W dniach 10-13 marca 2014 roku rozpocznie się III edycja Krakowskiego Festiwalu Odpowiedzialnego Biznesu. W czasie jego trwania studenci krakowskich uczelni wyższych będą mieli szansę dowiedzieć się, czym w praktyce jest Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR), a także dlaczego strategia zrównoważonego rozwoju jest coraz częściej wdrażana w polskich przedsiębiorstwach.
Dni wykładowe na każdej z uczelni zorganizowane będą wokół różnych aspektów funkcjonowania CSR w Polsce i na świecie:
10 marca (poniedziałek) Akademia Górniczo-Hutnicza - CSR a ochrona środowiska;
12 marca (środa) Uniwersytet Ekonomiczny - CSR w obszarze pracowniczym;
13 marca (czwartek) Uniwersytet Pedagogiczny - Aspekt społeczny CSR; działania CSR na rzecz praw człowieka i edukacji.
Przez Festiwal Odpowiedzialnego Biznesu chcemy pokazać, jak ważne dla młodych ludzi jest rozwijanie idei zrównoważonego rozwoju, idącego w parze z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorczego. Ta studencka inicjatywa ma na celu zainteresowanie młodych ludzi tematyką CSR wśród studentów, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności i zdobywać praktyczną wiedzę w ciekawy sposób. Co więcej, festiwal jest doskonałą okazją do powstania forum wymiany idei i pomysłów dotyczących odpowiedzialnego biznesu, które może zainicjować nowe przedsięwzięcia w tym obszarze. Warto podkreślić interdyscyplinarny charakter inicjatywy łączący w sobie działania kilkunastu organizacji studenckich z różnych dziedzin.
III FOB otrzymał patronaty honorowe organizacji takich jak: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, UN Global Compact oraz patronaty honorowe Rektorów krakowskich uczelni: Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego, Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej, Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego.
Organizatorami wydarzenia są Małopolskie Studenckie Forum Business Centre Club, Sekcja Socjologii Krytycznej Koła Naukowego Studentów Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studencie Koło Naukowe Zarządzanie AGH, Studenckie Koło Naukowe Zarządzania "Kadra" AGH, Studencie Koło Naukowe Ochrony Środowiska AGH, Studencie Koło Naukowe Controllingu i Finansów UEK, Socjologiczne Koło Naukowe UP, YPI Consulting oraz Liga Odpowiedzialnego Biznesu.
Sekcja Socjologii Krytycznej Koła Naukowego Studentów i Studentek Socjologii UJ zaprasza na wydarzenie :
CSR W PRZEMYŚLE KREATYWNYM
Tematem konferencji są przemysły kreatywne jako łącznik między kulturą, ekonomią oraz społeczeństwem. Wpływ CSR na społeczność lokalną oraz wyznawane wartości.
Zapraszamy na interaktywne warsztaty oraz prezentację niezwykłego projektu, tematyka warsztatów:
reklama - murale - przestrzeń miejska
zapisy: creativecsr@gmail.com, ilość miejsc na warsztatach ograniczona
reklama i marketing 10:00 - 12:00
Good Looking Studio - agencja reklamowa i studio artystyczne w jednym, specjaliści od murali i grafik ściennych, z bogatym portfolio projektów artystycznych dla instytucji społecznych i kulturalnych, projektów komercyjnych dla największych marek na rynku oraz projektów charytatywnych i społecznych m.in. w szpitalch dziecięcych.
Tematyka warsztatów: proces tworzenia murali w przestrzeni miejskiej, praktyka funkcjonowania i wpływ reklamy na wygląd i estetykę miasta.
architektura 12:30 - 14:30
Stripedhouse - studio architektoniczne, projektujące i promujące założenia typu COHOUSING, gdzie pojęcia takie jak wspólnota, zrównoważony rozwój, partycypacja społeczna są ściśle ze sobą związane, a wspólnym celem jest polepszenie jakości życia mieszkańców przez współpracę.
Tematyka warsztatów: zasady i proces tworzenia relacji sąsiedzkich w nowoczesnych wspólnotach, rozwój koncepcji cohousingu na świecie i w Polsce.
design (wzornictwo użytkowe) 15:00 - 17:00
Dizajneko.pl - pierwsza działająca w Polsce internetowa galeria polskiego dizajnu ekologicznego, w któej wszystkie prezentowane meble, ubrania, biżuterię, zabawki etc. łaczy jedno z określeń: upcykling, do zwrotu, do recyklingu, z ekomateriału, biodegradowalne, bezodpadowe, zrównoważone.
Tematyka warsztatów: aspekt finansowy i społeczny ekologicznego trendu w designie, ponadczasowy charakter mody na ekologię.
moda 19:00 - 21:00
Not Just Shop - pierwszy w Polsce i podobno jedyny taki w Europie sklep, którego celem jest pomoc dzieciom z biednych domów. Twórcy jedynych w swoim rodzaju ubrań - projektowanych przy udziale dzieciaków, przedstawią swoje produkty i projekty m.in. ZależyMi oraz Niezwykła Bluza.