17 maja 2014 (sobota)

„Muzeum Utracone” ponownie przed Pałacem Prezydenckim

W sobotę 17 maja br. podczas Nocy Muzeów swoją premierę będzie miał najnowszy multimedialny pokaz „Muzeum Utracone”. W Warszawie obejrzeć go będzie można przed Pałacem Prezydenckim. Uroczystego otwarcia pokazu dokonają znamienici goście, m.in. Minister Maciej Klimczak – Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowe wydarzenie artystyczne, gdyż ilustracje do filmu stworzyła Marta Ignerska, a muzykę skomponował Envee.

"Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania"

"Muzeum Utracone" daje początek dyskusji, wymianie poglądów na temat edukacji i promocji wiedzy o dziełach utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej - szacuje się, że to przeszło 70% materialnego dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Straty te to efekt rabunków, kradzieży oraz zniszczeń. Szacowana, tuż po wojnie, liczba 516 tyś. zagrabionych dzieł sztuki, uwzględniała jedynie najbardziej wartościowe kolekcje z kilku zaledwie województw. Wśród strat wojennych znajdują się dzieła wielkich mistrzów, m.in.: Rafaela, Carracciego, Brueghela, van Dycka, Matejki, Malczewskiego, Kossaka czy Wyspiańskiego. Niektóre z nich wróciły do swoich właścicieli, inne zaginęły.

Projekt wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywaniu i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury. To razem z MKiDN co roku wybieramy kolejne kolekcje dzieł utraconych do prezentowania ich na www.muzeumutracone.pl oraz w specjalnie przygotowywanych filmach.

Mimo niewielkich szans na odzyskanie straconego na przestrzeni wieków dziedzictwa kultury polskiej, warto je prezentować, by zaginione obiekty, chociaż "mentalnie" wróciły do życia
i świadomości społecznej. Szczęśliwie część z nich udaje się jednak odnaleźć i odzyskać - ostatnio do kraju powróciły np. "Schody Pałacowe" Guardiego zaginione podczas II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wyjątkowy pokaz, wyjątkowe dzieła, wyjątkowi goście

Pokaz filmu przed Pałacem Prezydenckim swoją obecnością uświetnią znamienici goście. Oprócz Ministra Macieja Klimczaka, Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, uroczystego otwarcia dokonają również: Minister Małgorzata Omilanowska - Podsekretarz Stanu w MKiDN, Tomasz Thun - Janowski szef biura Kultury m.st. Warszawy, Wojciech Szpil - Prezes Totalizatora Sportowego - Partnera Strategicznego Projektu oraz Paweł Tyszkiewicz, Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

Projekcja "Muzeum Utraconego" to niepowtarzalna okazja by zobaczyć w ultranowoczesnej oprawie skarby kultury, które znajdowały się niegdyś w polskich zbiorach, i które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu "Muzeum Utracone" są losy wybranych kolekcji. Film pokazuje zawikłany i zaskakujący przebieg zdarzeń prowadzących do utracenia dzieł. Zobaczymy historie związane z powstawaniem kolekcji, często dramatycznymi próbami ukrycia obiektów w obliczu zbliżającej się wojny, dowiemy się, gdzie znajdowały się skrytki i jak okupanci je odkrywali, poznamy wiele ciekawostek związanych z losami zbiorów i ich właścicieli.

W filmie zobaczymy losy kolekcji i najważniejszych obiektów utraconych z kolekcji XX. Czartoryskich z Krakowa, z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, Zamku XX. Czartoryskich w Gołuchowie oraz z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Tegoroczny pokaz został przygotowany przez wybitny zespół twórców. Za projekt i ilustracji odpowiada Marta Ignerska - wybitna graficzka, ilustratorka młodego pokolenia. Twórcą koncepcji i realizacji animacji jest Cezary Chojnowski - współtwórca wielu międzynarodowych projektów artystycznych m.in. z K. Bednarskim, A. Konik, P. Uklańskim, A. Kalinowską. Z kolei muzykę skomponował Envee, jeden z najbardziej cenionych w Polsce producentów, DJ-ów i muzyków.

Jak przy każdym pokazie "Muzeum Utraconego" intencją twórców jest umiejętne łączenie sztuki klasycznej z nowoczesnymi formami i środkami przekazu, tak aby widowisko było jak najbardziej atrakcyjne. Za koncepcję pokazu i filmu odpowiadają Agencja IDFX i Jeremi Brodnicki. Produkcją zajęła się Agencja IDFX.

To niezwykłe widowisko Warszawiacy będą mogli obejrzeć 17 maja br. na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim. Centralnym punktem wydarzenia będą ekrany ustawione po bokach pomnika Księcia Józefa Poniatowskiego, na których będzie wyświetlany film. Projekcji towarzyszyć będą pokazy wizualizacji wyświetlanych bezpośrednio na murach Pałacu Prezydenckiego Oprócz tego w Warszawie, podobnie jak w roku ubiegłym, w projekt zaangażowały się Pałac w Wilanowie i Muzeum Narodowe w Warszawie.

"Muzeum Utracone" w całej Polsce

Oprócz Warszawy pokaz filmu będzie można zobaczyć także w innych miastach. Będą to Kraków, Poznań i Gdańsk, który w tym roku po raz pierwszy zaangażował się w projekt "Muzeum Utraconego".

Pokaz najszybciej obejrzą krakowianie, gdyż krakowska Noc Muzeów ma miejsce 16 maja. Film, podobnie jak w roku ubiegłym, zostanie wyświetlony na dziedzińcu Pałacu na Wawelu, co stwarza wyjątkową oprawę architektoniczną, atmosferę i klimat pokazu. W Poznaniu pokaz wyświetlany na Placu Wolności.

Dzięki zaangażowaniu Muzeum Narodowego w Gdańsku w tym roku pokaz po raz pierwszy zobaczymy w tym mieście. Będzie on wyświetlany przed Zieloną Bramą na ul. Długi Targ, czyli w sercu miasta.

Multimedialny pokaz Muzeum Utracone rozpocznie się o 21:30. Powtarzające się projekcje filmu potrwają od 22:00 do 2:00 w nocy.

Organizatorzy Projektu SKM SAR, wyślą jak co roku płyty DVD do 600 placówek muzealnych i kulturalnych w całym kraju, tak aby mniejsze placówki mogły dodatkowo wzbogacić ofertę Nocy Muzeów prezentując zwiedzającym film

- Bardzo cieszymy się, że Noc Muzeów jest już za kilka dni. Wtedy zarówno my, jak i szeroka publiczność, będziemy mogli podziwiać efekt prawie rocznej pracy. Mam nadzieję, że film zostanie obejrzany przez jeszcze większą liczbę osób biorących udział w Nocy Muzeów niż w latach ubiegłych. Jest to kluczowe w realizacji naszej misji, przywracania pamięci o utraconych dziełach, kolekcjonerach i obrońcach zbiorów oraz rozpowszechnianie wiedzy nt. strat wojennych. To szczególnie ważne w przypadku najmłodszych pokoleń. Wierzymy również, że nasze wysiłki nadal będą przyczyniać się do kolejnych powrotów skarbów kultury do Polski. Liczymy także, że sam pokaz będzie się po prostu podobać - to będzie wyjątkowe widowisko, tworzone przez wyjątkowych ludzi - powiedziała Anna Zimecka, Wiceprezes Fundacji Ad Artis, jednego z organizatorów pokazu.

"Muzeum Utracone" także w domu

Organizatorzy myśląc o osobach, które z różnych przyczyn nie będą mogły uczestniczyć czynnie w atrakcjach przygotowanych na Noc Muzeów, stworzyli możliwość obejrzenia pokazu w Internecie. Na stronie internetowej www.muzeumutracone.pl, stanowiącej na co dzień wirtualne muzeum dzieł utraconych, w czasie rzeczywistym, pojawi się najnowszy film Muzeum Utracone.

Ludzie kultury na rzecz "Muzeum Utraconego"

Poza głównym punktem projektu - czyli pokazami filmu w Noc Muzeów - organizatorzy przez cały rok przypominają o utraconych dziełach sztuki. Na stronie internetowej 2-3 razy w roku prezentują nowe kolekcje dzieł utraconych. W 2013 roku powstała kampania - 50 filmów ze znanymi Polakami opowiadającymi o zaginionych obrazach. Można je obejrzeć na www.muzeumutracone.pl. Wśród wybitnych i cenionych osobowości, które opowiadają o wybranych przez siebie obrazach utraconych są między innymi: Jerzy Stuhr, Igor Janke, Bartosz Bosacki, Krzysztof Skiba, Anna Czartoryska czy Beata Sadowska.

Projekt "Muzeum Utracone" jest realizowany od 2009 roku przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Ad Artis Fundację Sztuki SAR we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Główne pokazy w 2014 roku:

16 maja 2014 roku:

· Kraków, Dziedziniec na Wawelu

17 maja 2014 roku:

· Warszawa - Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego

· Poznań - Plan Wolność

· Gdańsk - Zielona Brama


opublikowano: 2014-05-14
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
01 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
01 listopada 2024 (piątek), godz. 20:00
LINEA ASPERA | WARSZAWA
01 listopada 2024 (piątek), godz. 21:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
01 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
KITTIN | Warszawa
02 listopada 2024 (sobota), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
02 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka
 
Polityka Prywatności