12 czerwca 2014 (czwartek)

„Gwarancje dla Młodzieży” – czy unijny program będzie szansą dla młodych?

27 maja 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach pracy, która wprowadza w życie przepisy dedykowane młodym bezrobotnym oraz daje podstawy do wdrożenia w Polsce unijnego programu „Gwarancje dla Młodzieży”. Czy program ten ma szansę poprawić złą sytuację młodych na rynku pracy?

Według zalecenia Komisji Europejskiej z 2013 roku, wszystkie kraje UE powinny zapewnić młodym dobrej jakości staż, dalszą naukę lub ofertę zatrudnienia w ciągu 4 miesięcy od zakończenia nauki lub utraty pracy. Program "Gwarancje dla Młodzieży" powstał właśnie po to, by realnie wspomóc rozwój młodych ludzi wkraczających na rynek pracy lub tych, którzy ją utracili. Ustawa, która m.in. reguluje jego wdrożenie, ma zachęcić pracodawców do zatrudniania osób przed 30 rokiem życia. Według jej założeń młodzież mogłaby ubiegać się m.in. o bon stażowy, szkoleniowy, zatrudnieniowy, bon na zasiedlenie lub o niskooprocentowaną pożyczkę w ramach programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie". Zgodnie z ustawą program "Gwarancje dla Młodzieży" wszedł już w życie, ale czy to wystarczy, by zagwarantować jego rzeczywistą realizację?

Nadrzędnym problemem jest brak informacji na temat programu i możliwości skorzystania z niego. Wciąż nie ma jednego miejsca, w którym zebrane byłyby wszystkie wiadomości o programie i warunkach, które musi spełniać osoba chcąca z niego skorzystać. - Należy podjąć zdecydowane działania, mające na celu wzbudzenie szerszego zainteresowania projektem, który ma szansę realnie przyczynić się do spadku bezrobocia wśród młodych. Problem dotyczy ludzi w naszym wieku, dlatego podjęliśmy próbę zmierzenia się z tematem, braliśmy udział w jego konsultacjach a teraz przygotowaliśmy skrócone opracowanie ustawy oraz samego programu, by zainteresowanym młodym ludziom pomóc w jego zrozumieniu - mówi Jakub Gontarek, wiceprezes Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i Forum Młodych Lewiatan.

"Gwarancje dla Młodzieży" to nie tylko obietnica wartościowych ofert zatrudnienia w krótkim czasie od momentu ukończenia szkoły bądź utraty pracy. Program umożliwia m.in. finansowanie szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe pracowników oraz zwrot kosztów z nim związanych (np. dojazdu). Co ważne, odpowiedzialność za znalezienie odpowiedniego szkolenia została przeniesiona na osobę bezrobotną. W ramach bonu zatrudnieniowego pracodawca otrzymuje zwrot części kosztów zatrudnienia i składek na ubezpieczenia społeczne, lecz jest zobowiązany do zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres 6 miesięcy po zakończeniu okresu refundacji.

"To rozwiązanie pozwoli minimalizować zjawisko, w którym pracodawca ciągle przyjmuje do siebie nowych stażystów, tylko po to, by podziękować im za współpracę gdy tylko przestanie mieć z tego dodatkową korzyść finansową" - mówi Justyna Politańska, Prezes Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Szansą dla młodych przedsiębiorców będzie niskooprocentowana pożyczka "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie", o którą ubiegać się mogą absolwenci studiów wyższych w okresie 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu oraz studenci ostatniego roku studiów wyższych.

Debata dla zainteresowanych

W zdobyciu dodatkowych informacji o projekcie ma też pomóc debata organizowana przez Fundację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Forum Młodych Lewiatan i Koło Naukowe Debaty Ekonomicznej 12 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim. Rozmowy toczyć się będą m.in. o tym, kto i w jaki sposób może korzystać z poszczególnych narzędzi programu oraz skąd czerpać dodatkowe informacje na ten temat. Na spotkaniu omówimy także inne niż "Gwarancje" instrumenty wspierania pracodawców zatrudniających młodych, jak choćby program "Leasing Europejski. Praca dla młodych", wdrażany przez Europejski Fundusz Leasingowy. Młodzi powinni wiedzieć o takich inicjatywach, bo ta wiedza może przydać się w negocjacjach z pracodawcą - dodaje Politańska. Debata jest otwarta dla wszystkich, zgłoszenia przyjmujemy pod adresem kontakt@tydzienprzedsiebiorczosci.pl. Zapraszamy 12 czerwca, na godz. 17, do auli B Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.


opublikowano: 2014-06-06
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
01 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
01 listopada 2024 (piątek), godz. 20:00
LINEA ASPERA | WARSZAWA
01 listopada 2024 (piątek), godz. 21:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
01 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
KITTIN | Warszawa
02 listopada 2024 (sobota), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
02 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka
 
Polityka Prywatności