Już 10 października br. rusza kolejna edycja Warszawskich Targów Sztuki. Po raz szósty odbędą się one w zabytkowych przestrzeniach Arkad Kubickiego Zamku Królewskiego. Impreza potrwa trzy dni i zapewni odwiedzającym mnóstwo atrakcji. Jedną z nich będzie możliwość zobaczenia prac najlepszych polskich fotografików.
Warszawskie Targi Sztuki to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju. Rokrocznie imprezę tę odwiedza liczne grono kolekcjonerów i miłośników sztuki, którzy mogą podziwiać wystawy największy artystów. Podczas tegorocznej, 12. już edycji targów około 50 wyselekcjonowanych galerii, zaprezentuje ponad 1000 dzieł. Do zobaczenia będą nie tylko obrazy, rzeźby czy obiekty antykwaryczne, ale także dorobek wybitnych polskich fotografików.
Lista artystów, których zdjęcia będzie można zobaczyć podczas 12. WTS jest naprawdę imponująca. Znajdują się na niej takie nazwiska jak: Witkacy, Zygmunt Rytka, Paweł Pierściński, Tadeusz Rolke, Andrzej Świetlik i Chris Niedenthal. To bezwątpienia elita polskiej fotografii, która jest ceniona nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej, z jednym z najbardziej znanych polskich artystów na czele - Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. To jednak nie wszystkie dobre informacje dla zainteresowanych. Wystawom towarzyszyć będzie wykład poświęcony fotografii kolekcjonerskiej, poprowadzony przez Rafała Kameckiego -kolekcjonera i właściciela portalu o sztuceartinfo.pl.
"Po raz pierwszy na Targach będzie tak silna reprezentacja galerii (Artinfo.pl, Obserwacje, Leica Gallery Warszawa, Ney Gallery) zajmujących się fotografią, medium, które zdobywa i u nas coraz większe grono zwolenników. Powstają imponujące kolekcje, w których znaczące miejsce zajmują polscy artyści. Odkryciem ostatnich lat jest Kacper Kowalski, który najchętniej fotografuje tylko nasz kraj i to z "lotu ptaka", jego wysmakowane estetycznie fotografie były już nagradzane na wielu konkursach w Polsce i na świecie. Jest także Anita Andrzejewska, którastworzyła swój własny styl fotografii podróżniczej, ceniony przez koneserów. Będą również do kupienia prace Waldemara Zdrojewskiego, którego od zawsze fascynuje fotografia dokumentalna oraz Andrzeja Świetlika, członka słynnej Łodzi Kaliskiej"- mówi Kama Zboralska, przewodnicząca Rady Programowej 12.WTS.
Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" - polski malarz, fotografik, pisarz, dramaturg i filozof. Fenomen artystyczny ceniony przez znawców, historyków i szeroką publiczność w każdym wieku. Całe życie podporządkował sztuce, a wszystko czego się tknął, miało jakiś głębszy sens artystyczny. Precyzyjnie wykorzystywał potencjał fotografii, a zdjęcia będące częścią jego kreacji, są pełne refleksji na temat relacji międzyludzkich.
Chris Niedenthal - jeden z najbardziej cenionych europejskich fotoreporterów. Jest autorem najważniejszych zdjęć okresu komunizmu. Laureat nagrody World Press Photo z 1986r. za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej Janosa Kadara. W 2009 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Współpracował między innymi z "Newsweekiem", "Time", "Der Spiegel", "Geo" czy "Forbes".
Jego zdjęcie "Czas Apokalipsy" ukazujące opancerzony transporter przed warszawskim kinem Moskwa, stało się najbardziej znanym symbolem stanu wojennego.
Tadeusz Rolke - artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Był więźniem w okresie Stalinizmu. W swoich pracach starał się oddawać polską rzeczywistość i tworzyć fotograficzne reportaże interwencyjne. Upamiętniał też życie artystyczne stolicy. W 2010 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Fotografika w historii sztuki
Słowo fotografia pochodzi od łacińskich słów fotos - światło oraz grafo - rysuję. Pojawiając się w XIX wieku wzbudziła spore kontrowersje. Konserwatywni artyści byli do niej negatywnie nastawieni i wróżyli, że jej pojawienie przyczyni się do upadku malarstwa i sztuki wysokiej. Obawy dotyczyły przede wszystkim szerokiej dostępności do fotografii, co w ich przekonaniu miało spowodować, że każdy nawet nieutalentowany fotograf będzie uważał się za artystę.
Po burzliwym okresie w historii, jakim był XX wiek, ukształtowaniu się demokracji i szybkiemu rozwojowi technologii, nastąpiła spektakularna popularyzacja fotografii i jej sojusz z malarstwem. Fotografia szczególnie przypadła do gustu kubistom, którzy wykorzystywali ją przy łączeniu różnych skrawków materiału, przy metodzie kolażu. Malarstwo XX wieku to także powstanie nowego kierunku - fotorealizmu. Koncentrował się on na rzetelnym odwzorowaniu rzeczywistości np. samochodów, domów czy fasad sklepowych.
O ile pierwsze fotografie odtwarzały tylko rzeczywistość, tak szybko rozwijająca się fotografia artystyczna, miała na celu ukazanie portretów ludzi w szerszym kontekście społecznym i egzystencjalnym. Pogląd ten nie przypadł do gustu malarzom, którzy twierdzili, że fotografia nie ma duszy i nie może wywoływać wzruszenia. Przez lata szereg fotografików obalało tę tezę, tworząc kolejne dzieła wzbudzające w odbiorcach wyższe uczucia. Z czasem artyści zaczęli doceniać fotografię i możliwości interpretacji świata, jakie przed nimi otwiera. Świadome wykorzystanie aparatu pozwoliło im stworzyć własnąrzeczywistość, w której umieszczali dokładnie to, co chcieli.
W dzisiejszych czasach nie ma już wątpliwości, że fotografia jest dziedziną sztuki. Świadczy o tym chociażby fakt, że można ją studiować na Akademii Sztuk Pięknych. A wszystkim tym, którzy nie są do tego przekonaniodpowiedział polski filozof i historyk sztuki - Władysław Tatarkiewicz -mówiąc: "Sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, bądź konstruowaniem form, bądź wyrażaniem przeżyć - jeśli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać bądź wzruszać, bądź wstrząsać" - a tak właśnie jest ze zdjęciami.
Program 12. Warszawskich Targów Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Warszawskiego:
10.10 (piątek) - 15.30 - 20.00
11.10 (sobota) - 11.00 - 20.00
12.10 (niedziela) - 11.00 - 17.00
Wykłady:
10.10 ( piątek) - godz. 17.30 Jan Michalski "Wpływ Wróblewskiego"
11.10 (sobota) - godz. 12.00 Rafał Kamecki " Fotografia Kolekcjonerska"
11.10 (sobota) - godz. 16.00 Panel dyskusyjny z udziałem ekspertów: Marcin Gołębiewski (Art Agenda Nova), Ewa Bednarz ( Puls Biznesu), Mikołaj Iwański (ekonomista), Karolina Nowak (Wealth Solutions)
12.10 (niedziela) - godz. 12.00 Olgierd Jakubowski, SAP "Obrót dziełami sztuki w kontekście zmian
w prawie Unii Europejskiej".