09 listopada 2014 (niedziela)

Premiera płyty „Panny Wyklęte/Wygnane” i transmisja gali Strażnik Pamięci 2014 na Pl. Zamkowym

Gala Strażnik Pamięci

Kasia Kowalska, Marika, Ifi Ude, Marcelina i Maleo Reggae Rockers. Poruszające teksty i rytmy w których pobrzmiewają Daleki i Bliski Wschód. „Panny Wyklęte/Wygnane” to nowy projekt muzyczny Fundacji Niepodległości, a premierowy koncert nowej płyty odbędzie się już w najbliższą niedzielę, podczas gali Strażnik Pamięci 2014. Transmisję gali i koncertu będzie można śledzić „na żywo” na telebimie na Placu Zamkowym od godz. 19.00.

Gala wręczenia nagród tygodnika "Do Rzeczy" dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla kultywowania i rozwijania polskiej pamięci historycznej, odbędzie się w Arkadach Kubickiego.

Podczas niedzielnej uroczystości, którą poprowadzą Anna Popek i redaktor naczelny "Do Rzeczy" Paweł Lisicki, poznamy laureatów nagród Strażnik Pamięci. Statuetki zostaną wręczone w trzech kategoriach: TWÓRCA - dla autora dzieła, które przyczynia się do odnowienia pamięci; INSTYTUCJA - dla muzeum, stowarzyszenia, fundacji, organizacji nowo powołanej lub takiej, która w minionym roku podjęła nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu; MECENAS - dla podmiotu publicznego lub komercyjnego, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.

W tym roku wśród szykuje się wielki filmowy pojedynek. Wśród nominowanych są m.in. Jan Komasa za "Miasto 44", Jan Ołdakowski z zespołem za "Powstanie Warszawskie" oraz Tauron Polska Energia za "Jacka Stronga". Nominacje otrzymali również m.in. Arkadiusz Gołębiewski za organizację festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, Polskie Radio - za swój portal historyczny, Ośrodek Karta, Centrum Myśli Jana Pawła II i miasto Gdynia.

W oprawie muzycznej - premierowe wykonania piosenek z płyty "Panny Wyklęte/Wygnane vol.1." wydanej przez Fundację Niepodległości. Jak mówią twórcy projektu - to pierwsza część muzycznej podróży z żołnierzami-tułaczami, opowieść o nieludzkiej ziemi, zesłaniu, Syberii, o walce za ojczyznę i nadziei na powrót do Polski. W warstwie muzycznej pojawiają się wschodnie i południowe brzmienia. Teksty napisały same wokalistki.

Wejściówki na galę i na koncert można otrzymać w tygodniku "Do Rzeczy", w najnowszym wydaniu również szczegóły transmisji na Pl. Zamkowym.

NOMINOWANI DO NAGRODY STRAŻNIK PAMIĘCI 2014:

Kategoria: TWÓRCA

  1. Arkadiusz Gołębiewski - za twórczość filmową i organizację Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, podczas którego pokazano działalność konspiracji antykomunistycznej.
  2. Jan Komasa ("Miasto 44") - za wizję i rozmach, dzięki którym potrafił przybliżyć młodemu pokoleniu obraz zrywu powstańczego w 1944 r.
  3. Andrzej Nowak - za konsekwencję, stanowczość i odwagę w pokazywaniu historii Polski, jej wielkości jako państwa i oryginalności jej cywilizacji, co szczególnie udało mu się pokazać w książce "Dzieje Polski".
  4. Kajetan Rajski - za książkę "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych", w której pokazał ciągłość międzypokoleniową łączącą Polaków wokół wartości niepodległej ojczyzny.
  5. Zespół twórców filmu "Powstanie Warszawskie" (Jan Ołdakowski z zespołem) - za rzetelność i troskliwość, z jaką udokumentowali i przywrócili pamięć o powstańcach.

Kategoria: INSTYTUCJA

  1. Centrum Myśli Jana Pawła II - za pracę na rzecz zachowania pamięci o Janie Pawle II, patronie polskiej wolności i solidarności, oraz propagowanie twórczości Karola Wojtyły.
  2. Ośrodek Karta - za działalność wydawniczą i archiwalną, która służy pokazaniu różnorodności doświadczeń oraz tradycji tworzących Rzeczpospolitą.
  3. Pismo "Glaukopis" - za zaangażowanie na rzecz przywrócenia Polakom tradycji narodowej.
  4. Portal Polskieradio.pl - za zebranie archiwalnych nagrań między innymi Radia Wolna Europa, ich przetworzenie i udostępnienie szerokiej publiczności.
  5. Teatr Nie Teraz (niezależny teatr z Tarnowa) - za podejmowanie trudnych tematów z polskiej przeszłości.

Kategoria: MECENAS

  1. Bank Spółdzielczy w Myszkowie - za pomoc w organizacji takich przedsięwzięć jak konkursy historyczno-literackie "Polskie więźniarki w Ravensbrück", "Prawda i kłamstwa o Katyniu" oraz Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie.
  2. Miasto Gdynia - za zaangażowanie na rzecz projektów historycznych i zrozumienie, czym jest ciągłość pamięci w nowocześnie rozwijającym się mieście.
  3. SKOK Wołomin - za nieustanne wsparcie dla twórczości nawiązującej do ważnych faktów polskich dziejów.
  4. Tauron Polska Energia - za wkład w produkcję i realizację filmu "Jack Strong", dzięki czemu polska opinia publiczna mogła w fabularnej formie poznać losy niezwykłego bohatera, Ryszarda Kuklińskiego.

Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie: http://dorzeczy.pl/straznik-pamieci/.


opublikowano: 2014-11-04
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
16 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
Królestwa
16 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Skorpionalia | Warszawa
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
CANZONETTE VENEZIANE
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
CANZONETTE VENEZIANE
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH | JAGODA SOKOŁOWSKA O''DONOVAN
Polityka Prywatności