Organizatorem wydarzeń jest Warszawska Grupa Lokalna "Jeden Świat".
Cykl otworzy debata "Razem, obok, przeciw sobie - jaka przyszłość dla wielokulturowej Warszawy?". Odbędzie się ona 21 marca o godz. 18.00 w siedzibie Krytyki Politycznej (ul. Foksal 16, II piętro).
Podczas debaty naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych wspólnie z mieszkańcami stolicy przyjrzą się zarówno postawom Polaków wobec przyjezdnych, wsparciu jakie otrzymują cudzoziemcy po przyjeździe do Polski oraz realiom, w jakich żyją obcokrajowcy w Warszawie. Debatę poprowadzi Jan Wróbel - publicysta, dziennikarz radiowy, historyk i nauczyciel.
Gra miejska "Zdobądź obywatelstwo wielokulturowej Warszawy" odbędzie się w sobotę, 23 marca. 5-osobowe drużyna warszawiaków w trakcie gry staną przed trudnym zadaniem: będą musiały udowodnić urzędnikowi imigracyjnemu, że nadają się na obywateli wielokulturowej stolicy. Zespół, który najlepiej poradzi sobie z zadaniem otrzyma w nagrodę zestawy książek i upominków, ufundowanych przez wydawnictwo Czarne.
Zgłoszenia drużyn należy przesyłać na adres: warszawa@jedenswiat.org.pl
22 marca (piątek) od godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z "Żywą biblioteką" w Klubie Osiedlowym Surma na Ochocie (ul. Białobrzeska 17).
24 marca (niedziela) od godz. 15.00 przy filiżance kawy w klubokawiarni Grawitacja (ul. Browarna 6) będzie można porozmawiać z "żywymi książkami" - przedstawicielami mniejszości narodowych i cudzoziemcami mieszkającymi w Warszawie. Każdy czytelnik będzie miał możliwość spędzenia czasu w interesujący sposób, poznając historię Żyda, Roma, Wietnamczyka, Serba, Iranki, Białorusina czy imigrantów z Afryki i Kaukazu. Każdy będzie mógł również zweryfikować swoje wyobrażenia i postawy wobec osób o odmiennym wyglądzie i języku.
Więcej informacji:
Debata:
Żywa Biblioteka: