Starożytny Jedwabny Szlak to ogromny krok w rozwoju naszej cywilizacji. Obecnie odradza się ta idea pokojowej współpracy między narodami. Vladimir Fedorenko, research fellow w Rethink Institute w USA, dokona przeglądu i oceny koncepcji inicjatyw Nowego Szlaku Jedwabnego.
Spotkanie odbędzie się 9 czerwca 2014 r. o godz. 10.00 w sali 21 w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Wstęp wolny.
Vladimir Fedorenko jest znawcą stosunków międzynarodowych i badaczem zagadnienia Nowego Jedwabnego Szlaku. Współpracuje z amerykańskim Rethink Institute w Washington DC, popularyzującym wiedzę na temat współczesnej polityki i wyzwań kulturowych. Podczas spotkania w Akademii Finansów i Biznesu Vistula Fedorenko pomoże zrozumieć kształtujące się trendy, wyzwania oraz realia Nowego Jedwabnego Szlaku.
Po wykładzie odbędzie się sesja Q&A oraz dyskusja w języku angielskim, tureckim i rosyjskim.
W starożytności i średniowieczu Jedwabny Szlak tworzył alternatywną ścieżkę rozwoju cywilizacji opartą nie o wojny i podboje, ale o mechanizmy ekonomiczne związane z handlem i zasady pokojowej współpracy. - Było to nie tylko "narzędzie" wymiany handlowej, ale także kulturowej czy religijnej. To fenomen na skalę światową, utrzymujący się aż przez 17 wieków - podkreśla prof. dr hab. Wojciech Hübner ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Obecnie można zaobserwować tworzenie się Nowego Jedwabnego Szlaku. To hasło przyświeca światowym mocarstwom, jak Chiny, USA czy Federacja Rosyjska. Inicjatywy w ramach Nowego Szlaku Jedwabnego tworzą się również w krajach - liderach regionalnych Azji jak Japonia, Korea Płd. czy Turcja oraz w mniejszych krajach środkowej części Azji, takich jak poszczególne kraje Azji Centralnej, Azerbejdżan, Afganistan.
- Znajomość inicjatyw Nowego Jedwabnego Szlaku, i ekonomicznych oraz pozaekonomicznych konsekwencji wdrażania tych koncepcji, z całą głębią aspektów kulturowych - winno stać się elementem tworzenia długofalowej strategii Europy i Polski - zauważa prof. Hübner.
Szczegółowe informacje na temat spotkania z Vladimirem Fedorenko: www.vistula.edu.pl, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Warszawa, ul. Stokłosy 3 (stacja metro Stokłosy).