Jak się żyło w Polsce w końcu lat 80-tych? Kogo ucieszył, a kogo przestraszył w Europie upadek komunizmu? Czy po 25 latach jesteśmy wreszcie wielką, europejską rodziną? Fundacja Schumana zaprasza na spotkanie z Anną Beatą Bohdziewicz, fotografką, oraz Janem Cieńskim, korespondentem debiutującym w Polsce w 1989 roku. Prowadzenie Anna Radwan, Fundacja Schumana. Fundacja Schumana, środa, 19 listopada o godz. 17:00, Al. Ujazdowskie 37/5.
Załamanie się komunizmu było jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku. Polska, która nie miała wielu możliwości odegrania znaczącej roli w dziejach świata, w tym właśnie przypadku uważana jest za kraj kluczowy dla wychodzenia z komunistycznej dyktatury i wchodzenia na drogę demokracji. Dzisiaj jesteśmy tego pewni, ale jak przeciętni obywatele i Europa reagowali na to 25 lat temu?
Zmiany w nastrojach społecznych okazały się sprzyjającą glebą dla demontażu systemu komunistycznego w 1989 r. i fundamentalnych reform systemowych, kładących w latach 1989-1990 podwaliny pod nowy porządek społeczny. Jednocześnie trzeba pamiętać, że ludzie w Polsce w późnych latach osiemdziesiątych rozdarci byli między nadzieją, buntem i apatią. Ten moment doskonale ilustrują zdjęcia Anny Bohdziewicz. Jej zdjęcia a szczególnie wydany ostatnio Fotodziennik 1989 roku pokazuje gwałtownie zmieniający się świat, rozpadający się ustrój autorytarny, lęk przed nieznaną przyszłością, ale także radość i uliczną demokrację.
Wydaje się, że Zachód przyglądał się z zainteresowaniem temu, co dzieje się w Polsce dwadzieścia pięć lat temu. Istniała obawa, że historia znów się powtórzy i wydarzenia 1989 roku będą jak zrywy z roku '56, '70 i '80 zakończone ich dramatycznym stłumieniem pod dyktando Moskwy. Pojawiały się też komentarze, że dzięki determinacji i odrobinie szczęścia tym razem przełom 1989 roku będzie najlepiej wykorzystanym momentem w nowożytnej historii Polski. O tym, jak Zachód patrzył na to, co się działo w Polsce, opowie Jan Cieński, wówczas korespondent agencji agencji UPI w naszym kraju, a obecnie korespondent The Economist.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Seminariów Europejskich Fundacji Schumana http://schuman.pl/pl/