W niedzielę28 września, Rafał Dąbrowiecki, przewodnik i pasjonat Warszawy, zaprasza na kolejną część z cyklu Butem po Wawie - kontynuację zwiedzania Grochowa. Będzie można dowiedzieć się m.in. na którym osiedlu poseł był sąsiadem senatora i co łączy leśnika z lotnikiem.
W czasie ostatniego spaceru uczestnicy wycieczki usłyszeli m. in. o tym, że Grochów został włączony w administracyjne granice Warszawy w tym samym roku, w którym narodziła się inna stołeczna legenda - warszawska Legia. Dowiedzieli się także o jegoniezwykle burzliwych i tragicznych losach, gdy będąc blisko stolicy pełnił funkcję jej przedmurza. To tutaj rozgrywały się najbardziej krwawe batalie, których celem była obrona Warszawy przed najeźdźcami.
Ale trzeba również pamiętać, że Grochów jest miejscem niezwykle zróżnicowanym iz wyjątkowo skomplikowaną historią, która znalazła swoje odbicie w niezbyt udanym nazewnictwie. No bo jak tu wytłumaczyć, że owiany legendą dworek grochowski znajduje się dziś na Gocławku? Odpowiedzi trzeba szukać w terenie i na przedwojennych planach miasta. Właśnie tym między innymi zajmą się uczestnicy kolejnej wycieczki.
W czasie spaceru będzie można się dowiedzieć:
- pomnik jakiej bitwy stoi na fundamentach wzniesionych z pozostałości carskiego fortu,
- jaki plac nosi imię zdolnego wirtuoza skrzypiec,
- w którym parku znajduje się najsmutniejsza pergola w Warszawie,
- co łączy leśnika z lotnikiem,
- gdzie na Grochowie może nam się odbić oranżada z pierwszej komunii,
- jak przed wojną funkcjonował "żydowski PGR" i gdzie się znajdował,
- na którym osiedlu poseł był sąsiadem senatora,
- w którym domu mieściła się konspiracyjna fabryka broni.
To oczywiście tylko część atrakcji. Na spacer zapraszaRafał Dąbrowiecki -przewodniki pasjonat Warszawy, który razem z uczestnikami swoich wycieczek odkrywa tajemnice z pozoru zwyczajnych miejsc czy przedmiotów, które nieraz skrywają wielką historię.
Wycieczka odbywa się pod patronatem firmy Skanska, która buduje osiedle Park Ostrobramska na terenie dzielnicy Praga-Południe. Zależy jej na propagowaniu historii i dziedzictwa tego miejsca oraz prezentowaniu atrakcji znajdujących się w rejonie swojej inwestycji. Jest to kontynuacja cyklu spacerów po tej ciekawej dzielnicy, który zapoczątkowało zwiedzanie Kamionka. Dzięki zaangażowaniu sponsora wycieczka jest bezpłatna. Ze względu jednak na wygodę uczestników w spacerze może wziąć udział do 70 osób. Organizatorzy proszą o zapisy poprzez Facebooka:https://www.facebook.com/skanskapolska
Zbiórkana pl. Szembekaprzed bramą wejściową na teren kościoła pw. Najczystszego Serca Maryi o godzinie 13:00. Spacer nie powinien potrwać dłużej niż dwie godziny.