Wiecznie rozświetlone miasto, w którym Wschód spotyka się z Zachodem, a tradycja przenika się z technologią. Nowoczesna stolica globalnych finansów i jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc na świecie. A także fascynująca betonowa dżungla wychodząca niezwykle fotogenicznie na taśmie filmowej - na 8. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków nie zabraknie obrazów z Hongkongu.
Wydarzenie specjalne: Złoty wiek (Golden Era, 2014, reż. Ann Hui) Wydarzeniem będzie pokaz specjalny hongkońskiego kandydata do Oscara, "Złotego wieku" Ann Hui, której wybitne "Prostej życie" otwarło ubiegłoroczną edycję Pięciu Smaków. Najnowszy film Hui, pokazany na tegorocznym festiwalu w Wenecji, to biografia Xiao Hong - niezwykle utalentowanej pisarki, która wbrew politycznym oczekiwaniom, koncentruje się na swoim wewnętrznym świecie, przez co jest skazana na margines. To także barwny fresk historyczno-obyczajowy, opowiadający o latach 20. i 30. XX wieku, czyli o czasach II rewolucyjnej wojny domowej, którego bohaterami poza Hong są inne ważne postaci chińskiej literatury. W rolę pisarki wcieliła się Chinka Tang Wei, pamiętnie debiutująca w "Ostrożnie, pożądanie" Anga Lee.
Azjatycki Western: Niech zatańczą kule (Let the Bullets Fly, 2010, Jiang Wen) Chińscy filmowcy często korzystają z pomocy bardziej doświadczonych twórców z Hongkongu. "Niech zatańczą kule" dowodzi jak znakomite efekty może przynieść ta współpraca. Chiny, niespokojne lata 20. Zhang, szef bandy rabusiów, obejmuje posadę burmistrza w miasteczku tyranizowanym od lat przez pozbawionego skrupułów Huanga (znakomity Chow Yan-fat). Między tymi dwoma makiawelicznymi umysłami rozegra się bezwzględna walka o honor i władzę. Błyskotliwe dialogi i inteligentny, precyzyjny scenariusz to wielkie zalety autorskiego dzieła Jianga Wena, laureata canneńskiego Grand Prix za film "Diabły za progiem" (2000).
Powrót Johnniego To: Wygnani (Exiled, 2006, reż. Johnnie To) Johnnie To, bohater zeszłorocznej edycji festiwalu, jest jednym z najwybitniejszych twórców światowego kina gatunkowego. Na ósmych Pięciu Smakach, w ramach sekcji Na Dzikim Wschodzie pokazany zostanie jego gangsterski western "Wygnani", na planie którego spotkali się ulubieni aktorzy reżysera. Jest w "Wygnanych" wszystko, co w kinie tego twórcy najlepsze - pełna emocji fabuła, wystylizowane sekwencje strzelanin oraz prawdziwa męska przyjaźń.
Najlepsze szorty: Fresh Wave
Już po raz drugi na Pięciu Smakach zaprezentowany zostanie zestaw najlepszych krótkich metraży najmłodszego pokolenia filmowców Pachnącego Portu, wybranych spośród laureatów projektu Fresh Wave, realizowanego od 2005 roku, pod patronatem właśnie Johnniego To i Hong Kong Arts Development Council. Do programy trafiły cztery szorty: "The Killers" (reż. Lo Wai-lun), "Reparation" (reż. Ma Man-nang), "Mirari" (reż. Wong Chi-wai), "Mrs Pong" (reż. Ho Cheuk-tin). Seans ten jest świetną okazją zapoznania się z pracami uzdolnionych młodych twórców, którzy już wkrótce będą tworzyć nową historię kina.
Dla fanów kina grozy: Rigor Mortis (2013, reż. Juno Mak)
Miłośnicy jeszcze mocniejszych wrażeń będą się dobrze bawić na "Rigor Mortis" Juno Maka, filmie błyskotliwie łączącym dwa azjatyckie gatunki: konwencję kina wampirycznego z J-horrorem. Ponury wieżowiec. Nawiedzony apartament. Czarna magia. Ktoś powołuje do życia wampira. "Rigor Mortis", w którym efekty cyfrowe zgodnie współistnieją z taoistyczną magią, jest elegią o przemijaniu, o śmierci jako nieodłącznej części ludzkiego życia.