22 października 2014 (środa), godz. 19:00

" Dzieci Stasi. Dorastanie w państwie policyjnym " - spotkanie z autorką książki

Dorastanie w państwie policyjnym, atmosfera strachu w rodzinach pracowników enerdowskich służb specjalnych i ubecka mentalność – to wszystko jest tematem książki “Dzieci Stasi” niemieckiej dziennikarki Ruth Hoffmann, o której autorka opowie na spotkaniu w kawiarnio-księgarni “Wrzenie Świata” 22 października o godz. 19.00. Spotkanie poprowadzi Bartosz Wieliński. Organizator, wydawnictwo MUZA SA, zapewnia tłumaczenie z języka niemieckiego.

Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej - STASI należało do najbardziej rozbudowanych w bloku wschodnim - zarówno pod względem liczby pracowników i tajnych agentów, jak i stosowanych metod oraz zakresu inwigilacji. Pracownicy służby bezpieczeństwa przenosili swoje zawodowe zachowania i przyzwyczajenia do najbliższego otoczenia, wierząc, że to właśnie rodzinny dom jest pierwszą linią ideologicznego frontu. STASI-ojcowie nie przytulali swoich dzieci, nie całowali na dobranoc, nie opowiadali im bajek - w zamian prowadzili swoje córki i synów na pierwszomajowe pochody, wkładali do głów ideologiczną papkę oraz wymagali od nich bezwzględnego posłuszeństwa i porządku.

Ruth Hoffmann opowiada o uniwersalnej mentalności ubeka, charakterystycznej dla wszystkich agentów z bloku wschodniego. Autorka prezentuje przemożny wpływ ojców-funkcjonariuszy na światopogląd i los dzieci. Za przykład może tu służyć historia kilkunastoletniego syna grożącego matce, która sprawiła mu lanie za zniszczenie spodni: "Jeżeli jeszcze raz to zrobisz, powiem ojcu, że oglądasz zachodnią telewizję!". Wprawdzie autorka podkreśla, że blisko co trzeci syn poszedł w ślady ojca, ale również przytacza relacje o próbach buntu: angażowanie się w walkę antykomunistyczną lub ucieczki na Zachód.

Dziennikarka nie skupia się na suchych faktach, ale z reporterską wnikliwością opisuje mroczne nastroje panujące w latach 70. i 80. w rodzinach wschodnioniemieckich ubeków, a pośrednio także w ogromnej części ówczesnego społeczeństwa. Ruth Hofmann przeprowadziła ponad 20 wywiadów z dziećmi enerdowskich ubeków, zadając im pytania: Co wiedziały, a czego domyślały się o pracy swoich rodziców, zwłaszcza ojców? Jakie skutki wywoływał tajny charakter pracy rodziców w życiu rodzinnym? Jak poradziły sobie po upadku komunizmu z własną przeszłością?

Z licznych rozmów powstała niezwykle interesująca opowieść oddająca atmosferę nieufności, zakłamania, przemocy i strachu w wschodnioniemieckich rodzinach.

Ruth Hoffmann jest młodą niemiecką dziennikarką (rocznik 1973) urodzoną w Hamburgu, współpracuje z "Die Zeit" i "Stern". Sama pisze o sobie, że "jest zainteresowana odkrywaniem szczegółów, wybranych wycinków rzeczywistości w zgiełku wielkiego świata".

opublikowano: 2014-10-15
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Natalia Niemen - piosenki z duszą!
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Wirtuoz i Małgorzata - koncert Waldemara Malickiego
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 20:00
Giolì & Assia: Resurrection World Tour | Warszawa
Polityka Prywatności