7 października rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Filmów Animowanych dla Dorosłych Lalka Też Człowiek. Impreza jak co roku udowadnia, że teatr lalkowy i film animowany to pełnoprawne dziedziny sztuki pisane przez duże S. Już po raz ósmy w Warszawie widzowie teatralni będą mogli obejrzeć najwspanialsze spektakle lalkowe z całego świata. Do potwierdzonych uczestników festiwalu dołączyły kolejne, międzynarodowe grupy teatralne: Agrupación Señor Serrano oraz Gaspare Nasuto.
We środę 9 października Hiszpanie z Agrupación Señor Serrano zaprezentują spektakl "Katastrofa". Widzowie zostaną wprowadzeni w świat żelowych misiów, które doznają trzęsień ziemi, wycieków ropy, wojen i eksterminacji, słowem tytułowych katastrof. Artyści z Agrupación Señor Serrano zadadzą pytanie o różnicę pomiędzy katastrofą naturalną, tą spowodowaną przez człowieka a zwyczajną, ludzką tragedią. Wyrazu spektaklowi dodadzą zamontowane wokół sceny trzy ekrany, które zanurzą widza w rzeczywistości chaosu, gry i destrukcji. Agrupación Señor Serrano w swoim przedstawieniu łączy performance, taniec, video oraz technologie interaktywne.
Występujący we czwartek 10 października gość z Włoch Gaspare Nasuto zabierze widownię w podróż do świata tradycyjnego neapolitańskiego teatru lalek. Jego spektakl "Pulcinella di mare" zaprezentuje bliżej wywodzącą się z włoskiej commedia dell'arte postać Poliszynela (wł. Pulcinella). Imię to pochodzi od włoskiego słowa "pulcino" oznaczającego pisklę i odnosi się do jego charakterystycznego, przypominającego ptasi dziób nosa. Gaspare Nasuto, lalkarz i rzeźbiarz, jest uważany za jednego z mistrzów neapolitańskiej sztuki lalkarstwa. Specjalizuje się w Guaratelle - specjalnym rodzaju lalki-rękawicy stworzonej w XVI w. w Neapolu. Głos Pulcinella jest uzyskiwany przez lalkarza za pomocą Pivetty - instrumentu muzycznego ukrywanego pod kostiumem aktora.
12 października spektakle teatralne dopełni pokaz filmu animowanego Chrisa Sullivana pt. "Consuming spirits". Obraz został wyróżniony Nagrodą Specjalną za film pełnometrażowy na 6. Międzynarodowym Festiwalu Filmów animowanych ANIMATOR w Poznaniu. Opowiada historię życia trzech pracowników lokalnej gazety The Daily Suggester: Gentiana Violeta, Victora Blue i Earla Gray'a. Bohaterowie, mimo łączącej ich na pozór przyjaźni, że mają za sobą wspólną diaboliczną przeszłość. W filmie zastosowano trzy różne rozwiązania formalne - papierowe rysunki na kalkach, wycinankowe, wielopłaszczyznowe lalki oraz modele przedstawiające krajobraz, w którym rozgrywa się film.
Ponadto, na czas trwania festiwalu salę wystawową Instytutu Teatralnego wypełnią lalkowe postaci z "Fausta" Johanna Wolfganga Goethego. Na wystawie "Panoptikum Lalek albo faustowskie refleksje" zaprezentowane zostaną XIX i XX- wieczne słowackie lalki teatralne ze zbiorów Antona Anderle. Mało znany jest fakt, że historię doktora, który zawarł pakt z diabłem przed Goethe'm opracowali przez wędrowni lalkarze, a jego postać była jednym z popularniejszych tematów ich przedstawień. Na wystawie zobaczyć będzie można słowackie marionetki z postaciami Fausta, Małgorzaty, Mefistofelesa, Wagnera, diabłów, aniołów, smoków, czarownic i innych fantastycznych stworzeń oraz animowany film Jana Švankmajera pt. "Faust" i fragmenty nagrań z występów teatru lalkowego Antona Anderle. Ekspozycji towarzyszyć będzie oprawa dźwiękowa w postaci "Fantazji faustowskiej" Henryka Wieniawskiego i muzyki metalowej grupy Cradle of Filth.