Od 2 października do 14 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie można obejrzeć unikatową wystawę polskiej architektury współczesnej zorganizowaną przez miesięcznik „Architektura-murator" z okazji jubileuszu 20-lecia jego istnienia. Eksponowane w ramach wystawy makiety 25 wybitnych obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 roku pozostaną w formie daru w zbiorach Muzeum.
20 lat "Architektury-murator" to prawie 3000 prezentacji wybranych przez redakcję obiektów - realizacji polskiej architektury. Ponad 2600 budynków i przestrzeni rywalizujących w konkursie Życie w Architekturze. Także ponad 40 spotkań i konferencji, 20 konkursów, 11 wystaw oraz 25 nagród za szatę graficzną.
"Architektura-murator" stanowi JEDYNY tak obszerny zapis historii architektury naszego kraju po 1989 roku.
Podsumowanie tych 20 lat skłania nas do podjęcia szczególnego wyzwania - stworzenia kolekcji najlepszych realizacji architektonicznych. Jest to przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie kolekcja makiet obiektów, które miały decydujący wpływ na zmianę sposobu myślenia o architekturze w Polsce, które wyznaczały nowe trendy, szczególne momenty, wyróżniały się na tle pozostałych, są zapisem historii.
Kolekcja, przygotowana na 25-lecie przełomu 1989 roku przez obchodzący w tym roku 20. urodziny miesięcznik "Architektura-murator", pokaże, jak znaczące miejsce w polskiej transformacji zajmuje architektura. Nie tylko jak ważną społecznie, gospodarczo i kulturowo rolę pełni, lecz także jak silnym jest elementem identyfikacji, jak wielki ma wpływ na tworzenie wizerunku Polski na świecie.
W ramach kolekcji zaprezentowane zostaną makiety znanych i utytułowanych budynków zrealizowanych w Polsce w ciągu 25 ostatnich lat: Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie, Nowego Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach czy stadionu PGE Arena w Gdańsku. Będzie można zobaczyć prace najlepszych polskich architektów, m.in. Stefana Kuryłowicza (Nautilius, Vitkac) i Roberta Koniecznego (Dom Aatrialny, Dom Bezpieczny), a także wybitnych architektów zagranicznych jak Helmut Jahn (wieżowiec Cosmopolitan) czy Fernando Menis.
Większość prezentowanych w MSN makiet powstała specjalnie dla celów tej wystawy, przy projektowym i finansowym zaangażowaniu poszczególnych architektów i pracowni, dzięki czemu - zgodnie z przewodnią ideą kolekcji - stanowi indywidualną ekspresję najważniejszych cech prezentowanych budowli oraz sposobu myślenia o makiecie jak o rzeźbie, modelu bądź wyrazie procesów projektowych. Dzięki temu zbliżamy się do rozumienia fenomenu, jakim jest tworzenie koncepcji i realizacja wybitnej architektury - mówi Ewa P. Porębska, pomysłodawca kolekcji.
Wyboru budynków dokonał wspólnie zespół miesięcznika "Architektura-murator" i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Każda z makiet ofiarowanych muzeum została szczegółowo opisana, a obiekt który reprezentuje zanalizowany w kontekście historii polskiej architektury współczesnej. Co istotne, kilkaset innych ważnych obiektów architektury zrealizowanych po 1989 roku pojawia się także na wystawie w formie prezentacji multimedialnych.
Kolekcja "Architektury-murator" to zbiór unikatowy nie tylko w skali naszego kraju. Niewiele muzeów na świecie może poszczycić się kolekcjami modeli architektonicznych, które oprócz tego, że są ważnym i praktycznym narzędziem pracy architekta, często stanowią także miniaturowe dzieła sztuki. Przekrój historycznych i współczesnych obiektów, zaprezentowanych w formie makiet, znajduje się na przykład w muzeum sztuki i designu Victoria and Albert w Londynie.
Wystawa kolekcji "Architektury-murator" wzbogacona będzie o szereg wydarzeń towarzyszących. Zaplanowano uroczysty wernisaż, połączony z obchodami 20-lecia pisma "Architektura-murator". Od października do grudnia 2014 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbywać się będą spotkania i dyskusje poświęcone współczesnej architekturze w kontekście jej znaczenia dla kultury i gospodarki kraju.
Kolekcja "Architektury-murator", po dwóch miesiącach prezentacji w centrum stolicy, w głównej sali wystawowej MSN (na powierzchni 1700 m²), znajdzie się w stałym posiadaniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dołączając tym samym do wielu cennych obiektów kultury.