Spektakle odbędą się 11 października (sob.), 19.00 oraz 12 października (niedz.), 19.00
Monodram w mistrzowskim wykonaniu Wojciecha Pszoniaka.
Autor: Jean Pierre-Dopagne
Przekład: Bogusław Forsztęga
Reżyseria: Michał Kwieciński
Scenografia i kostiumy: Irena Biegańska
Premiera 20 września 2004 roku.
Wśród przeznaczonych na scenę utworów trudno o tekst bardziej naszpikowany znaczeniami i stawiający więcej pytań. W swej warstwie fabularnej jest to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży.
W ten sposób wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki występującej w chórze operowym, z dnia na dzień staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Mający poczucie misji nauczyciel nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie "szkoła przetrwania".
Musi znosić nie tylko brak zainteresowania swoich uczniów, co wydaje się niejako naturalne, ale i świadome prowokacje młodzieży. W chwili, gdy udało mu się doprowadzić do pewnej równowagi między klasą i wykładowcą, dochodzi do katastrofy. Były profesor literatury pasjonujący się teatrem został skazany na wieczną spowiedź: musi publicznie opowiadać swoją historię. Oto oś fabularna monodramu "Belfer" - dramatu zarazem wzruszającego i okrutnego, śmiesznego i przerażającego.
Krytycy i publiczność byli zachwyceni tonem sztuki. Podkreślali, że "Belfer" nie opowiada wyłącznie o trudnym życiu nauczycieli. Uznali, że ten monodram, opisując mikrokosmos szkoły daje pod rozwagę, o ile nie kwestionuje, wartości naszego społeczeństwa. A także współczesnego teatru. W recenzjach z "Belfra" pisano, że sztuka jest jak gdyby lustrem odbijającym nas wszystkich. Piękny dramat pełen czułości i humoru, choć czasem wywołujący zgrzytanie zębów.
Konrad J. Zarębski
Czas trwania spektaklu
ok. 90 min. (bez przerwy)
Ceny biletów
Normalny: 70 zł
Ulgowy: 50 zł (emeryci i studenci - za okazaniem legitymacji)
Karta Stałego Widza Teatru Mazowieckiego uprawnia do wielokrotnego zakupu dwu biletów na spektakl
z rabatem 30 proc. (z wyjątkiem spektakli zamkniętych).
Sprzedaż wejściówek rozpoczyna się na 15 minut przed przedstawieniem według kolejności przybycia widzów do kasy Instytutu. Osoby z wejściówkami mogą zajmować wolne miejsca na widowni bezpośrednio przed rozpoczęciem przedstawienia.