Program muzyczny o niezwykłym ładunku emocjonalnym. Zawierający w sobie rytuał – rytuał pożegnania, mający na celu uczczenie żydowskiej historii wtopionej w ulice miast i świątyń, utulenie w muzyce pamięci o ludziach.
„Kołysanki Na Wieczny Sen” to „modlitwa za zmarłych, kołysanie dusz”, to także chęć powrotu do czasów, kiedy toczyło się jeszcze normalne życie. Powrót ten jest możliwy za sprawą projekcji archiwalnych fotografii sprzed wojny. Kiedy muzyka płynie, z kolejnych zdjęć spoglądają kolejne twarze, i dzięki temu „ci dzisiejsi” po raz pierwszy mogą spotkać się z tymi „przeszłymi”. Widzimy matki ukochujące dzieci, zakochanych narzeczonych, święta – całe pokolenia polskich Żydów… Jak mówi fragment jednego z utworów „Ruach”, „za ciemnością zagłady jest światło”.
Projekt miał swoją premierę miał w 2010 roku, na poznańskim festiwalu Tzadik. Do tej pory zabrzmiał w wielu polskich miastach, na rynkach i w teatrach: w Białymstoku, Lublinie, Poznaniu, Sopocie, Płocku, Warszawie i Aleksandrowie Łódzkim. W 2012 roku „Kołysanki Na Wieczny Sen” zostały wydane na płycie.
Lena Piękniewska – absolwentka poznańskiej ASP, laureatka licznych konkursów i przeglądów muzycznych. Jako nastolatka śpiewała w Piwnicy Pod Baranami, występowała z zespołem Raz Dwa Trzy, wspierała wokalistkę jazzową Stacey Kent w ogólnopolskiej trasie koncertowej. Wykonuje jazzowo-akustyczne aranżacje, w których dominuje jej ciepły wokal, chętnie sięga po piosenki o charakterze lirycznym z literackimi tekstami, śpiewa po polsku i hebrajsku. Jej debiut płytowy to wydana w 2010 roku „Wyspa”. Obecnie koncertuje z projektem „Kołysanki Na Wieczny Sen” oraz gra w słynnym warszawskim kabarecie „Pożar w Burdelu”.
Występują:
Lena Piękniewska (wokal)
Radek Nowicki (saksofon)
Krzysztof Dys (fortepian)
Andrzej Święs (kontrabas)
Sebastian Frankiewicz (perkusja)
dodane przez teatr zydowski