29 października 2014 (środa)

Repertuar Teatru Druga Strefa - Październik 2014

4 października godz. 20.00 – H(2)O – Teatr Strefa Otwarta /spektakl gościnny/
11 października godz. 20.00 – FLUID GLITTER NIGHT – Rewia Drag Queen /premiera gościnna/
16 października godz. 20.00 – Czkawka, reż. Sylwester Biraga
17 października godz. 20.00 – Czkawka, reż. Sylwester Biraga
18 października godz. 20.00 – Czkawka, reż. Sylwester Biraga
21 października godz. 20.00 – Morfina 0,05, reż. Marek Żerański
22 października godz. 20.00 – Morfina 0,05, reż. Marek Żerański
23 października godz. 20.00 – Wernisaż wystawy grafiki Zbigniewa Flakusa
24 października godz. 19.00 – BOYLESQUE SHOW, reż. Betty Q /premiera/
25 października godz. 19.00 – BOYLESQUE SHOW, reż. Betty Q
28 października godz. 20.00 – Morfina 0,05, reż. Marek Żerański
29 października godz. 20.00 – Morfina 0,05, reż. Marek Żerański

Morfina 0,05, reż. Marek Żerański

Morfina 0.05 Michaiła Bułhakowa w reżyserii Marka Żerańskiego to sceniczna adaptacja pierwszego dzieła z roku 1927, a zarazem autobiograficznego opowiadania rosyjskiego pisarza, który skrupulatnie opisał swe doświadczenia z zażywaniem morfiny odbywając praktykę lekarską w Wiaźmie na głębokiej rosyjskiej prowincji.
Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia, ukazując postać głównego bohatera, lekarza Polakowa jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego.
Niewinna dawka 0.05 dla uśmierzenia bólu szybko uśmierza wszystkie inne aspekty życia... wraz z nim samym.

Autor: Michał Bułhakow
Tłumaczenie: Ałła Sarachanowa
Opracowanie tekstu: Maciej Wojtyszko
Scenografia: Sylwester Biraga
Wykonanie i reżyseria: Marek Żerański
Premiera: 11.07.2013
Czas trwania: 60 minut

Czkawka, reż. Sylwester Biraga

SIERGIEJ To się zaczęło z miesiąc temu… Odezwała się do mnie… Najpierw mówiła jak dziecko, potem się rozkręciła… Sam słyszałeś, jak to wygląda. Potem wyskoczyła z tym Andriejką, który jest w tobie… Jestem normalnym człowiekiem. Przez nią przestałem palić. Ledwo coś zrobię nie po jej myśli - od razu zaczynam czkać. Zapalę papierosa i czkam… Wódki się napiję - i czkam… Przez to cudowanie wpadłem w ciąg alkoholowy na trzy dni i trzy dni trzymała mnie czkawka…
FIODOR Powiedz mi - w jaki sposób zdołała się u ciebie… w tobie… umościć?... Jeżeli nie jesteś psycholem, to wychodzi na to, że ona jest psychiczna?!
SIERGIEJ Opowiadałem panu… tobie… wczoraj o piwie, nie pamiętasz?...
FIODOR Wobec tego pogadajmy po męsku, póki sobie śpi. Jesteś mężczyzną, chociaż żyje w tobie baba… Dobra… Niech ci będzie… Wszystko to jest bardzo ciekawe, oczywiście… ale po co ja tu na dokładkę?... Jestem żołnierzem i z czymś takim spotykam się po raz pierwszy w życiu. Do głowy by mi nawet nie przyszło, że będę…
SIERGIEJ Napijmy się… Niech się dzieje, co chce…


Dwóch n o r m a l n y c h mężczyzn. Etnograf i pułkownik rezerwy. I ona - czkawka.
Przełamanie normy.
Szaleństwo? Nieheteronormatywność? Choroba? Zjawisko paranormalne? Domowe bożki i stworze, zdusze, demony i zmory? Babka. Szeptucha? Urok?
Jak radzimy sobie w obliczu transgresji? Jak postępujemy w sytuacjach, których nie rozumiemy? Co robimy przy spotkaniu z niesamowitym, z obcym, który jest w nas? Czy to w ogóle możliwe?
Czy kultura ludowa może przynieść jakiekolwiek odpowiedzi? Czy klątwa może być wyjaśnieniem? A może to lęk (przed kim? przed czym?) kieruje nas w stronę magiczno-mistycznego świata wierzeń?


CZKAWKA
Autor: Władimir Zujew
Tłumaczka: Bożena Majorczyk
Reżyseria i scenografia: Sylwester Biraga
Obsada:
Siergiej, Warwara - Wiesław Kowalski
Fiodor, Andriejka - Piotr Duda

PREMIERA: 30 maja 2014

H(2)O - Teatr Strefa Otwarta /spektakl gościnny/

TEATR STREFA OTWARTA we WROCŁAWIU
Spektakl "H(2)O"

Hamlet i Ofelia na motywach dramatu "Hamlet" W. Szekspira.

Spektakl jest pogłębionym studium kluczowej sceny w dramacie "Hamlet". Powstał z inspiracji Profesora Mirosława Kocura, który podczas naszych studiów w Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego zaproponował nam wystawienie "Hamleta" w języku staroangielskim. Podjęliśmy wówczas wspólnie próbę rekonstrukcji metody pracy aktora elżbietańskiego. To doświadczenie natchnęło nas do dalszych badań, a nade wszystko do wnikliwszej analizy praktyk Teatru Elżbietańskiego, w nadziei odkrycia zapomnianych jakości teatralnych oraz własnych środków wyrazu.

Scena spotkania Hamleta z Ofelią oferuje nam możliwość wnikliwego przyjrzenia się zawikłanym relacjom pomiędzy dwojgiem ludzi. Hamlet i Ofelia prowadzą ze sobą nieustanną i niebezpieczną grę. Grają, a właściwie walczą na śmierć i życie. Zmuszeni przez uczucie, które ich łączy.

Interpretujemy tą słynną scenę nietradycyjnie. Wywracamy ją do góry nogami. Dekonstruujemy tekst, ale tylko po to, by móc konstruować go na nowo z pomocą naszych własnych cielesności. Próbujemy ujawnić nowe sensy, znaczenia, skojarzenia.

Odczuwamy wielki szacunek dla arcydzieła Szekspira. Nie śmiemy ulepszać jego historii, nie próbujemy pisać jej na nowo. Jesteśmy parą zakochanych bohaterów z jego sztuki, choć odbijamy się w krzywych zwierciadłach naszych własnych namiętności, podejrzeń i wątpliwości.

Hamlet i Ofelia wchodząc w interakcje z widzem, kształtują performans oparty na improwizacji. Badają granice teatru, dając widzom możliwość wypowiedzi, wyrażania uczuć i co najważniejsze- decydowania.

Performatywnie zostaje potraktowana również sama przestrzeń teatralna, która obala standardowy podział na scenę i widownię, sadzając widzów jak najbliżej aktorów, jednocześnie zawężając przestrzeń gry do wąskiego prostokąta.

Co może z tego wyniknąć? Aktorskie wariacje, serie możliwych zachowań stymulowanych tekstem Szekspira? Stajemy się na czas tego spektaklu parą bardzo szczególną, bo w sytuacji szczególnej- sytuacji na pokaz i bez wyjścia. Musimy grać tę scenę do końca. Co wyniknie z naszego spotkania, kiedy będą na nas patrzeć widzowie?

Autorski projekt Anny Rakowskiej i Piotra Miszteli pod opieką artystyczną Prof. Mirosława Kocura

Spektakl zdobył wyróżnienie na XVI Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku.

Prezentacje spektaklu:

W 2013 - w Teatrze Żelaznym w Katowicach.

W 2014 SLOT ART Festiwal w Lubiążu oraz w Teatrze Odwróconym w Krakowie.

W dniach 11-12 września 2014 w Stambule w FASS Art Gallery w ramach współpracy z tureckim Sabanci University.

http://afiszteatralny.blogspot.com/2014/07/h2o-projekt-anna-rakowska-i-piotr.html?m=1

Fluid Glitter Night - rewia drag queen /spektakl gościnny/

FLUID GLITTER NIGHT
rewia drag queen

Nazywają Ją różnie... Nocny motyl w ogrodach rozpusty. Wodzirejka znudzonych imprezowiczów. Komiczna orędowniczka mniejszości seksualnych. Zagubiona w obcym ciele seksualność. Wyznawczyni kampu. Element gejowskiego folkloru. Kabaretowa błazenka szydząca z uwierających norm obyczajowych. Multiplikacja kobiecości w dobie unifikacji płci.

Daruma - bo o Niej mowa - wyprawia kolejną ucztę. Tym razem będzie to Jej benefis. Królowa Przebieranek świętuje osiemnaście lat na scenie, Lady Gaga bucha z zazdrości. Na dwór z darami dla Królowej przybędą stałe bywalczynie, arystokratki polskiego dragu: Pussy Cat, Glory Morning, Lady Brigitte, Kim Lee, Taisha, Serenity Demon, Elektroda, Taisha Flash, Baby Jane i inne. Za catering odpowiada sama Madonna - będą bąbelki i odrobina brokatu, jako apéritif - pióra. Wszyscy głodni pękną w szwach sytości. W sali balowej tylko kampowa muzyka, na parkiecie Kicz zatańczy menueta w parze z Genderem. O bezpieczeństwo gości zadba nieoceniony Queer. Z mozaiki krótkich opowieści wyłoni się historia piękna, przyjaźni, tolerancji i potrzeby miłości.

Boylesque Show, reż. Betty Q

BOYLESQUE SHOW
Wciąż nie wiesz, co to boyleska, a wstydzisz się zapytać? Sądzisz, że burleskowa scena należy tylko do kobiet? Uważasz, że burleska to tylko gorsety, cekiny i wysokie obcasy? W tym show najważniejsze jest to, czego nie widać, ale to, co zobaczycie i tak nie pozwoli Wam zasnąć! Cała skala postrzegania męskości na jednej scenie. Dyskusja nad ciałem, nie słowem. Niebezpieczny Gender w akcji. Pierwsze takie show w Polsce. Chłopaków przygotuje, nad szaleństwem zapanuje i konferansjerkę zaprezentuje - Betty Q


opublikowano: 2014-09-19
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
03 stycznia 2025 (piątek), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
03 stycznia 2025 (piątek), godz. 19:00
BelzebonG • Gash Faith | Warszawa
03 stycznia 2025 (piątek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
03 stycznia 2025 (piątek), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
03 stycznia 2025 (piątek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
03 stycznia 2025 (piątek), godz. 20:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
04 stycznia 2025 (sobota), godz. 17:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski
04 stycznia 2025 (sobota), godz. 17:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
04 stycznia 2025 (sobota), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
04 stycznia 2025 (sobota), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
04 stycznia 2025 (sobota), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
04 stycznia 2025 (sobota), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
04 stycznia 2025 (sobota), godz. 21:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
04 stycznia 2025 (sobota), godz. 23:00
MOON PRESENTS: LOCAL LEGENDS vol.1
Polityka Prywatności