ANDRIEJ KONCZAŁOWSKI
Rosyjski reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny. Należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli kinematografii rosyjskiej. Studiował w moskiewskim konserwatorium w klasie fortepianu, ukończył też reżyserię na moskiewskim WGIKu w klasie Michaiła Romma. Już jego szkolny film "Chłopiec i gołąb" zdobył nagrodę na MFF w Wenecji. Jako scenarzysta współpracował
m.in. przy filmach Andrieja Tarkowskiego - "Mały marzyciel" i "Andriej Rublow". Stworzył błyskotliwe interpretacje utworów Iwana Turgieniewa i Antoniego Czechowa. W latach 80. realizował filmy w USA. Do jego najsłynniejszych dzieł należą
m.in. "Historia Asi Klaczynej...", "Pierwszy nauczyciel", "Wujaszek Wania", "Szlacheckie gniazdo", "Syberiada", "Kochankowie Marii", "Wewnętrzny krąg", "Kurka Riaba" i "Dom wariatów". Podczas tegorocznej edycji Sputnika osobiście zaprezentuje swoje najnowsze dzieło "Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna", film budzący kontrowersje, ale także ogromny zachwyt widzów i sympatię krytyki - został nagrodzony Srebrnym Lwem na MFF w Wenecji za najlepszą reżyserię.
29.11, godz. 18:30* - spotkanie z reżyserem po filmie "Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna", Kinoteka
30.11, godz. 15:30 - spotkanie z reżyserem po filmie "Dziadek do orzechów i Król szczurów", Kinoteka
ALEKSANDR KOTT
Rosyjski reżyser filmowy i scenarzysta. W 1994 r. rozpoczął naukę we Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa w Moskwie, a w 1997 r. ukończył klasę mistrzowską Andrzeja Wajdy w Krakowie. Jest autorem głośnych produkcji, w tym "Olbrzyma", za którego otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej czy "Twierdzy Brzeskiej", znanej polskiej publiczności z 6.Sputnika. Jego najnowszy film "Próba" - zdobywca Grand Prix 25. Kinotawra - będzie prezentowany w tegorocznym konkursie głównym.
21.11, godz. 17:30 - spotkanie z reżyserem po filmie "Próba", Kinoteka
MICHAIŁ SEGAŁ
Reżyser filmowy i pisarz. Autor filmów, takich jak "Świat spoiwa", "Franz i Polina" - wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach - czy "Opowieści", składające się z czterech nowel - absurdalnej komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu. Film zdobył liczne nagrody i wyróżnienia,
m.in. za najlepszą reżyserię na Jameson Dublin Film Festiwal, nagrodę im. G. Gorina za najlepszy scenariusz oraz wyróżnienie Gildii Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji na 24. ORFF "Kinotawr" w Soczi. W tym roku osobiście przedstawi warszawskim widzom swoje najnowsze dzieło "Film o Aleksiejewie".
26.11, godz. 19.30 - spotkanie z reżyserem po projekcji "Filmu o Aleksiejewie", Kinoteka
27.11, godz. 20.30 - koncert Filipa Wejsa i Michaiła Segała, Kinoteka
IWAN I. TWIERDOWSKIJ
Reżyser i scenarzysta filmowy. Od 2007 z powodzeniem realizuje filmy krótkometrażowe, nagradzane na festiwalach w Rosji i zagranicą. Podczas 25. Festiwalu Kinotawr zdobył nagrodę za najlepszy debiut fabularny. W ramach 8. Sputnika nad Polską osobiście zaprezentuje swój film "Klasa specjalna".
23.11, godz. 18 - spotkanie z reżyserem po filmie "Klasa spcjalna", Kinoteka
ARSENIJ GONCZUKOW
Rosyjski reżyser, scenarzysta, poeta i dziennikarz filmowy. Od 2001 do 2010 pełnił funkcję prezentera telewizyjnego, reportera i wicedyrektora programowego stacji telewizyjnych: Rossija, Perwyj Kanał, Piatyj Kanał, Zwiezda. Autor filmów dokumentalnych i fabularnych. Polskiej publiczności zaprezentuje swój najnowszy obraz "Syn", ukazujący skomplikowane relacje rodzinne.
28.11, godz. 20 - spotkanie z reżyserem Arsienijem Gonczukowem i producentem Władimirem Buzowem po filmie "Syn", Kinoteka
WIERA STOROŻEWA
Reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Absolwentka wydziału reżyserii, Laureatka Nagrody "Złoty Georgij" na MFF. Znana z filmów, takich jak "Kochaj mnie", "Podróż ze zwierzętami domowymi", "Rozwód" i "Siostra". Wraz z aktorem Siergiejem Popowem zaprezentuje swój film "9 dni i jeden poranek".
22.11, godz. 17 - spotkanie z reżyserką Wierą Storożewą i aktorem Siergiejem Popowem po filmie "9 dni i jeden poranek", Kinoteka
SIERGIEJ POPOW
Rosyjski aktor, scenarzysta i reżyser filmowy. Ukończył reżyserię na Moskiewskiej Akademii Kultury. Zdobył Grand Prix MFF w 1992 r. Zagrał
m.in. w "Martwych duszach", "Trojgu", "Wrażliwym milicjancie", "Kleszczu", "Żelaznej kurtynie", "Ludziach drugiego planu", "Czechowskich motywach", "Francuzie". Publiczności Sputnika wraz z reżyserką Wierą Storożewą przedstawi film " 9 dni i jeden poranek".
22.11, godz. 17 - spotkanie z reżyserką Wierą Storożewą i aktorem Siergiejem Popowem po filmie "9 dni i jeden poranek", Kinoteka
WŁADIMIR TUMAJEW
Scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Jest absolwentem wydziału reżyserii na Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Laureat wielu nagród za reżyserię na rosyjskich i zagranicznych festiwalach. Autor filmu "Biały mech", prezentowanego w konkursie głównym. Film otrzymał nagrodę publiczności na 36. Międzynarodowym Moskiewskim Festiwalu Filmowym.
25.11, godz. 19:30 - spotkanie z reżyserem po filmie "Biały mech", Kinoteka
ALEKSANDRA BORTICZ
Aktorka filmu "Jak mam na imię" w reżyserii Niginy Sajfułłajewej, prezentowanym w ramach sekcji konkursowej.
23.11, godz. 20:30 - spotkanie z aktorką po filmie "Jak mam na imię", Kinoteka
WITALIJ MANSKIJ
Rosyjski reżyser filmów dokumentalnych, producent. Dyrektor Festiwalu Artdocfest. Od 2004 r. dyrektor artystyczny studia "Wiertow. Realne kino". Prezes i producent Narodowej Nagrody "Gałązka laurowa" w dziedzinie kina dokumentalnego Rosyjskiej Akademii Telewizyjnej "Nika". Wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Rosji. Laureat wielu nagród na rosyjskich i zagranicznych festiwalach filmowych. Wśród jego dorobku artystycznego znajdują się
m.in. "Żydowskie szczęście", "Putin. Rok przestępny", "Kosmos. Droga do domu", "Nasza ojczyzna", "Śmierć poety", "Dziewictwo", "Ojczyzna lub śmierć" i "Rura", nagrodzona na Festiwalu w Karlowych Warach oraz Kinotawrze w Soczi.
21.11, godz. 19:30 - otwarcie sekcji "Rosja w dokumencie", spotkanie z reżyserem po filmie "Rura", Kinoteka
JELENA DEMIDOWA
Rosyjska reżyserka, dokumentalistka, scenarzystka. Debiutowała w 2006 roku dokumentem krótkometrażowym "Żywa woda", który został nagrodzony Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Telewizyjnych. W tym samym roku została wyróżniona Nagrodą Fundacji Paula Chlebnikowa za film "Namiętny tydzień". Kolejne dzieła w tym "Tabliczka mnożenia" nagrodzona na Docudays.ua, "Żurawinowa wyspa" czy dramat dokumentalny "Sasza, Lena i Żelazny smok" również nie pozostały bez echa. W ramach Sputnika zapraszamy na masterclass "Bohater w filmie dokumentalnym" z Jeleną Demidową.
28.11, godz. 21 - spotkanie z reżyserką po filmie "Sasza, Lena i Żelazny smok", Kinoteka
29.11, godz. 19.30 - masterclass z Jeleną Demidową, Kinoteka
SWIETŁANA KUCZMAJEWA
Producentka filmowa. Produkuje filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Ma na koncie 28 dzieł. Polskim widzom dobrze znana z wielokrotnie nagradzanej "Córki" z 2012 roku. Od 2012 r. pełni funkcję dyrektora generalnego studia filmowego Airfilms.
22.11, godz. 19 - spotkanie z producentką po filmie "Ostatnie lato", Kinoteka
TAMARA DONDURIEJ
Krytyk filmowy, reżyserka - zadebiutowała w 2014 roku filmem dokumentalnym "21 dni", który w tym roku przedstawi osobiście publiczności Sputnika.
28.11, godz. 19 - spotkanie z reżyserką po filmie "21 dni", Kinoteka
EŁŁA OMIELCZENKO
Reżyserka rosyjska. Zadebiutowała filmem "Pacjenci", który zaprezentuje na Sputniku w ramach otwarcia sekcji "Okno na Europę".
21.11, godz. 17 - spotkanie z reżyserką po filmie "Pacjenci", Kinoteka
ARKADIJ JACHNIS
Rosyjski reżyser i scenarzysta. Autor filmów "Mój maleńki brat", "Buty z Ameryki" i "Pożegnanie". W Warszawie zaprezentuje swój najnowszy film "Portier".
22.11, godz. 15 - spotkanie z reżyserem po filmie "Portier", Kinoteka
ROMAN SZALAPIN
Aktor i reżyser teatralny i filmowy. Ukończył Rosyjski Uniwersytet Sztuki Teatralnej na wydziale reżyserii. Aktor Moskiewskiego Teatru Młodego Widza. Współpracuje z Państwowym Teatrem Nacji. Znany z ról w filmach "Miłość - to nie to, co się wydaje", "Chagall - Malewicz" i innych. Autor filmu "Biesy".
27.11, godz. 21 - spotkanie z reżyserem po filmie "Biesy", Kinoteka
DIANA SZAŁASZNAJA
Producentka filmowa. Weźmie udział w dyskusji z widzami Sputnika po pokazie swojego najnowszego filmu "Wykopalisko".
22.11, godz. 17:30 - spotkanie z producentką po filmie "Wykopalisko", Kinoteka
IRAKLI KOCZŁAMAZASZWILI
Reżyser i producent gruzińskiego pochodzenia. Absolwent wydziału historii, prawa, produkcji filmowej i reżyserii.
22.11, godz. 20 - spotkanie z reżyserem po filmie "Pradziad", Kinoteka
ALEKSIEJ ANDRIEJEW
Zajmuje się malarstwem cyfrowym i grafiką artystyczną, pracuje jako dyrektor artystyczny w agencji reklamowej. W 2013 roku stworzył rysunki do filmu animowanego "Ku! Kin Dza Dza", który został laureatem m. in. Asia Pacific Screen Awards. W ramach sekcji "Science fiction po rosyjsku" na 8. Sputniku zostanie zaprezentowana wystawa Andriejewa "Odrębna rzeczywistość" - świat z pogranicza realności i fikcji, obrazy zainspirowane stanami "pomiędzy" - jawą a snem, marzeniem a rzeczywistością. W Iluzjonie będzie można zobaczyć ponad 300 prac autora wykonanych w technice digital art: kilkanaście w formie fizycznej, pozostałe na ekranach zamieszczonych w rotundzie.
21.11, godz. 18 - wernisaż wystawy i projekcja filmu "Kin Dza Dza!"
20.11 - 30.11. 2014 - wystawa "Odrębna rzeczywistość", foyer Kina Iluzjon
*Spotkania z twórcami odbywają się po pokazach filmowych. Podane godziny to czas rozpoczęcia projekcji.