Naukowcy z największych uczelni w Polsce i za granicą podejmą jedną z pierwszych w naszym kraju debat nad tożsamością naukową turystyki. Międzynarodowe sympozjum odbędzie się w Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji w Warszawie, 3-4 czerwca 2014 r. Zgłoszenia trwają.
Kwestia metodologii nauk o turystyce pozostaje nierozstrzygnięta nie tylko w Polsce, ale i za granicą - zauważa dr Michał Koskowski, współorganizator sympozjum. - Oprócz okazji do wymiany najnowszych doświadczeń i poglądów na ten temat, nasze sympozjum jest krokiem na drodze do ustalenia, czy jednoznaczna tożsamość nauk o turystyce jest w ogóle możliwa, czy jest potrzebna i co może wyniknąć z takich poszukiwań - dodaje Koskowski.
Podczas konferencji "W poszukiwaniu tożsamości naukowej turystyki - teoretyczne i metodologiczne aspekty badań" będzie można wysłuchać wystąpień referentów zagranicznych, którzy przedstawią miejsce turystyki w systemach nauk wybranych krajów. Uczestnicy spróbują także określić metodologiczny dorobek badań nad turystyką z perspektywy m.in. nauk ekonomicznych, technicznych, geograficznych, przyrodniczych i społecznych. Odbędzie się również dyskusja panelowa nad możliwością integracji różnych tradycji i podejść metodologicznych w badaniach nad turystyką.
Sympozjum jest skierowane do przedstawicieli różnych dziedzin i dyscyplin nauki, którym bliskie są zagadnienia metodologiczne w badaniach nad turystyką, a także do młodych pracowników nauki zaangażowanych w interdyscyplinarne studia nad tą dziedziną.
Zgłoszenia udziału w sympozjum można przesyłać do 30 maja 2014. Koszt: 400 zł. Szczegółowe informacje oraz program: metodologia@sgtir.edu.pl, tel. +48 22 457 23 84, http://metodologia.sgtir.edu.pl.
Wystąpienia konferencyjne, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, zostaną opublikowane w kwartalniku naukowym SGTiR "Problemy Turystyki i Rekreacji".
Patronat honorowy nad sympozjum objęli Katarzyna Sobierajska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Rafał Szmytke - Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.