Wydawnictwo Marginesy oraz Kino Atlantic zapraszają na spotkanie z Januszem Majewskim poświęcone książce „Glacier Express 9:15”. Środa 12 listopada godz. 20:00. Spotkanie poprowadzą Magdalena Juszczyk oraz Tomasz Jastrun. Spotkanie połączone będzie z projekcją filmu po cyfrowej rekonstrukcji „Zaklęte rewiry” (reż. Janusz Majewski)
Aby wziąć udział w spotkaniu 12 listopada należy do piątku 7 listopada wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się w tym miejscu (prosimy kliknąć na link). Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone. Wstęp wolny - liczba miejsc ograniczona!
O książce:
Janusz Majewski - reżyser, autor książek cenionych zarówno przez czytelników, jak i gremia jurorskie - tym razem zabiera nas w podróż. PODRÓŻ ŻYCIA. Nie dla oszałamiających widoków za panoramicznymi szybami ekskluzywnego Glacier Expressu. Malownicza Szwajcaria jest zaledwie tłem, pretekstem do spotkania i rozmowy przyjaciół. Karola, w którego mistrzowskich ripostach rozpoznać można samego Autora (elementy autobiograficzne świetnie łączą się w tej książce z fikcją literacką), i Maxa, który po wydarzeniach '68 roku wyemigrował z Polski, ale tak naprawdę nigdy nie przestał żyć jej sprawami - tu alter ego Kurta Webera, operatora filmowego i wieloletniego przyjaciela Janusza Majewskiego, z którym zrealizowali wspólnie kilka projektów zawodowych.
To podróż do wspomnień z czasów dzieciństwa (jest więc - jak to u Majewskiego - zaczarowany Lwów i Kresy - utracona Atlantyda), do lat młodości spędzonej w Krakowie, do pierwszych (drugich, trzecich i kolejnych) miłości, do absurdów życia (nie tylko za PRL-u). Bo to właśnie ŻYCIE jest głównym bohaterem tej książki.
Życie, które przyjdzie pożegnać. Z żalem czy ulgą? - zastanawiają się dwaj starsi panowie, to przypominający w swych dialogach bohaterów słynnego kabaretu, to znów cwaniaczków z Nalewek, to greckich filozofów, a to lwowskie baciary.
Rozmowa o Życiu? I już? Nie! Zbrodnia?! Oczywiście, nawet dwie! Miłość? Też niejedna. Namiętności - i to nie tylko we wspomnieniach. Ile może się wydarzyć, gdy o 9.15 do Glacier Expressu wsiądzie dwóch prawdziwych erudytów i miłośników życia?
O autorze:
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, której Wydział Reżyserii ukończył w 1959 roku. W latach 1983-1990 przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2006 jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. W latach 1987-1991 był członkiem Komitetu Kinematografii. W latach 1969-1991 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także gościnnie m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski.
Pod pseudonimem Patrick G. Clark napisał komedię z gatunku czarnego humoru "Upiór w kuchni", którą dwukrotnie reżyserował dla Teatru Telewizji - w 1976 i 1993.
W 2001 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został uhonorowany nagrodą "Orła" w kategorii "Za Osiągnięcia Życia", a w 2013 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 21 marca 2011 Janusz Majewski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrowskiej w Łodzi. Autor książek: "Siedlisko", "Zima w Siedlisku", "Mała Matura", "Ekshibicjonista". Wybrane tytuły z filmografii: "Błękitny pokój" (1965), "Sublokator" (debiut pełnometrażowy - 1966), "Markheim" (1971), "Zaklęte rewiry" (1975), "sprawa Gorgonowej" (1977), "Królowa Bona" (1980), "C.K.Dezerterzy" (1985), "Mała matura 1947" (2010).