Gershwin, Bernstein, Copland, Barber, Rachmaninow, Dvořák, Joplin, Williams – to tylko niektórzy z kompozytorów, których muzykę usłyszymy podczas tegorocznej polskiej edycji La Folle Journée. Szalone Dni Muzyki odbędą się w Warszawie już po raz piąty. W ciągu trzech dni, od 26 do 28 września w salach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zabrzmi 55 koncertów, z udziałem 1000 wykonawców.
La Folle Journée to międzynarodowy festiwal popularyzujący muzykę klasyczną wśród szerokiej publiczności. Jego ideą jest zachęcanie do odbioru muzyki poważnej. Bogaty repertuar, atrakcyjna forma i znakomici artyści sprawiają, że La Folle Journée co roku gromadzi ogromną liczbę słuchaczy we Francji, Hiszpanii, Japonii, a od 2010 roku, także w Polsce.
Podczas zbliżającej się 5. edycji Szalonych Dni Muzyki polskiej publiczności zaprezentowana zostanie muzyka amerykańska w różnych odsłonach. Usłyszymy melodie znane i lubiane, przeboje filmowe i fragmenty musicali, a wszystko to w wykonaniu znakomitych artystów. W programie utwory legendarnych kompozytorów amerykańskich: Gershwina, Bernsteina czy Coplanda, jak i twórców emigracyjnych, którzy znaczną część życia spędzili w USA, m.in. Rachmaninowa, Korngolda, Dvořáka. Na Festiwalu usłyszymy soundtracki do światowych produkcji filmowych filmów takich jak: Gwiezdne Wojny, Różowa Pantera, Lista Schindlera, Pearl Harbor czy Indiana Jones. Dla miłośników bajek przygotowano koncert z projekcją filmów animowanych Walta Disneya. Podczas Szalonych Dni Muzyki nie zabraknie również amerykańskiej muzyki popularnej. Będzie też okazja posłuchać standardów jazzowych czy ragtime'ów Joplina oraz wziąć udział w jam session. Kilka razy zabrzmi Błękitna Rapsodia Gershwina i kultowy musical Bernsteina West Side Story, a stylistyczny przekrój muzyki amerykańskiej pokaże koncert jazzu tradycyjnego pt. Od Ragtime'u do Swingu.
Na czas tego niezwykłego maratonu muzycznego sale Teatru Wielkiego nazwano tematycznie. I tak Sala Moniuszki, największa spośród pomieszczeń Teatru, nazywać się będzie Manhattan. Sale Redutowe zmieniły nazwę na Hollywood, natomiast Sala Młynarskiego na...Dziki Zachód. Z okazji Festiwalu do użytku włączono też tak zwane Zascenie, piękną przestrzeń znajdującą się za sceną główną Opery Narodowej. Jej nowa nazwa to Harlem. Namiot przy Placu Teatralnym, w którym odbywać się będą między innymi koncerty młodych wykonawców, zatytułowano Matrix.
Podczas Festiwalu zagrają artyści zarówno z Polski, jak i różnych zakątków świata. Pierwszego dnia będzie okazja posłuchać znakomitego zespołu jazzowego z USA Gordon Goodwin Trio. Szalone Dni Muzyki stwarzają też możliwość prezentacji młodych talentów. Wystąpią najlepsi uczniowie dziesięciu szkół muzycznych, m.in. z Bydgoszczy, Gdańska, Częstochowy, Lublina i Warszawy.
W programie Festiwalu znajdują się również koncerty przeznaczone dla najmłodszych. Specjalnie dla dzieci do drugiego roku życia oraz dla maluchów w wieku od dwóch do pięciu lat przygotowane zostały koncerty z cyklu Smykofonia: Dixieland i Smykofonia w Ameryce.
Tegoroczne Szalone Dni Muzyki oferują również wydarzenia o charakterze edukacyjnym: znane już z ubiegłego roku, Spotkanie z instrumentami, a także nowość - Meeting "Amerykańska edukacja muzyczna…" z udziałem osób znających oświatę amerykańską z własnego doświadczenia.
Festiwal poprzedza Akcja Labirynt - cykl trzymiesięcznych warsztatów upowszechniających muzykę klasyczną wśród uczniów początkowych klas szkół podstawowych i nauczycieli.
Bogata oferta programowa sprawia, że koncerty festiwalowe od lat gromadzą olbrzymią i ciągle rosnącą rzeszę odbiorców. W ubiegłym roku w polskiej edycji La Folle Journée uczestniczyło 37 000 słuchaczy. Bilety na Festiwal dostępne są w cenie od 7 do 12 zł, a część koncertów i projektów jest bezpłatna. Jak zapewniają organizatorzy: "Szalone Dni Muzyki to wyjątkowe spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku".
Bilety w cenie 7 - 12 zł dostępne są w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl oraz w punktach e-Bilet i Empiku. Szczegóły: http://www.szalonednimuzyki.
Szalone Dni Muzyki to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin - twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes (C.R.E.A.). Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski. Poprzednie warszawskie edycje Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina (2010), Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego (2011), muzyce rosyjskiej (2012) oraz muzyce francuskiej i hiszpańskiej (2013). Dotychczas w tych koncertach wykonywanych przez tysiące artystów z kilkunastu krajów świata, uczestniczyło ponad 130 000 słuchaczy, a w towarzyszących im akcjom edukacyjnym wzięło udział łącznie ok. 13 000 dzieci z warszawskich szkół podstawowych.
www.szalonednimuzyki.pl / www.follejournee.pl