5-9 czerwca

VII EDYCJA PRZEGLĄDU KOGO KRĘCI KINO HISTORYCZNE?

kategoria: kino

Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie. 5-9 czerwca 2013, kino Iluzjon, Warszawa, WSTĘP WOLNY.

Kogo   kręci   kino   historyczne? to cykliczny projekt realizowany przez Muzeum Historii Polski (MHP) i Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS). Jego najważniejszym elementem jest przegląd filmowy, w ramach którego prezentowane są produkcje filmowe, poświęcone wybranemu tematowi historycznemu.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej filmowej zapowiedzi:
http://dzieje.pl/wideo/kogo-kreci-kino-historyczne-czas-trwogi-ii-wojna-swiatowa-i-lata-40-w-filmie

VII edycja przeglądu „Kogo kręci kino historyczne? zatytułowana „Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie" odbędzie się w Warszawie w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w dniach 5-9 czerwca br. Celem tegorocznego przeglądu jest konfrontacja różnych wizji tego trudnego okresu w historii Europy, jakim były lata 40. XX wieku i ich znaczenia dla mieszkańców Słowacji, Rosji, Węgier, Niemiec i Polski, a także ich powrotu do długo oczekiwanej normalności.

„Nasze wyobrażenia o II wojnie światowej zdominowane zostały z jednej strony przez historię militarną, a z drugiej przez tematykę Holokaustu. Znikają gdzieś z powszechnej świadomości realia życia pod okupacją niemiecką czy sowiecką oraz czas powojennego chaosu i przemocy. Wojna i pierwsze lata po wojnie – czas upokorzenia, prywatnych rozrachunków, wymuszonych rozstań, strachu i tęsknoty -  podkreśla dyrektor MHP Robert Kostro,  a dyrektor Sekretariatu ESPS Rafał Rogulski dodaje, że paradoksalnie przez wiele lat to właśnie film mówił o tamtych latach więcej niż fachowa literatura”.

Podczas VII edycji zostaną pokazane produkcje zagraniczne, ukazujące podobne doświadczenia terroru, strachu i przemocy czasów wojny i okresu powojennego, jak również polskie filmy, których reżyserzy w inny sposób i w innej epoce mierzyli się już z podobnymi doświadczeniami. Wśród tegorocznych projekcji znalazły się m.in.: „Mecz” (reż. Andrij Maliukow), „Pejzaż” (reż. Martin Šulík), „Niedotrzymana obietnica” (reż. Jiří Chlumský) czy „Wszystko, co najważniejsze” (reż. Robert Gliński).

Tegoroczny przegląd obejmuje łącznie 9. filmów kina europejskiego z Węgier, Słowacji, Niemiec, Jugosławii, Rosji i Polski.   W trakcie przeglądu przed seansem filmoznawcy będą wprowadzać w tematykę filmu.

Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi będzie panel dyskusyjny „Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie" z udziałem m.in. reżysera Roberta Glińskiego, Wolfganga Kohlhaase (scenarzysty filmu "Pobyt", Niemcy) i Miklósa Tamásiego (Open Society Archives, Węgry).

opublikowano: 2013-05-27
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
27 listopada 2024 (środa), godz. 11:00
A co to?
27 listopada 2024 (środa), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Iwona Loranc śpiewa piosenki Marii Koterbskiej!
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Młody Jazz na Foksal
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
Polityka Prywatności