W nadchodzący weekend w Zielonym Jazdowie przed Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystąpi eksperymentujący z muzyką klezmerską zespół NeoKlez. Ponadto w programie m.in. kontakt i improwizacje, czyli seria wydarzeń związanych z festiwalem Warsaw Flow, performance tańca „Puzzle” i projekcje filmów. Wszystko to w duchu ekologii i w sielskiej atmosferze pikniku.
Młodzi muzycy, którzy wystąpią w sobotę w parku przed CSW podjęli się nie lada wyzwania. Postanowili odkurzyć muzykę klezmerską. Tak w 2008 roku w Lublinie powstał zespół NeoKlez, oferujący nowatorskie spojrzenie na dawny gatunek. NeoKlez łączy muzykę klezmerską z muzyką współczesną taką jak drum'n'bass, jazz, funk albo rock, wzbogacając ją o własne melodie i nieregularne metrum. Pozostałych muzycznych atrakcji dostarczy w piątkowy oraz sobotni wieczór kojarzony z warszawską sceną hip-hopową DJ DTL. W jego setach pojawią się brzmienia z gatunku funk, breaks, a nawet break beat, b-more i elektro.
W sobotę po południu odbędzie się performance tańca „Puzzle”. Będzie to gra, w której uczestnicy mają do dyspozycji żywe tworzywo – kilkanaście znajdujących się na niewielkiej przestrzeni ciał, które wedle własnej kompozycyjnej wizji mogą tworzyć całość. Pytania jakie zadajemy sobie tworząc „Puzzle” dotyczą m.in. współpracy, traktowania ciała jako podmiotu/przedmiotu, władzy, dyskomfortu, granic czy artystycznej kompozycji.
W sobotnim programie również Kundalini Tantra Joga, Acro Yoga i świadoma medytacja. Wszystkie zajęcia organizowane przez Warsaw Flow poprowadzi Paulina Święcańska i Jonathan Megaw.
Innym mocnym punktem drugiego dnia jest wykład „Doświadczenie ciała a sztuka”. Monika Murawska przedstawi zagadnienie obecności ciała nie tylko w sztuce, ale również w filozofii, przytaczając przykłady dzieł oraz myśli wybitnych artystów, filozofów, czy socjologów. Fenomenologia, psychoanaliza czy kulturalizm odkrywają znaczenie ciała mniej więcej w tym samym czasie co artyści. W minimalizmie ciało i jego przestrzeń okazują się niezwykle istotne. W body art zajmuje jeszcze inną pozycję. Nie jest tylko instrumentem, za pomocą którego artysta tworzy dzieło czy przedmiotem estetycznym. Staje się tak jednym, jak i drugim.
Instalacja pracowni Mech to sobotnia propozycja dla najmłodszych. Poprowadzą je architektka, socjolożka i aktywistka miejska Anka Zawadzka oraz architekt Janek Dowgiałło. Oboje należą do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego. Pracownia Mech z sukcesem działa na takich polach jak ekobudownictwo, urbanistyka, ogrodnictwo, meble miejskie, instalacje i interwencje.
W plenerowym kinie zobaczymy w piątek film „Zardoz” w reżyserii Johna Boormana. „Zardoz” to wyborne kino science fiction wyprodukowane w Wielkiej Brytanii w latach 70. Sean Connery w obcisłych czerwonych majteczkach jako wojownik przyszłości na usługach wielkiej latającej głowy, z której ust sypie się broń palna? Nieśmiertelni starcy zamknięci w szklarniach, pośrodku stepów przemierzanych przez nagie kobiety na dzikich rumakach? Świat przyszłości w filmie jest cudownie absurdalny, przeładowany i kampowy. W sobotę wyświetlony zostanie natomiast przegląd irlandzkich filmów krótkometrażowych o tematyce ekologicznej. Inną ciekawostką z „zielonej wyspy” będzie pokaz i warsztat tańca irlandzkiego organizowany przez zespół Reelandia.
Zielony Jazdów to ekologiczny projektu CSW, który w zeszłym roku cieszył się wielką popularnością wśród mieszkańców Warszawy. Po sukcesie pierwszej edycji, druga odsłona Zielonego Jazdowa kontynuuje zagadnienia związane z ekologią i zdrowym stylem życia, poszerzając je dodatkowo o refleksję i akcje artystyczne eksplorujące temat ciała i cielesności. Specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji projektu powstał pawilon, zaprojektowany przez włoskie studio Avatar Architettura. Zielony Jazdów to aż 13 weekendów obfitujących w przeróżne wydarzenia kulturalne.
Zielony Jazdów
ekologia ciało taniec
(park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie)
21 czerwca – 15 września 2013
Wszystkie wydarzenia odbywają się od piątku do niedzieli.
Kurator i koordynator: Maciej Łepkowski
Współpraca: Dorota Grobelna, Natalia Starowieyska
II WEEKEND 28-30 czerwca
PROGRAM WYDARZEŃ:
Piątek, 28 czerwca
17.00 – 20.00 Kuchnia: Wspólne gotowanie
20:30 – 23:00 Koncert: Jacek Mazurkiewicz
22.00 – 23.00 Kino: „Zardos”, reż. John Boorman, Wielka Brytania 1962, 105’
23.00 – 02.00 Dj DTL
Sobota, 29 czerwca
11.00 – 14.00 Warsztaty realizacyjne: Instalacja dla dzieci pracownia Mech
11.00 – 12.30 Warsztat: Kundalini Tantra Joga, Prowadzi Jonathan Megaw (UK)
13.30 – 15.00 Warsztat: Acro Yoga, Prowadzi Paulina Święcańska
17.00 Warsztat: Świadoma medytacja, Prowadzi Paulina Święcańska i Jonathan Megaw (UK)
16:30 – 18:00 Performance tańca Tymczasowego Kolektywu Performatywnego: „Puzzle”
19.00 – 20.00 Wykład: Monika Murawska „Doświadczenie ciała a sztuka”
20.30 – 23.00 Koncert i dancing: NeoKlez
22.00 – 23.30 Kino: Filmy irlandzkie o tematyce ekologicznej, Kino Lab
23.30 – 02.00 Dj DTL
Niedziela, 30 czerwca 2013 r.
11.00 – 13.00 Taniec: Warsztaty Pizzika Tarantella, prowadzenie: Angela Ottone, Alina Czyżewska
12.00 – 13:30 Kalari
12.30 –14.30 Podstawy Contact Improvisation, prowadzenie: Małgorzata Antonina Pianowska
13.00 – 15.00 Pokaz i warsztat: Taniec irlandzki. Zespół Reelandia
15.00 –16.00 Wykład na temat CI social community z prezentacją foto i video, prowadzenie: Małgorzata Gajdemska
16.00 – 16.30 Prezentacja techniki CI – krótki performance, prezentacja Paulina Święcańska i Jonathan Megaw
16.30 – 17.30 Jam session, wprowadzenie: Paulina Święcańska, Małgorzata Antonina Pianowska, Małgorzata Gajdemska, Jonathan Megaw (UK)
Cały teren parku wraz z parkingiem będzie zamknięty dla samochodów w trakcie trwaniaZielonego Jazdowa. Serdecznie zapraszamy na rowerach. CSW Zamek Ujazdowski wydłuża godziny otwarcia w piątki i soboty do godziny 22:00.
Wszystkie wydarzenia w ramach Zielonego Jazdowa są darmowe z wyjątkiem niektórych warsztatów.
Zielony Jazdów jako projekt ekologiczny nie używa materiałów drukowanych. Prosimy o wsparcie w tym przedsięwzięciu i pomoc w kolportażu informacji.
Partner: IKEA, Sklep Internetowy whamaku.pl, Renault, Castorama,
Przy udziale: EUNIC
We współpracy z: Slow Food Warszawa, Centrum w Ruchu, Fundacja Artystyczna Perform, Instalacje Art Bistro, Sie-Je w Mieście, Pracownia K, Instytut Filozofii Uniwersytet Warszawski, Anka Zawadzka&Jan Dowgiałło Pracownia Mech, Le Targ, Fundacja Nizio, Wydział Wzornictwa Akademia Sztuk Pięknych Warszawa, Pracownia Design, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę, Jadalnia Warszawa, Akademia Kalaripayatt, Instytut Teatralny.