie tylko możliwość wykonania testu na HIV anonimowo i bezpłatnie, są też miejscem, w którym bezpiecznie i komfortowo można porozmawiać o potrzebach i obawach związanych z testowaniem. Dla niektórych osób jest to pierwsza taka możliwość w życiu! Każda osoba trafiająca do Punktu ma zagwarantowaną poufną rozmowę z doradcą, który ma za zadanie udzielić wyczerpującej informacji na temat zakażenia. Jednocześnie rozmowa spełnia funkcję psychologiczną związaną z redukcją stresu osoby, która ten test wykonuje." - tłumaczy Izabela Pazdan, koordynatorka warszawskiego PKD na Chmielnej 4 oraz Europejskiego Tygodnia Testowania.
Liczba nowych zakażeń HIV wciąż wzrasta - odnotowuje się blisko 1 000 nowych przypadków rocznie. Mimo, że z roku na rok liczba osób testujących się na HIV jest coraz większa w porównaniu z innymi europejskimi miastami zbyt rzadko poddajemy się temu badaniu.
"W Polsce żyje około 17 tysięcy osób ze zdiagnozowanym HIV. Jednak eksperci szacują, że w naszym kraju aż 50-70% zakażonych nie jest tego świadoma. Jeśli to prawda mamy w Polsce nawet ponad 50 tysięcy osób żyjących z HIV. I tylko 1 na 4 osoby wie o swoim zakażeniu. W krajach Unii Europejskiej ta proporcja jest odwrotna: 1 na 4 osoby o nim nie wie. Wierzę, że Europejski Tydzień Testowania na HIV może te statystyki zmienić." - powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences, firmy, która od lat aktywnie wspiera prowadzone w całej Polsce działania edukacyjne i profilaktyczne w obszarze HIV/AIDS.
Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza na bezpłatne i anonimowe badanie, które można wykonać m.in. w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym przy u. Chmielnej 4 w Warszawie. W przypadku, gdy HIV zdiagnozuje się odpowiednio wcześnie (najlepiej tuż po zakażeniu) oraz wprowadzi leczenie antyretrowirusowe w odpowiednim momencie, osoby zakażone mogą prowadzić satysfakcjonujący tryb życia, nie różniący się znacząco od tego, który wiedli przed zakażeniem. Pełna lista PKD dostępna jest na stronie www.skaids.org oraz www.adis.gov.pl.
Więcej o akcji można przeczytać na:www.hivtestingweek.eu.