Panel Rektorski Warszawskich Dni Informatyki 2014, odbędzie się 24 marca 2014 roku o godzinie 11:00 w sali 217 gmachu Senatu RP, przy ul. Wiejskiej 6 w Warszawie.
Gospodarz panelu prof. Marek Rocki, Senator Rzeczypospolitej Polskiej prof. Kazimierz Wiatr, Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodniczący, Komisja Nauki, Edukacji i Sportu
Moderator panelu Sz. P. Michał Jaworski - Wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji
Zaproszeni słuchacze (łącznie, maksymalnie 40 osób)
Przedstawiciele komisji sejmowych i senackich: Edukacji, Nauki i Młodzieży; Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii;
Gospodarki; Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej; Infrastruktury; Kultury i Środków Przekazu; Nauki, Edukacji i Spotru;
Gospodarki Narodowej; Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Przedstawiciele mediów - patronów medialnych konferencji oraz innych zainteresowanych mediów.
Przedstawiciele studentów warszawskich uczelni wyższych (w tym przedstawiciele kół naukowych, organizacji studenckich
i samorządów uczelnianych).
Agenda
11:00 - 12:40 - Moderowana dyskusja nad postawionymi otwartymi pytaniami (w dyskusji nad wybranym pytaniem, biorą udział uczestnicy, którzy włączą się w danej chwili do dyskusji; pełna lista pytań znajduje się w punkcie "Tematyka").
12:40 - 12:50 - Rozmowa z mediami.
12:50 - 14:00 - Spotkanie kawowe.
Tematyka
"Czy zdążymy do 2020? Ostatnia taka szansa Polski w Europie" Kiedy Polska wraz z Ukrainą otrzymały organizację Euro 2012 wszyscy zastanawialiśmy się: czy zdążymy? Czy zdążymy zbudować drogi, czy powstaną stadiony, czy uda się przygotować lotniska, hotele, czy będziemy mieli dostateczną liczbę wolontariuszy, czy taksówkarze dogadają się z cudzoziemcami, czy wreszcie będziemy potrafili zapewnić spokojny przebieg mistrzostw. Okazało się, że zdążyliśmy. W chwili obecnej wchodzimy w ostatni wielki program dofinansowania Polski z Unii Europejskiej - już nigdy w przyszłości nie dostaniemy takich dodatkowych środków. Jednocześnie za dwa miesiące będziemy wybierać nowych członków Europarlamentu.
Czy zatem zdążymy przygotować Polskę, polską naukę i polską informatykę do nowej sytuacji? Jakie projekty należy rozpocząć już teraz - tak jak budowę dróg czy stadionów - aby być gotowym na okres po 2020? Jakie działania należy przygotować, by ludzie byli gotowi na nową sytuację?
Zastanowimy się m.in. nad:
Jednym z wyników tej dyskusji powinna być lista wniosków do naszych kandydatów na eurodeputowanych - czego oczekujemy od nich w nadchodzącej kadencji?
Do 2020 roku jest naprawdę blisko, a stadionów nie ma, drogi rozkopane, lotniska i hotele dopiero w planach…